PRZEPISY I TIPY

Pyszne bezglutenowe racuchy z 3 składników! Dzieci je uwielbiają.

wegańskie racuchy

Alergicy ze specjalnymi wymaganiami żywieniowymi mają w życiu trochę pod górkę. Zwłaszcza, kiedy wśród zabronionych produktów znajdują się mleko i jaja, a rodzina na co dzień nie stroni od nabiału. Wszystkie racuchy, naleśniki, pączki i słodkości z naszego dzieciństwa poszły w niepamięć. Teraz w tego typu potrawach maksymalnie wykorzystujemy potencjał matki natury.

 

Dlaczego wegańskie racuchy bezglutenowe? 

  1. Po pierwsze, jak wspomniałam, alergia na jaja i białko mleka krowiego.
  2. Po drugie smak – przyzwyczailiśmy się już zarówno do charakterystycznego smaku mleka (napoju) kokosowego, jak i słodzenia produktami, które są naturalnie słodkie.
  3. Po trzecie i ostatnie, wartości odżywcze. Mleko roślinne nie ustępuje w żaden sposób krowiemu, do tego owoce i królowa kasz: kasza jaglana.

Składniki na wegańskie racuchy:

  1. 2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej.
  2. 1 szklanka mleka roślinnego.
  3. 2 banany

Wegańskie racuchy – przygotowanie:

  1. Kaszę prażymy na suchej patelni na złoty kolor (uważaj, żeby się nie spaliła). Następnie gotujemy ją w wodzie bez dodatku soli.
  2. Ugotowaną i dobrze odsączoną, schłodzoną kaszę zalewamy mlekiem roślinnym i zostawiamy na 10-15 minut.
  3. Dodajemy dwa banany rozgniecione widelcem.
  4. Jeśli jest taka potrzeba (za rzadkie ciasto) można je zagęścić mąką kukurydzianą – do uzyskania odpowiedniej konsystencji. 

Zaletą tak przygotowanych racuchów jest smak – najczęściej używam mleka kokosowego, więc gotowe racuchy to połączenie smaku kokosa z bananami. Jeśli boisz się, że racuchy bez jajka nie wyjdą, możesz jajo zastąpić siemieniem lnianym. Wystarczy 1,5 łyżki siemienia zalać 1/3 szklanki gorącej wody i kiedy siemię spęcznieje, dodać do ciasta.

Najlepiej piec na ptelni ceramicznej z powłoką zapobiegającą przywieraniu, używając oleju o wysokiej temperaturze dymienia, czyli np. oleju kokosowego.

Gotowe wegańskie racuchy są wystarczająco słodkie, smakują dzieciom i doskonale sprawdzają się kiedy nie ma pomysłu na smaczny deser albo śniadanie na ciepło. Kaszę jaglaną, która jest naturalnym antybiotykiem, warto włączać do diety zarówno w okresie zimowym, jak i latem.

Inne przepisy, które mogą Ci się spodobać:

  1. drożdżówki z makiem
  2. ciasteczka dyniowe z 3 składników
  3. placki z kaszy manny

wegańskie racuchy

 

Dziękuję, że tu jesteś. Jeśli podobał Ci się ten przepis, udostępnij go swoim znajomym i zostań ze mną na dłużej na fanpage’u SIMPLYANNA

 

9 comments

  1. Barbara 14 stycznia, 2018 at 12:37 Odpowiedz

    Czy opcja smażenia jest jedyną ? Nie mogę smażonego że względów zdrowotnych i zastanawiam się nad upieczeniem racuchów w piekarniku. Co Pani o tym sądzi ?

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.