To nie jest przepis na byle jakie brownie. To brownie z awokado!
{wegańskie} Brownie z awokado!
Publikując przepis na lody czekoladowe z batata dostałam kilka wiadomości i komentarzy pod tytułem „na cholerę przepis na NIBY coś, dlaczego ten produkt ma udawać inny, smaczniejszy?”. I szczerze mówiąc nie rozumiem tych pytań. Po pierwsze fakt, że w przepisie nie występuje nabiał lub jajka, nie czyni wypieku czy obiadu gorszym albo mniej smacznym – absolutnie nie! Najczęściej dieta pozbawiona mleka/jajek/glutenu/mięsa podyktowana jest względami zdrowotnymi (w naszym przypadku skrajnie silną alergią na wiele produktów spożywczych) lub światopoglądowymi. Ani z jednymi ani z drugimi nie ma co dyskutować. Należy zaakceptować, że po świecie chodzą i weganie i bezglutenowcy i hippisi. Im bardziej zgłębiam tajniki kuchni wegańskiej (chociaż nie jesteśmy weganami!), tym bardziej przekonuje mnie jej wartość dla organizmu. Po drugie jeszcze nie zdarzyło mi się opublikować przepisu, który miałby cokolwiek udawać, ale to wiedzą tylko osoby, które wspomnianych wcześniej lodów spróbowały. Przebijają 99% lodów czekoladowych! I musicie mi wierzyć – to brownie z awokado zjecie bez wyrzutów sumienia!
Dlaczego brownie z awokado?
Po wypróbowaniu wielu receptur, ta dała po raz pierwszy w 100% zadowalający efekt w postaci mocno czekoladowego ciasta, wilgotnego, naturalnie tłustego. Dokładnie takie powinno być brownie z awokado i każde inne: zwarte, wilgotne, czekoladowe i wyraziste.
Składniki na brownie z awokado:
- 1/2 (około pół szklanki) dojrzałego awokado
- 1 szklanka mleka roślinnego (kokosowego/owsianego/sojowego lub ryżowego)
- 1/4 szklanki syropu klonowego
- 1/2 szklanki cukru kokosowego (może być też nierafinowany cukier trzcinowy)
- 1 szklanka mąki orkiszowej
- 1/2 szklanki kakao
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1/2 łyżeczki soli
Brownie z awokado – wykonanie:
- Nagrzej piekarnik do 175oC.
- Naszykuj foremkę (ja użyłam keksówki).
- Obierz awokado i wyjmij z niego pestkę. Rozgnieć miąższ widelcem i zblenduj z mlekiem, syropem klonowym i cukrem kokosowym. Należy blendować przez około 15-20 sekund do połączenia wszystkich składników i uzyskania gładkiej masy.
- W dużej misce połącz ze sobą mąkę, kakao, sodę i sól.
- Mokre składniki przelej do suchych i mieszaj do połączenia.
- Piecz przez około 30 minut. Po tym czasie zrób test suchego patyczka. Jeśli ciasto się do niego nie klei, wyjmij je z piekarnika i zostaw do ostygnięcia (choć prawdę mówiąc ciężko się powstrzymać, by nie spróbować od razu!).
Uwagi:
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Mąkę orkiszową można zastapić zwykłą mąką pszenną, nie próbowałam mąki bezglutenowej.
Ciasto jest wegańskie.
Tworzenie dla Ciebie wpisów sprawia mi dużo frajdy, ale kosztuje również dużo pracy. Każdy Twój komentarz i udostępnienie są dla mnie bardzo ważne. To najlepsza forma docenienia mojej pracy. Do dzieła!
ciasto wyszło idealne, wilgotne, nie za słodkie, zabrakło mi syropu klonowego więc dodałam trochę miodu a mimo to jest dobre… w ogóle nie powiedziałabym, że jest zrobione na bazie awokado, poezja 🙂
Super! Bardzo się cieszę :).
Z awokado nigdy jeszcze nie jadłem, ale na zdjęciach wygląda to pysznie
Czy zamiast mąki orkiszowej mogę dodać kokosową, mam jej dość sporo i chętnie ją wykorzystam tylko czy ciasto nie będzie zbyt kruche?
Niestety, mąka kokosowa ma inną strukturę, nie będzie się nadawała.
A jakby tak pół na pół – Kokosowa z pszenną? Też mam nadmiar Kokosowej
Nie wyjdzie, będzie się sypało. Proporcja kokosowej musiałaby być bardzo mała 1:10 na przykład.
Czy można wykorzystać mleko krowie?
Tak :).
lubię brownie i lubię awokado, także chyba się skuszę 🙂
Mąka kokosowa się nie nadaje… a jak to wygląda z mąką jaglaną lub kukurydzianą
Kukurydziana na pewno utwardza wypieki, ale szczerze odpowiadam: nie testowałam ich i ciężko mi powiedzieć, jak się zachowają. Brownie ma to do siebie, że nie musi wyrosnąć ani być puszyste, więc można poeksperymentować.
Wyszło pyszne! Mąż nie mógł uwierzyć, że to brownie z awokado 🙂
Bardzo się cieszę <3
Brownie upiekłam z mlekiem krowim, dałam łyżkę miodu zamiast syropu klonowego, reszta składników bez zmian, a foremka o średnicy 23 cm.Ciasto na pewno wiele razy u nas zagości, a robi się je dosłownie chwilę. Bardzo dziękuję za przepis.