Wegańska grochówka – czy to możliwe?
Wegańska grochówka
Co sprawia, że wegańska grochówka jest znacznie lepsza od swojej wersji mięsnej? Być może nie wyobrażasz sobie grochówki bez boczku, ale zapewniam, że warto! Oczywiście inspiracją do tego wpisu jest grochówka Jadłonomii, absolutnie genialna! Wszyscy wiemy, że Marta Dymek umie w wege, dlatego to właśnie jej przepisy uwielbiam dostosowywać do własnego smaku lub możliwości. Podsumowując przekazuję Wam przepis Marty udoskonalony na moją modłę.
Wegańska grochówka – składniki
- 2 szklanki grochu namoczonego przez noc
- 1 cebula, 1 ząbek czosnku
- 4 liście laurowe, 4 ziela angielskie
- 1 płaska łyżka papryki wędzonej
- 6 ziemniaków
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- pół pęczka natki pietruszki
- 2 łyżki majeranku
- sól i pieprz
- 2 łyżki majeranku
- szczypta czarnuszki
- 2 łyżki oliwy lub oleju
Wegańska grochówka – wykonanie
- Groch zalać wrzątkiem i zostawić na noc w naczyniu, żeby skrócić czas gotowania.
- Wszystkie warzywa obrać i pokroić na kostkę tej samej wielkości, oprócz czosnku bo najlepiej wycisnąć go przez praskę i natki, którą należy wrzucić związaną.
- Rozgrzać olej, następnie wrzucić na niego wędzoną paprykę, liście laurowe i ziele. Po chwili dodać cebulę i smażyć przez kilka minut.
- Dodać pokrojone warzywa oraz majeranek. Wymieszać i dusić kilka minut.
- Wyjąć z zupy natkę pietruszki, wlać groch razem z wodą, w której się moczył oraz sos sojowy.
- Gotować 1,5 godziny na niewielkim ogniu. Zupa wychodzi bardzo gęsta i niezwykle aromatyczna. Smakuje dosłownie jak grochówka wojskowa.
- Gotową grochówkę posypuję moją ukochaną czarnuszką, którą najchętniej dodawałabym do wszystkiego ;).
Inne przepisy, które mogą Ci się spodobać:
Zachęcam Cię do zapisania się na newsletter, jeśli chcesz otrzymać w prezencie zestawienie najciekawszych przepisów z tej strony. Tuż po zapisaniu się otrzymasz na swój adres mailowy pdf do ściągnięcia.
Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Każdemu wpisowi poświęcam sporo czasu i daję z siebie 100%, dlatego mam nadzieję, że to docenisz i polubisz ten wpis. Uważasz, że jest dobry? Wyrazem tego może być udostępnienie go swoim znajomym, za które będę bardzo wdzięczna.
Bardzo ciekawa propozycja. Na duży plus zasługuje dodatek natki pietruszki, która dla osób na diecie roślinnej jest cennym źródłem żelaza oraz witaminy C.