Co robić w domu podczas kwarantanny? Kultura na wyciągnięcie ręki.
Zauważyłam wyraźne trendy w odpowiedzi na pytanie: co robić w domu podczas kwarantanny? Pojawiają się pomysły na zabawy z dziećmi (i świetnie, zawsze można skorzystać z inspiracji) oraz listy seriali i filmów, na które do tej pory nie miałaś czasu (wrzucę tu też kilka z Netflixa). Ja oprócz generalnych porządków i pracy, próbuję wieczorami znaleźć chwilę dla siebie, ale też sprawdzam dodatkowe możliwości dla chłopaków, na które normalnie nie mamy szans.
Tylko, że halo, na świecie istnieją też ludzie bez dzieci i to jest najlepszy czas na zrobienie wszystkiego tego, co zawsze odkładałaś na później. Przygotowałam dla Ciebie listę wydarzeń, wystaw itp., które możesz obejrzeć w sieci bez wychodzenia z domu.
Co robić w domu podczas kwarantanny?
Możesz zwiedzać muzea i galerie sztuki. Bez wychodzenia z domu!
1. Muzeum Powstania Warszawskiego. (KLIK do fb muzeum)
„Od poniedziałku (16.03) Muzeum Powstania Warszawskiego będzie się z Wami łączyć on-line – codziennie minimum wejścia na żywo z naszymi ekspertami, którzy podzielą się swoją wiedzą i pasją. Do zobaczenia po drugiej stronie ekranów. Rozkład jazdy od poniedziałku 16.03 do piątku 20.03:
🔸Godz. 9.00 Wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego
🔹Godz. 10.00 Lekcja historii on-line // Poziom: VII klasy szkoły podstawowej i starsi
🔸Godz. 12.00 Lekcja historii on-line // Poziom: uczniowie klas I-VI (szkoły podstawowe)
🔹Godz. 14.00 Wykład historyczny // Poziom: licealiści, studenci i wszyscy zainteresowani 😉
2. Luwr. (KLIK do strony muzeum)
Jedno z najsłynniejszych muzeum sztuki oferuje zwiedzanie online. Podczas wirtualnej wycieczki możesz odwiedzić sale wystawowe i galerie.
3. Guide to Polish Design. (KLIK do strony)
Księga polskiego designu online. Fantastyczna strona, na której przepadłam wczoraj na dłuższy czas. Zachwycające formy, raz oderwane od rzeczywistości a innym razem tak codzienne i funkcjonalne, a przy okazji piękne. Warto przeczytać od deski do deski, zanim zaczniemy się zachwycać zagranicznymi projektami i projektantami.
4. Muzeum Salvatora Dali w Katalonii (KLIK do muzeum)
W związku z pandemią koronawirusa na stronie tego muzeum możesz wirtualnie zwiedzić niektóre z sal wystawowych.
5. Skorzystaj z Google Arts and Culture. (KLIK)
Nie wiem dlaczego dopiero odkryłam tę stronę popularnej wyszukiwarki. To znaczy wiem, po prostu znalazłam na to chwilę czasu, ale było warto!
Zobacz wirtualną wystawę związaną z Coco Chanel czy żniwiarzami Pietera Bruegela udostępnione przez galerię MET.
6. Zobacz zbiory udostępnione przez Polona. (KLIK żeby przejść)
Polona to stworzony przez Bibliotekę Narodową portal, za pośrednictwem którego zbiory Biblioteki Narodowej i innych instytucji są udostępniane bezpłatnie w postaci cyfrowej. Możesz oglądać bez rejestracji, choć uważam, że warto, bo zyskujesz dostęp do niektórych funkcjonalności, jak tworzenie notatek i własnych zbiorów.
Na stronie głównej jest między innymi książka o wykorzystaniu wiatru w gospodarstwie domowym. Z 1936 roku!
7. British Museum (KLIK na wirtualną wycieczkę)
Pięknie wykonana strona pod wirtualne zwiedzanie. Po prawej stronie masz do wyboru działy do zapoznania online.
8. Warszawska Zachęta. (KLIK)
Odwiedź warszawską Zachętę i zobacz kolekcję udostępnioną online. Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki to instytucja, której misją jest popularyzacja sztuki współczesnej jako istotnego elementu życia kulturalnego i społecznego. Miejsce, gdzie prezentowane są najciekawsze zjawiska w sztuce XX i XXI wieku.
Jeśli kochasz teatr, tak jak ja, zobacz to:
1. NINATEKA (KLIK, żeby przejść)
To serwis z filmami, koncertami i najcenniejsze dla mnie – spektaklami teatralnymi (są darmowe i płatne). W tym sztuki Jana Englerta czy Krzysztofa Warlikowskiego i Krystyny Jandy. Są też słuchowisko (dzięki czemu wraca do mnie nadzieja, że trafię na słuchowisko o diable podróżującym jako autostopowicz).
2. ARTE (KLIK)
To co prawda nie teatr, ale dostęp do najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata. Ponad 400 godzin programów w języku polskim, angielskim, włoskim i hiszpańskim. Tematyka nie tylko poświęcona nauce, dla mnie szczególnie wartościowa sekcja historyczna i emigracyjna.
Te dwa portale zapewnią Ci tyle rozrywki, że jedna dwutygodniowa kwarantanna nie wystarczy.
Seriale Netfliksa, na które nie miałaś czasu.
Pokazywałam Ci już ulubione seriale dla kobiet i bajki na netflix, a teraz czas na kilka seriali, które być może ominęłaś lub nie miałaś kiedy obejrzeć. Nie dodaję opisów, możesz to zrobić bezpośrednio na platformie.
1. Sparta (Rosja)
2. Ragnarok (Norwegia)
3. Suburra (Włochy)
4. Dark (Niemcy)
5.Hotel Beatu Sejour (Belgia)
6. W Pułapce (Islandia)
7. The Spy (Francja)
8. Marcella (Wielka Brytania)
9. Dom z papieru (Hiszpania)
10. Berlińskie psy (Niemcy
Co robić w domu podczas kwarantanny? To najlepszy czas na ciekawe podcasty.
Polecam 3, których ostatnio słucham i doceniam pracę, jaką dziewczyny wkładają w ich tworzenie.
Zabawy Jedzeniem i jej najnowszy podcast „Żywność w czasach zarazy”).
Piąte: nie zabijaj, czyli podcast o tematyce kryminalnej. Najnowszy odcinek zostały nagrany o chłopczyku z Cieszyna, czyli historii, którą żyła cała Polska.
No nie gadaj. Drugi kryminalny i ostatni, jaki dziś polecam.
Jesteśmy w nadzwyczajnej sytuacji i wiem, że wiele z Was nie może sobie pozwolić na dokulturalnienie się, bo zwyczajnie i tak nie ma na to czasu. Zachowajcie sobie ten wpis na później, na kiedyś, na czas, kiedy znajdzie się wolna chwila.
Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go swoim znajomym. Wspierasz w ten sposób twórcę, czyli mnie. Do następnego!