DOM I PODRÓŻE

Ona już odwiedziła San Miniato. Żałuje czy poleca?

Wzgórza Toskanii są przepiękne, ale największe wrażenie robią podziwiane na wzniesieniu w aurze słońca chylącego się ku zachodowi. Podczas naszej włoskiej podróży szukaliśmy punktu widokowego, który by ruszył jakąś czułą strunę w sercu i kazał wrócić tu jeszcze kiedyś. San Miniato zdało pomyślnie ten egzamin. Jedyną rzeczą, którą ciężko znaleźć we Włoszech, jest…święty spokój.

san miniato

San Miniato

San Miniato (San Miniato al Tedesco), to miejscowość położona w Toskanii, na skalistym wzgórzu. W rejonie gminy odnaleziono ślady życia z czasów prehistorycznych, okresu etrusko-rzymskiego (m.in. piękną ceramikę), ale najwięcej danych dotyczących miasta pochodzi ze średniowiecza (część znalezisk można oglądać w miejscowym Muzeum Archeologicznym). Ślady pozostające po gęsto zalodnionym obszarze zostały przez lata zniszczone poprzez masowe nasadzenia drzew oliwnych i winorośli.

Sieć dróg już w tamtym czasie była bardzo rozbudowana i łączyła obszar gminy z portem w Pizie, a następnie starożytnym szlakiem handlowym z Rimini i wybrzeżem Adriatyku.

Cyklicznie:

Muzea San Miniato:

Muzea miejskie

Inne centra muzealne miasta

Ale dość o tym! Jeśli odwiedzisz to miejsce, musisz pokonać kilkadziesiąt schodów pod górę i rozkoszować się zachwycającym krajobrazem Toskanii z góry, tuż obok Wieży Fryderyka II. Zabierz ze sobą kosz piknikowy i butelkę wina z lokalnej winnicy. Na górze panują świetne warunki do zorganizowania romantycznej kolacji albo małego pikniku.

san miniato 3

Palazzo del Seminario – cudowne miejsce na chwilę odpoczynku. San Miniato nie jest miastem bardzo turystycznym. Jednostki się pojawiają, ale bardzo sporadycznie, a wspomniane miejsce jest ciche, trochę zapomniane i …bardzo ładne.

ZOBACZ INNE WPISY Z NASZYCH WŁOSKICH WAKACJI:

san miniato 2
san miniato 1

Pisałam już w artykule o Certaldo Alto, że lubię takie małe miasteczka, które oferują mi trzy rzeczy jednocześnie: święty spokój, bo ludzi jest bardzo mało, pyszną lokalną kuchnię – nie stworzoną pod turystów, a wykorzystującą lokalne składniki i historyczne budnki.

Gdzie zjeść w San Miniato?

Cała gmina słynie z trufli, które zbierane są w miejscowych lasach. Wszystkie restauracje oferują dania z truflami własnie, a my wśród nich polecamy Osteria l’Upupa – niewielka knajpka pod adresem: Via Augusto Conti 15, 56028. Polecamy ravioli i to, co z truflami, o ile oczywiście lubicie ich charakterystyczny smak. Moje wybredne dzieci zamówiły sobie frytki z szałwią. O jeny, jakie były pyszne! Do restauracji wieczorem przychodzi sporo osób, warto zrobić rezerwację.

Lody obowiązkowo w Gelateria Camilla :).

san miniato 5
Nie robiłam zdjęć posiłków, bo dzieciaki dostały kompletnego szmergla i jedliśmy w popłochu zanim coś zniszczą 😉

San Miniato posiada własną stację ekologiczną – miejsce o powierzchni 4000m2, na którym znajduje się zakład selektywnej zbiórki odpadów, do którego mieszkańcy sami dostarczają materiały (mają obniżone opłaty) do recyklingu. Gmina osiąga założony stopień przetwarzania odpadów, co się bardzo chwali!

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.