DOM I PODRÓŻE

CERTALDO ALTO – Toskania, jaką pokochasz.

certaldo alto

Toskania roztacza przed turystami swoje wdzięki. Pokazuje szpalery zielonych cyprysów, złote pola, ukryte za krętymi ścieżkami winnice Chianti i piękne wybrzeże Morza Liguryjskiego. Kusi fantastyczną kuchnią i zapachem, którego próżno szukać gdzie indziej. Jest rozległym obszarem, który łączy jedno: to miejsce, do którego musisz przyjechać. Nasza przygoda zaczęła się tu, w średniowiecznym mieście słynącym z…zresztą sama zobacz, co do zaoferowania ma Certaldo Alto – osada na wzgórzu.

certaldo alto

Jestem pewna, że znasz Florencję – pojawia się nawet w najnowszym sezonie Casa de Papel. Stolica Toskanii jest chyba jednym z najpopularniejszych włoskich miast. Jeśli jednak oddalisz się od niej i skierujesz na południowy zachód, w odległości niecałych 40 km znajduje się niewielkie, ciche, piękne miasteczko. Certaldo Alto. Średniowieczne, ceglane i ciche.

Historia Certaldo Alto.

Certaldo Alto, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się w 1164 roku, w rzeczywistości było zamieszkane dużo wcześniej. Z badań archeologicznych tego regionu wynika, że historia miasta, a właściwie dwóch osad, sięga epoki etruskiej (to okres zaczynający się w VII wieku przed naszą erą i trwający do I wieku naszej ery!) Och, historia może Cię nie interesować, ale hej! Przecież to niesamowite! Takie smaczki są cudowne w podróży.

W czasie II Wojny Światowej część budynków uległa doszczętnemu zniszczeniu w wyniku bombardowania. Jednym z nich jest dom słynnego włoskiego pisarza – Giovanniego Boccaccio. Obecnie budynek znów można podziwiać, ale to niestety jedynie kopia pierwotnego zabudowania.

Co warto zobaczyć?

Do starego miasta dostaniesz się stromą drogą (wzdłuż ulicy Costa Alberti i Costa Vecchia albo mniej męczącą via del Castello) lub kolejką naziemną (funicolare), kursującą co 15 minut w obie strony. Zdecydowanie polecam drugą opcję – jest tania (około 1,5 euro za osobę dorosłą), stanowi świetną atrakcję dla dzieciaków, ale przede wszystkim gwarantuje piękne widoki. Przewyższenie jest stosunkowo duże i z każdym metrem odsłania większy kawałek pięknego krajobrazu.

Po wyjściu z kolejki możesz skierować swoje kroki do kawiarni z fantastycznym widokiem (po prawej stronie) lub zacząć zwiedzanie. Ceglane uliczki, kwiaty i Włosi podczas codziennych sprawunków. Bez tłumu turystów i pośpiechu. W Certaldo Alto czas odrobinę zwalnia swój bieg. Oprócz tego:

  • Palazzo Pretorio – zbudowany w XII wieku pałac z pięknym dziedzińcem i sąsiadującym kościołem (chiesa dei Santi Tommaso e Prospero) tworzy piękny początek ścieżki muzealnej. Możesz kupić jeden bilet uprawniający zwiedzanie pałacu, Muzeum Sztuki Sakralnej (Museo di Arte Sacra) oraz domu Boccaccio. Na fasadzie pałacu umieszczono herby w szkliwionej terakocie.
  • Chiesa dei Santi Jacopo e Filippo – romański kościół pochodzący z XIV w. W jego wnętrzu znajduje się grób Boccaccio i liczne dzieła sztuki. Kościół jest niewielki, ma jedną nawę główną zakończoną półkolistą absydą. Obecny wygląd kościoła, to poniekąd wynik prac restauratorskich, np. pierwotny dach został zburzony w XIX wieku w celu podniesienia dzwonnicy.
  • Casa del Boccaccio. Dom słynnego włoskiego pisarza został zniszczony, ale co ciekawe zachował się w nim fresk namalowany w XIX wieku przez Pietro Benvenutiego, przedstawiający artystę przy pracy.
certaldo alto 2
Palazzo Pretorio
certaldo alto 2
Chiesa dei Santi Jacopo e Filippo
certaldo alto 3

Cebula z Certaldo! Cipolla di Certaldo!

Polacy sami o sobie mówią, że są cebulami. Nie wiedza, co czynią! Z cebuli słynie właśnie Certaldo :). W okresie letnim na prowadzenie wysuwa się statina, czyli fioletowa okrągła cebula. Zimą bardziej popularna jest vernina, czyli czerwona odmiana cebuli. Cebula znajduje się także w herbie Certaldo, już wiecie dlaczego. Włosi robią z niej doskonałą marmoladę do dań wytrawnych.

Zdaję sobie sprawę, że może wolisz bardziej zatłoczone miasta? Może skusi Cię Mediolan lub Florencja, które pokażę następnym razem, ale pamiętaj – prawdziwe historie są ukryte nie tylko w dużych, popularnych miastach, ale też tych mniejszych, nieraz zapomnianych, które czekają żebyś je odkryła.

Dotarłaś do końca artykułu? Bardzo się cieszę! Pokaż, że go przeczytałaś. Dzięki temu moje wpisy będą Ci się wyświetlały.

1 comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.