ŚRODOWISKO I EKOLOGIA

Programy o środowisku na Netflix.

programy o środowisku 5

Wiele razy prosiłam o polecenia seriali na platformie Netflix i w większości Wasze rekomendacje pokrywały się z tym, co lubimy oglądać. Zauważyłam jednak, że oprócz programu „Nasza Ziemia” nie padły inne propozycje związane ze środowiskiem, dlatego specjalnie dla Was obejrzałam i wybrałam najlepsze programy o środowisku na Netflix. Wśród nich treści związane z ekologią, ochroną przyrody, odpadami i żywnością.

Czego oczekuję od takich produkcji? Emocji i nauki. Do mojego artykułu o 7 produktach, których spożywanie jest nieetyczne pojawiło się sporo pytań i ja lubię, kiedy w trakcie oglądania pojawiają się pytania, a program udziela mi na nie odpowiedzi. Jestem ciekawa, czy któryś z nich już widziałaś? Który polecasz najbardziej?

JEŚLI PROGRAMY O ŚRODOWISKU, TO WIELOKROTNIE NAGRADZANY I PIĘKNY NASZA PLANETA

Serial, w którym z jednej strony poznasz piękno i różnorodność naszego świata, z drugiej…dostaniesz w twarz mrożącymi krew w żyłach faktami na temat degradacji tegoż wypowiedzianych ze stoickim spokojem przez Krystynę Czubównę.

programy o środowisku

NIEBEZPIECZNE PRODUKTY

Program, do którego podeszłam z dużą rezerwą, zaczęłam od odcinka o niebezpiecznych komodach i mam na ten temat własne zdanie, nie do końca zgodne ze zdaniem poszkodowanych rodziców. Polecam natomiast odcinek o plastiku i recyklingu, olbrzymim biznesie, problemie z segregacją i przetwórstwem.

VIRUNGA

Trzymający mnie przy telewizorze bez mrugnięcia okiem 1,5 godzinny film o jednym z parków narodowych Afryki i strażnikach, którzy chronili zarówno park, jak i zagrożone wyginięciem goryle. Przejmująca muzyka, krajobrazy i historia.

programy o środowisku 2

GRA O „BIAŁE ZŁOTO”

Ponad 20 lat temu dostałam w prezencie gwiazdkowym słuchowisko „Przygody Sindbada Żeglarza” i z całej opowieści najmocniej zapadła mi w pamięć piosenka „to nie jest w dobrym tonie – polować na słonie”. Nielegalny handel kością słoniową wciąż kwitnie i o przemytniczej działalności kłusowników jest ten film.

programy o środowisku 3

TERRA

Czy jako gatunek żyjemy w zgodzie z naturą czy izolujemy się od innych gatunków zwierząt? Zagarnianie dla siebie tego, co dzikie na rzecz cywilizacji prowadzi do nieodwracalnych zmian. Film utrzymany w spokojnym klimacie drąży poczucie winy związanej z działalnością człowieka.

PRZEDZIWNA PLANETA ZIEMIA

Miejsce, w którym mieszają się zjawiska, które kreuje nieprawdopodobne krajobrazy i żyje oglądane z bliska i z daleka? Tak, to nasza planeta. Piękne spojrzenie na Ziemię z perspektywy kosmosu opowiadane przez osiem osób, które miały taką możliwość. Program odbiegający od pozostałych, ale dający nowe spojrzenie na nasz dom.

ŚCIGAJĄC KORALOWCE, CZYLI PROGRAM O ŚRODOWISKU, KTÓREGO NIE WIDAĆ NA CO DZIEŃ

Zanikanie rafy koralowej na skalę, która uniemożliwia jej odrodzenie. Wydaje mi się, że film należy do mniej popularnych, a powinni go zobaczyć wszyscy. Daleko Wielkiej Rafie do zdjęcia, które zamieszczam poniżej. Rafy na Florydzie, której zostało 10% w porównaniu do 50 lat wstecz. Z pozoru niewielkie podniesienie temperatury wody spowodowane globalnym ociepleniem powoduje…w filmie zobaczysz CO.

NATIONAL PARKS ADVENTURE

Dokument z serii tych, które TVP puszczało kiedyś w każdą niedzielę. Interesujący, z pięknymi krajobrazami, ale mnie nie porwał. Niemniej jeśli interesują Cię dziewicze tereny amerykańskich parków narodowych, to film dla Ciebie.

CZY CZEKA NAS KONIEC?

Dokument o zmianach klimatycznych i ich wpływie na środowisko, którego częścią jesteśmy. W filmach tego typu (większości wymienionych w tym artykule) największy problem mam z tak zwanymi wielkimi nazwiskami. Leonardo DiCaprio (jeden z producentów Cowspiracy) pięknie i mądrze mówi, ale czy jest wiarygodny? Ciekawe wywiady, mało nauki. Ważne hasła, tylko co z nich wynika? Cóż, żeby ocenić, musisz ten film po prostu zobaczyć, ja mu daję mocne 6/10.

programy o środowisku 4

HOW TO CHANGE THE WORLD?

Wokół Greenpeace nagromadziło się wiele mitów i przekonań. Film mówi o tym, jak powstała organizacja. Przyjemna narracja i ciekawa historia. Zastanawiam się jednak nad tym, co między wierszami można było odczytać w Cowspiracy.

A PLASTIC OCEAN

Nikogo już dziś nie trzeba przekonywać do tego, że przesadziliśmy z produkcją plastiku. 90% butelek na wodę używa się tylko raz. Co dzieje się potem? Gdzie odkryjesz wyspy z tworzywa sztucznego i najważniejsze – po jakie technologie powinniśmy sięgnąć, żeby zminimalizować zagrożenie płynące z zanieczyszczenia?

program o środowisku netflix

W POGONI ZA LODEM

John Coleman w jednej z telewizyjnych wypowiedzi powiedział coś w stylu”z lodem jest wszystko ok, za 20 lat poziom wód się nie podniesie i będę jednym z tych, którzy się będą śmiać”. Cóż, ten poruszający reportaż wyraźnie temu przeczy. Prędkość, z jaką zmniejsza się powierzchnia lodowców powinna przerażać, a ja mam wrażenie, że to, co daleko od nas, interesuje nas „odrobinę” mniej. Niesłusznie. Fotografie zrobione dzień po dniu, miesiąc po miesiącu w bolesny sposób pokazują, jak zmienia się krajobraz, który od setek tysięcy lat zmieniał się mniej dynamicznie. Pasja, która jest tłem filmu bardzo przemawia do mnie, jako odbiorcy. Polecam po stokroć!

programy o środowisku na netflix

MINIMALISM

Na tym filmie może się nie zawiodłam, ale oczekiwałam trochę więcej. Lubię sposób, w jaki ideę minimalizmu w domu czy garderobie propagują polskie influencerki. Są dla mnie bardziej wiarygodne. Może dlatego, że polski minimalizm mimo wszystko różni się od amerykańskiego? Nie wiem. To, co dobre, to pomysły i wyjaśnienie skąd w nas tak ogromna chęć posiadania. „Istnieje przekonanie, że nasze życie musi być idealne”. Ale to tylko przekonanie.

ROTTEN

To był mój, obok Naszej Planety, numer jeden tego zestawienia, dopóki nie obejrzałam Cowspiracy. W przystępny sposób pokazuje to, czego nie widać podczas zakupów. Skutki światowego wzrostu popytu na miód, warunki hodowli kurcząt, problemy wynikające z mody na awokado, czy osuszanie naturalnych zbiorników jako efekt ogromnego popytu na…butelkowaną wodę!

Bardzo podoba mi się całościowe podejście do tematu, wliczając w to historyczne i kulturowe tło. Mniej interesują mnie rozważania na temat kasy, ale jest ona elementem pojawiającym się w każdym odcinku i świadczy o jednym – zawsze chodzi o pieniądze. Pojedynczy odcinek poświęcony jest innemu produktowi, możesz wybrać te, które dotyczą Ciebie.

COWSPIRACY

Wyjątkowa produkcja! Tajemnica równowagi ekologicznej środowiska i burzenia jej przez działalność człowieka. Cowspiracy jest filmem z 2014 roku o tym, w jaki sposób masowa hodowla zwierząt wpływa na środowisko, emisję dwutlenku węgla i jeśli po tym filmie nie ograniczysz spożycia wołowiny, to nie nazywam się Bartnik. Gorzkie fakty dotyczące rybołówstwa dopełniają całość. W przystępny sposób wyjaśnia, dlaczego nie zużywamy 200 litrów wody dziennie, a ilość potrzebną też do produkcji mięsa czy nabiału. I najważniejsze: dlaczego rząd nie chce, żebyśmy…jedli tego mięsa mniej?

Uwielbiam programy o środowisku i możecie mnie nazywać drugą Gretą, jak poprzednio. Coś za coś.

program o środowisku

Będzie mi bardzo miło, jeśli dasz znać o swojej obecności tutaj na facebooku!

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.