ŚRODOWISKO I EKOLOGIA

Marzec w ogrodzie – przygotuj ogród na kolejny sezon.

marzec w ogrodzie

Luty i marzec w ogrodzie nie są bezczynnym czasem radosnego oczekiwania na powoli kiełkującą wiosnę (chociaż z tym powolnym kiełkowaniem mam trochę wątpliwości, bo w moim ogrodzie już miesiąc temu z ziemi wylazły krokusy i orliki).

W tym artykule znajdziesz listę prac do wykonania w ogrodzie właśnie w tym miesiącu. Bez zgłębiania się w szczegóły na jej podstawie możesz przygotować sobie plan pracy w konkretnych miejscach. Na szczególną uwagę zasługują średnie i duże ogrody z licznymi zakątkami, które latem żyją swoim życiem, ale u schyłku zimy potrzebują troski i kompleksowego przeglądu.

SAD

Ale nie, że ktoś jest smutny! Chodzi oczywiście o drzewa owocowe. W zasadzie cięcie drzew owocowych w sadzie powinno być przeprowadzone w lutym, ale na luzie zrobisz to również na początku marca. Oprócz tego zadbaj o bielenie pni. Bielenie przeprowadza się w celu zabezpieczeni pni przed promieniami słonecznymi.

Wiem, że w marcu sadownicy wykonują opryski przeciw kędzierzawości liści, mączniakowi i innym chorobom. My nie stosujemy oprysków, więc nie doradzę w tej kwestii.

MARZEC W OGRODZIE
WARZYWNIK

Jeszcze nie jest zbyt późno na wyznaczenie w ogrodzie miejsca na grządki przy gruncie lub wzniesione w formie skrzyń. Dokładnie takie planuję w tym roku i po 8 latach wracam do uprawy własnych warzyw. Miejsce mamy już wybrane, nasiona zamówione, jeszcze trzeba tylko zamówić i pozbijać deski.

Dlaczego warto zrobić podniesione grządki? Przyrasta na nich mniej chwastów, są mniej uciążliwe w uprawie, a poza tym w pewien sposób porządkują ogród. Ale zanim wyrwiesz pierwszą marchew i zbierzesz pierwszą cukinię, przygotuj rozsady warzyw i kwiatów.

Żeby zacząć, wykorzystaj stare doniczki albo wydmuszki po jajkach, pojemniki po śmietanie lub jogurcie ze zrobionymi od spodu dziurkami. Użyj ziemi przeznaczonej do uprawy warzyw i znajdź miejsce, w którym nie będzie zbyt ciepło ani zbyt zimno oraz z dostępem do dziennego światła.

Czas na wysiew sałaty masłowej, kalarepy, kalafiora, kapusty głowiastej i brokułów. Przygotuj nasiona wczesnych odmian warzyw, a w drugiej połowie miesiąca wysiej paprykę i pomidory.

KRZEWY

Sprawdź stan zimozielonych krzewów, przeprowadź cięcia odmładzające i formujące krzewów ozdobnych kwitnących latem i jesienią. Nie ruszaj tych kwitnących wiosną, bo pościnasz im zawiązane pąki kwiatowe. Szkoda by było! Nie zapomnij o żywopłotach. I jeszcze jedno – jeśli marzec w ogrodzie jest pracowity, mniej pracy czeka Cię później.

MARZEC W OGRODZIE, CZYLI CZAS NA NAJNIŻSZE PIĘTRO OGRODU

W marcu powinnaś uzupełnić ubytki wyściółki, sprawdzić jej stan, obejrzeć agrowłókninę. Z racji tego, że w naszym ogrodzie grasują krety i nornice, to…prawie nic z tym nie robimy. To znaczy uważam, że walka z kretami, kiedy ogród znajduje się przy niezabudowanym terenie (pola, las) nie ma większego sensu. Nornice, to w ogóle oddzielna historia i poza zabezpieczeniem korzeni roślin jakąś siatką, też nie bardzo można je wykurzyć. W każdym razie u nas czują się jak w domu, więc ograniczamy się do rozgarniania kopców i przydeptywania tuneli wykopanych przez nornice.

Pora na rośliny cebulowe kwitnące latem – w szkółkach obecnie dostaniesz głównie takie, które do ziemi wysadza się właśnie wiosną.

A zanim zrobisz to wszystko, bo zakładam, że prac ogrodowych nie wykonujesz czytając mój artykuł, to pamiętaj o przeglądzie narzędzi ogrodniczych. Smarowaniu, ostrzeniu i czyszczeniu, jeśli nie zostało to zrobione po poprzednim sezonie.

Dobrej zabawy!

marzec w ogrodzie 2
marzec w ogrodzie 3
marzec w ogrodzie 4

Podobał Ci się ten wpis? Będę bardzo wdzięczna za polubienie go i skomentowanie poniżej:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.