Wiem, co kupuję – jakie opakowanie wybierać?
Świat rzuca nam pod nogi wyzwania, chociaż tak naprawdę sami zakopaliśmy się w plastiku. I chociaż promuję życie #lesswaste, czyli ograniczenie wytwarzanych odpadów i mądre zakupy, wiem, że wiele osób wrzuca cały plastik do nomen omen jednego worka. Niesłusznie, bo plastik plastikowi nierówny i warto wiedzieć, że oprócz składu kupowanego produktu wystarczy zerknąć na spód lub bok opakowania i wybrać to mniej szkodliwe. Jakie opakowanie wybierać? Pokażę Ci najlepsze i najgorsze rozwiązania.
Jakie opakowanie wybierać? Idealne rozwiązania nie istnieją.
Za idealne uważane są szkło, papier lub metal. Stosunkowo łatwo można poddać je recyklingowi, a ponadto szkło w gospodarstwie domowym możemy wykorzystywać wielokrotnie (najlepszym przykładem są butelki i słoiki po produktach żywnościowych).
Oznaczenia szkła na opakowaniach:
Oznaczenie z liczbą 74 znajduje się na opakowaniach ze szkła bezołowiowego. Szkło jest recyklingowalne w 100%, a co za tym idzie poziom ponownego przetworzenia tego surowca sięga w UE 74%. Materiał nie traci swoich właściwości, a po przetworzeniu jest pełnowartościowy. Brzmi świetnie, prawda?
Do kontenera/worka przeznaczonego na szkło nie można wrzucać np.szklanek. Powinno trafiać do niego jedynie szkło opakowaniowe, czyli takie, które stanowiło warstwę ochronną danego produktu. Przyczyna? Tylko do produkcji takiego szkła na pewno nie stosuje się ołowiu. Szkło w piecu hutniczym po rozdrobnieniu topione jest w temperaturze 1500 stopni. Inne produkty mogą mieć inną temperaturę topnienia, a co za tym idzie, powstała masa będzie niejednolita i problematyczna do produkcji nowych wyrobów szklanych.
Oznaczenia papieru:
Na opakowaniach możesz znaleźć oznaczenia z liczbami 81-87 i podpisami np. PapPet, PapAl. Unikaj tych opakowań – są problematyczne, właśniwie nierecyklingowalne i uciążliwe. Opakowania wielomateriałowe stanowią poważny problem środowiskowy.
Do pojemnika na papier nie wolno wrzucać papieru brudnego i tłustego (jeśli zabrudzony lub tłusty jest tylko fragment – oderwij go i wyrzuć do odpadów zmieszanych, a czystą część do papieru). Przykładem greenwashingu jest papierowa niby ekologiczna zastawa. W rzeczywistości jest bardzo eko, póki nie położymy na niej jedzenia. Przed wyrzuceniem kartonów upewnij się, że nie ma na nich taśmy klejącej, folii termokurczliwej itp. Z dokumentów wyjmij metalowe zszywki. TUTAJ ciekawe podsumowanie dotyczące recyklingu papieru.
WIĘCEJ O CERTYFIKATACH FSC PRZECZYTASZ TUTAJ
Oznaczenia metali:
Czy opakowania z metali są super? I tak, i nie. Produkcja 1 tony aluminium powoduje powstanie nawet ponad 10 ton odpadów. W Europie ponad 45% miedzi i aluminium pochodzi z recyklingu. Produkcja aluminium z samych puszek jest ponad połowę tańsza niż używanie surowca z rudy.
Pamiętaj, żeby do pojemnika na metale nie wrzucać opakowań po lekach (są wielomateriałowe), pojemników po farbach i farbach w sprayu oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – nawet, jeśli jego obudowa została wykonana z metalu.
Na koniec najtrudniejsze.
Jakie opakowanie wybierać, jeśli musimy zdecydować między plastikiem a…plastikiem?
Ponieważ straszy nas się regularnie tworzywami sztucznymi, do czego sama przykładam rękę ;), powiem jak jest naprawdę. Nie wszystkie są bardzo złe, ale mogę się założyć, że najczęściej kupujesz żywność w tych nienajlepszych. Dlaczego? Bo nie zwracasz uwagi na oznaczenia, a te grają kluczową rolę w dalszym obiegu odpadów.
Trudno znaleźć produkty, które z tworzywami sztucznymi nie mają nic wspólnego. Z jednej strony uważa się, że skoro można je przerabiać, to jesteśmy rozgrzeszeni z wszechobecności tworzyw w życiu. Z drugiej jednak niewiele wiemy o tym, jakie opakowanie wybierać, żeby nie szkodzić, a i recykling niektórych tworzyw jest bardzo ograniczony.
Pamiętaj! Przed wyrzuceniem opakowania z tworzywa sztucznego NIE MUSISZ GO MYĆ! Opakowania są myte przed dalszą obróbką. Myjąc je niepotrzebnie marnujesz wodę słodką, a resztki pożywienia trafiają do ścieków.
1 sekunda
tyle trwa produkcja jednej torebki foliowej
400 lat
tyle czasu rozkłada się ta jedna torebka…
Poniżej kolorem ZIELONYM oznaczyłam tworzywa, które nadają się do ponownego użytku i recyklingu. Na ŻÓŁTOtworzywa, których recykling jest trudniejszy i nie zawsze można ich użyć ponownie. Na CZERWONOmateriały, które uważane są za szkodliwe i nie można ich używać wielokrotnie.
01 PET – plastik bezpieczny, ale nie możesz go używać ponownie do tego samego celu. Nie napełniaj ponownie butelki PET po wodzie napojami. Nadaje się do recyklingu – z PET produkuje się m.in bluzy polarowe (wystarczy 35 butelek). Poniżej zdjęcie kawałka kurtki-bomberki polskiej marki KOKOworld, do produkcji której użyto właśnie butelek.
2 HDPE – jedno z najbezpieczniejszych tworzyw. Bardzo dobre do recyklingu, spokojnie możesz go używać ponownie w domu, nadaje się do przechowywania żywności. Z HDPE produkowane są opakowania na napoje (ostatnio kupowałam mleko w pojemniku z HDPE, kiedy zabrakło szkła), a także detergenty.
3 PVC – szkodliwy, może wydzielać toksyny. Lepiej unikać kontaktu z żywnością.
4 LDPE – nadaje się do kontaktu z żywnością, ale pomimo tego, że jest fizjologicznie obojętny, lepiej nie używać go ponownie. Jego recykling jest limitowany, co oznacza, że nie zawsze da się go ponownie przetworzyć. Mało odporny na wysokie tempratury.
5 PP – najbezpieczniejsze tworzywo, czyli polipropylen. Zwróć uwagę, by opakowanie na żywność z PP miało dodatkowo znak BPA FREE (oznacza, że tworzywo nie zwiera szkodliwego bisfenolu A). Można go spokojnie stosować jako pojemniki i opakowania na żywność. Nie wolno podgrzewać – wysokie temperatury powodują szybki rozkład.
6 PS – polistyren, szkodliwy dla zdrowia – nie powinien mieć kontaktu z żywnością zawierającą tłuszcze. Najbardziej rozpowszechniony w postaci styropianu.
NA KONIEC KOLEJNOŚĆ, KTÓRĄ MOŻECIE ODROBINĘ ZMODYFIKOWAĆ I DOPASOWAĆ DO WŁASNYCH MOŻLIWOŚCI. ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ, ŻE NIE WSZYSCY MAJĄ DOSTĘP DO MLEKA W SZKLE CZY KONKRETNYCH PRODUKTÓW ZAPAKOWANYCH INACZEJ NIŻ W FOLIĘ LUB SPRZEDAWANYCH LUZEM (TO WCIĄŻ OGROMNY PROBLEM W UK, CZY NORWEGII). NIEMNIEJ JEDNAK WARTO PRÓBOWAĆ.
SZKŁO > PAPIER I METAL > HDPE > PP > PET > LDPE > TETRAPAK > PVC/PS > OPAKOWANIA INNE, CZYLI OZNACZONE CYFRĄ 7
Polub mój fp na facebooku i przekaż ten wpis innym.
Popieram wszystko co jest tu napisane z wyjątkiem jednego punktu.. Wielkimi literami napisano iż NIE TRZEBA MYĆ opakowań z tworzywa sztucznego czy też butelek, puszek.. I wręcz zachęca się w artykule do tego.. To teraz, jeśli płaci Pani za wywóz odpadów komunalnych i ma Pani wykaz odbioru śmieci, to proszę dokładnie przeczytać co jest tam napisane.. A pisze co cytuję : NIE WYRZUCAĆ OPAKOWAŃ Z ZAWARTOŚCIĄ oraz OPAKOWANIA PLASTIKOWE, WIELOMATERIALOWE I SZKLANE MUSZĄ BYĆ CZYSTE.. pozdrawiam
Puste owszem, pełna zgoda (zawartość do odpadów mieszanych), ale już mycie opakowań niekoniecznie. Być może niektóre gminy tego wymagają, nasza nie (podobnie jak większość w kraju).
Informacja z mos.gov.pl: „Nie powinno się myć opakowań, o ile gmina wyraźnie tego nie zaleca. Pamiętajmy, że mycie opakowań powoduje zwiększone zużycie wody.
Opakowania należy jednak opróżniać (nie wyrzucajmy do śmieci w połowie pełnego słoika z dżemem).”