EMIGRACJA

Mieliśmy być milionerami. Potem urodziły się dzieci…

koszt utrzymania dziecka w uk

– To może my ci tam wyślemy Aniu jakąś wędlinę? Albo miód! Miód jest drogi w Anglii!
– Miód to nie, mamo. Angielski miód jest pyszny.
– No to może dla dzieci coś? Kaszki? Słoiczki? Ubranie jakieś?
– Mamuś, naprawdę nie trzeba, tu jest…

Wszystko. Naprawdę wszystko, czego potrzebują rodzice dla swoich dzieci. Pytanie: ile to kosztuje? Jaki jest koszt utrzymania dziecka w UK? W tym wpisie przedstawię Wam porównanie cen najpopularniejszych produktów, koszty przedszkola, rozrywki, ubrań i służby zdrowia .

Od czego by tu zacząć? Może na wstępie zaznaczę, że mieszkaliśmy w Warrington. To miasto położone między Manchesterem i Liverpoolem. Dość duże, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i dostępem do większości uciech ;), ale znacznie mniejsze niż Manchester. Podaję ceny zgodne z moim stanem wiedzy, gazetami angielskich marketów, w których najczęściej robiliśmy zakupy (Aldi, Lidl, Tesco, Asda i funciaki Poundland, DiscountUK itp.)

Koszt utrzymania dziecka w UK zależy od tego ile możesz i chcesz na nie wydać. Właśnie dlatego skupię się na rzeczch, z których korzystają niemal wszyscy. Przy jednoczesnym założeniu, że gdy fundusze są nieograniczone, ceny najprostszych produktów mogą być kilkukrotnie wyższe. Nie poruszam tu kwestii wyprawki dla noworodka (jeśli chcecie, piszcie!, zrobię osobno), czyli tego, co kupujemy na samym początku: wózek, fotelik, łóżeczko, materac, bujaczki itd.

Kosz utrzymania dziecka w UK a minimalne zarobki w Polsce i UK

Co należy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy porównać ceny poszczególnych produktów? Pensje. Polską i brytyjską. Na dodatek nie wezmę średniej pensji, a minimalną. Umówmy się: na kasach w supermarketach i w wielu innych miejscach wynagrodzenie za pracę jest minimalne.

Minimalne wynagrodzenie brutto w Polsce wynosi od 2018 roku 2100 zł brutto, czyli około 1530 zł.

W UK osoby powyżej 25 roku życia zarabiają minimalnie  £7.50 (7,83 od kwietnia 2018) za godzinę. Zakładając pracę na pełny etat (40 godzin tygodniowo), wynagrodzenie miesięczne netto wyniesie £1157.31, czyli około 5437 zł. Tak, w tym momencie też się zastanawiam dlaczego wróciliśmy ;).

Dane ogólne

Posłużę się pewnym artykułem, którego autorka podaje, że wedle szacunków rok utrzymania dziecka w UK wynosi około 12 tysięcy funtów. Dla porównania zgodnie z Raportem Centrum im. Adama Smitha, koszt utrzymania i wychowania dziecka w Polsce do 18 roku życia wynoszą: 87,804 tysięcy zł, czyli ponad 5 tysięcy złotych rocznie, co szczerze mówiąc wydaje mi się zaniżoną kwotą, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie wydatki przeznaczone na dziecko. Ale przejdźmy dalej…

Artykuły higieniczne

Choć zarobki w UK są większe (podobnie jak koszty utrzymania, ale o tym może innym razem), artykuły higieniczne – nawet dokładnie te same, tego samego producenta, korzystniej kupimy w Anglii. Porównałam ceny z Tesco i ALDI (które nawiasem mówiąc zupełnie inaczej wygląda w UK), ale pamiętajmy, że w Anglii bardzo popularne są funciaki. Tam wiele produktów kupimy taniej niż w regularnej cenie z marketu. Poza tym większość sklepów proponuje okresowe promocje, zwłaszcza na produkty dla dzieci (2 za 1 itd., opłacalne kiedy konkretny produkt dość szybko zużywamy, np. pieluchy).

Oczywiście nie poruszam tu kwestii składu kosmetyków, bo zdaję sobie sprawę, że w tej kwestii chyba jesteśmy w mniejszości. Dzieciaki z alergią mają swoje wymagania. Koszt utrzymania dziecka w UK wzrasta wraz z jego wymaganiami ;).

paczka pieluch PAMPERS 

baby-dry rozmiar 5, 39 sztuk (UK)
active baby-dry, 42 sztuki (PL)

£ 4  34,99 zł
paczka pieluch ze sklepu ALDI

pieluchy MAMIA 5, 40 sztuk (UK)
pieluchy VIBELLE 5, 44 sztuki (PL)

£ 3.29

27,99 zł
chusteczki nawilżane Tesco

£
 0.60

4,89
 
płyn do kąpieli

£
 3.10
20,99 zł

 

Artykuły spożywcze

Poniżej pokazuję to, co jest przeznaczone dla dzieciaków i dorośli raczej nie jedzą. W sumie nie dziwię się, słoiczki dla niemowląt są paskudne w smaku, zwłaszcza angielskie. Wszystkie z sosem pomidorowym i serem, raj dla alergików!  W tym miejscu zaznaczam, że generalnie jedzenie jest w Anglii droższe niż w Polsce i artykuły dla niemowląt i dzieci stanowią tu wyjątek. Miesięcznie na artykuły spożywcze wydawaliśmy lekko dwukrotnie więcej niż tutaj, zwłaszcza warzywa i owoce.

słoiczki obiadowe dla dzieci w wieku 6-8 mcy
słoiczki obiadowe dla dzieci w wieku 1-3 lat
sok w kartoniku

Słoiczek obiadowy dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia

HIPP

£ 1  około 5 zł
Słoiczek obiadowy dla dzieci 1-3 HIPP £ 1,75 około 10,50 zł
Sok w kartoniku 0,25 p 1,20 zł
Mleko modyfikowane

Aptamil profutura 1, 800g

£ 12 65 zł

Inne produkty dla dzieci (jogurty, płatki śniadaniowe, desery) również kosztują podobnie do polskich odpowiedników. Dlatego drodzy rodzice emigrantów z małymi dziećmi – nie wsadzajcie do paczek słoiczków i przekąsek dla maluchów. Zamiast tego wrzućcie fajne kolorowanki i książki z polskimi słowami :).

Wyprawka do przedszkola

Wyprawka do angielskiego przedszkola zazwyczaj ogranicza się do kupienia dziecku bluzy z logo przedszkola lub całego mundurka. Bluza Antosia kosztowała 7 funtów i wyrósł z niej po roku. Oprócz tego raz na kwartał składaliśmy się na przekąski dla dzieci.

Darmowe przedszkole obejmuje 3h dziennie. „The average cost of a nursery place in Warrington is £38 per day and £166 per week„. Koszt przedszkola w pełnym wymiarze godzin, to około 600 funtów miesięcznie. Są tańsze i droższe, przy czym najważniejsze jest obserwowanie wyników OFSTED.

Wyprawka do szkoły podstawowej

Wyprawka do szkoły podstawowej nie obejmuje podręczników, które szkoła zapewnia uczniom, ani przyborów (no, może poza podstawowymi, ulubionymi malucha). Dzieci zaczynają edukację szkolną w wieku 4 lub 5 lat w zależności od tego, w jakim miesiącu się urodziły. Startują od zerówki, która najczęściej mieści się w budynku wybranej szkoły.

Poszczególne części szkolnego mundurka do kupienia przekazuje szkoła w formie listy. Zakładając, że mundurek kupimy w sieciówce, np. NEXT, obliczyłam, że na wszystkie elementy musielibyśmy wydać około 220 funtów licząc już ze szkolnymi butami i mundurkiem na sezon letni. Myślę, że  w porównaniu do konieczności kupowania nowych podręczników każdego roku, to nie jest duża suma.

Lekarstwa

Rzeczy, która bardzo boli w Polsce. Dzieci chorują wszędzie, a my chcemy dla nich jak najlepiej. W UK nie zapłacisz za leki dla dziecka przepisane przez lekarza, do ukończenia przez młode 16 roku życia (lub 18 lat w przypadku, gdy kontynuuje edukację). Warunkiem jest posiadanie recepty, bo bez niej leki, na które recepta nie jest potrzebna (choćby sól morska do nosa), kosztują dużo więcej niż w Polsce.

Do antybiotyku na własną rękę musisz kupować probiotyk, o którym brytyjscy lekarze nie słyszeli. Warto prosić GP o środki, o których może sam nie pomyślał – np. woda morska do nosa, spray na ból gardła czy środek do odkarzania ran. Nasz lekarz zawsze wypisywał na recepcie wszystko, co trzeba.

***

 

Chciałam napisać jeszcze o ubraniach (ceny w sieciówkach bywają niższe niż w Polsce), ale wszyscy wiemy, że to jest koszt, który będzie bardzo różny w zależności od majętności rodziców, potrzeb dziecka i innych czynników.

Moje uwagi: wiele czynników przemawia na korzyść wychowania dziecka (pod względem ponoszonych kosztów) zarówno w Anglii, jak i w Polsce. Nie wzięłam w tym porównaniu pod uwagę wielu rzeczy, które są standardowo wymieniane jako koszt utrzymania dziecka w uk: wakacje, kieszonkowe czy płatne żłobki i przedszkola. Wielu rodziców uważa, że jedyną szkołą podstawową w UK wartą uwagi jest ta, za którą trzeba zapłacić, ale to temat na osobny wpis.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że koszt utrzymania dziecka w UK i w PL to fajne auto albo domek w górach. Pytanie kto z nas by go wybudował, gdyby nie miał dzieci, pozostawiam bez odpowiedzi. Czasem lepiej nie podsumowywać tych pierwszych 18 lat życia i nie przeliczać na poniesione koszty. A po osiemnastce trzymać kciuki, żeby się dziatwa szybko z domu wyprowadziła i wpadała na niedzielne obiadki ;).

Jak myślisz, czy wyliczenia jaki jest koszt utrzymania dziecka w UK da się faktycznie ująć w ramy i przewidzieć, jakie dokładnie będą wydatki?

Zostań ze mną na dłużej na fp SIMPLYANNA

Inne wpisy, które mogą Ci sięspodobać:

Ciąża i poród w UK

Jak naprawdę wygląda macierzyństwo?

Mama na pełny etat!

 

2 comments

  1. Getbucks.com 16 kwietnia, 2018 at 23:43 Odpowiedz

    Ja również uważam, że koszt utrzymania dziecka, który został podany jest nieco zaniżony. Gdyby podliczyć wszystkie wydatki, podejrzewam, że tą kwotę należałoby pomnożyć minimum przez dwa… Książki do szkoły, jedzenie, czy ubranka to astronomiczne kwoty (owszem, można starać się je obniżyć, kupując produkty używane, ale nie zawsze jest to możliwe).

  2. Pawel 8 stycznia, 2020 at 14:20 Odpowiedz

    Ciekawy artykuł Anna. Rzeczywiście koszty utrzymania dzieci w UK są wysokie, ale chyba nie ma sensu przeliczać wszystkiego na pieniądze… Abstrahując już od dzieci, można samemu pójść do kina albo pojechać na wakacje, będzie taniej, ale co to za frajda?

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.