Karmnik dla ptaków, karmnik dla ptaków, karmnik dla ptaków. Mamo, zróbmy karmnik dla ptaków! Tylko ja wiem, ile razy słyszałam to zdanie z ust naszego pięciolatka. Wieś rządzi się swoimi prawami. Wiele ptaków odwiedza nasz ogród, ale nie zatrzymują się na dłużej, a nam marzyła się obserwacja przynajmniej pięknych sikorek bogatek. Na obserwacje wyruszaliśmy kilka razy. Tymczasem ptaki pod nasz dom przylatywały i odlatywały. Jak je zatrzymać? Był tylko jeden sposób: posłuchać syna.

Kiedy i czym dokarmiać ptaki?

Pierwszy karmnik dla ptaków zrobiliśmy na zajęciach no waste. Karmniki zrobione z butelek i drewnianych łyżek były bardzo praktyczne i lubiane przez ptactwo, ale… nie wyglądały najlepiej. Postanowiliśmy to zmienić również w duchu no waste, przy wykorzystaniu elementów pozbieranych wokół domu.

O tym kiedy i czym dokarmiać ptaki dowiedziałam się od jednego z profesorów mojej uczelni, który zupełnym przypadkiem okazał się być ornitologiem ;). Można zatem zaufać jego wiedzy i postępować zgodnie z profesorskimi wskazówkami.

Po pierwsze: KIEDY

Wtedy, kiedy ptaki mają utrudnione zadanie i nie mogą znaleźć pokarmu samodzielnie, np. podczas i po opadach śniegu, przy ujemnych temperaturach. Dokarmianie można zacząć późną jesienią, kiedy występują pierwsze przymrozki, żeby okoliczne ptaki poznały nową jadłodajnię. Będą wtedy chętniej wracały. Nie dokarmiamy przy dodatnich temperaturach – słonina zjełczeje, a ptaszki rozleniwią się nie szukając łatwodostępnego pokarmu.

Po drugie: JAK

Jeśli decydujemy się na dokarmianie ptaków, róbmy to świadomie i odpowiedzialnie. Sukcesywnie powiększajmy podaż pokarmu, a wraz z odwilżą i podnoszeniem się temperatur zmniejszajmy ilość ziarna. Koniecznie zadbajcie o STAŁY dostęp ptaków do pokarmu.

Po trzecie: CZYM

Dieta ptaków w okresie zimowym jest bardziej roślinna niż zwierzęca. Sprawdzą się nasiona z przeważającą ilością słonecznika łuskanego i niełuskanego. W sklepach można kupić gotowe mieszanki (np. na Hali Targowej we Wrocławiu, za kwiatami z prawej strony czy sklepach zoologicznych), ale i samemu zrobić taką dzieląc się dobrami własnej kuchni.

  • słonecznik
  • proso
  • owies
  • pszenica
  • niesolona słonina
  • orzechy
  • jabłka
  • rodzynki

NIE DOKARMIAMY PTAKÓW CHLEBEM – oprócz składu niesprzyjającego ptasiemu układowi trawiennemu, trudno kontrolować jego świeżość. Tymczasem nawet minimalnie spleśniały chleb zrobi więcej złego niż dobrego.

 

Karmnik dla ptaków – co będzie potrzebne?

  1. Podstawa karmnika – prostokątna deska, na tyle duża, żeby zmieścił się na niej pokarm. Mam pomysł na ulepszenie naszego karmnika, ale o tym za chwilę.
  2. Cztery wąskie deseczki/listewki jako podpora dachu. Jeśli daszek ma być pochyły (a wcale nie musi!), trzeba je będzie przyciąć pod odpowiednim kątem. Poniżej znajdziecie rysunek jak to zrobić.
  3. Dwie listewki przybite do podpory dachu, do których przykręcamy elementy dachu. Tutaj pełna dowolność. Daszek zrobicie z gałązek i szyszek, płaskiej deseczki, nawet ze starej drewnianej deski do krojenia.
  4. Daszek – możecie go zrobić absolutnie ze wszystkiego, co naturalne i związane z drzewami. Deseczki, gałęzie, szyszki, listewki etc. My wykorzystaliśmy kawałek drewnianego obrzeża z jednej rabaty.

 

Karmnik dla ptaków – efekt!

Zimą mamy idealny widok na ptaki podczas posiłku, na wiosnę będą miały fajne schronienie wśród liści brzozy. Ulepszenie, które zastosujemy na kolejny sezon to wklejenie listewek przy podstawie pomiędzy nóżkami w taki sposób, żeby pokarm nie spadał na dół, kiedy zlatuje się dużo sikorek.

 

Jeśli podobał Ci się ten wpis, udostępnij go lub skomentuj. Będzie mi bardzo miło!

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.