DZIECI I RODZINA

Zabawki dla niemowlaka DIY | DIY infant toys

zabawki dla niemowlaka

 Nasz młodszy syn ma 14 miesięcy. 14 miesięcy to jeszcze trochę niemowlak i już chłopiec. Dziecko w tym wieku nie ma sprecyzowanych zainteresowań, ale chętnie poznaje całe otoczenie i uwielbia się bawić tym, czego mu dostarczymy. A jeśli nie dostarczymy nic, zainteresuje się normalnymi dorosłymi przedmiotami. Każdego dnia chłopcy rozbierają naszą kuchnię na czynniki pierwsze, dostarczając nam tyle radości co pracy ;). Zabawki dla niemowlaka są naprawdę proste do zrobienia.

Z moich obserwacji wynika, że starsze rodzeństwo to błogosławieństwo. Dzięki naśladowaniu brata, młody bardzo szybko się uczy i pojmuje zasadę działania wielu rzeczy, nie tylko zabawek. Bardzo często chce dogonić starszaka i jest bardzo konsekwentny w próbowaniu. Oprócz tego, od samego początku otoczony jest zabawkami przeznaczonymi dla starszych dzieci. Konia z rzędem temu, komu uda się ograniczyć dostęp do małego Lego albo książek z cieniutkimi stronami – idealnymi do darcia.  To zasadnicza różnica między pierwszym a drugim dzieckiem, bo starszemu kupowaliśmy tylko rzeczy adekwatne do aktualnego wieku.

W tym wpisie zaprezentuję ci kilka pomysłów na zabawki dla niemowlaka, które spokojnie zrobisz w domu sama (albo z pomocą dzieci!). W naszym przypadku wszystkie możliwe używane są także przez starszaka. Zupełnie nie wadzi mu prostota przedmiotów tak jak młodszemu nie przeszkadza poziom ich skomplikowania ;).

1. Na pierwszym miejscu największy hit  – pralka z kartonu.

Re-we-la-cja! Jeśli masz wolny karton (może być też taki z nadrukami, „przewrócony” na lewą stronę) wystarczy go skleić, namalować przyciski i wyciąć koło na bęben. Jeśli wolisz, zrób ładowaną od góry :D. Moje dzieci były zachwycone, choć sama pralka nie pożyła długo – w pierwotnym stanie wytrzymała 10 minut, potem było tylko gorzej :D. Ale nie ma tego złego – to przecież znak, że zabawa była przednia a pralka spełniła swoją funkcję.

Na tej samej zasadzie można wykonać też inne domowe sprzęty. Karton ma tę cudowną właściwość, że zabawa nim jest dużo lepsza niż prawdziwą-zabawkową pralką z plastiku. W najbliższych planach mamy wykonanie straganu ;), ciekawe czy wyjdzie! Kartonowe zabawki dla niemowlaka są bezpieczne, tanie i mogą być naprawdę ładne!

2. Tablica manipulacyjna.

Jeśli twoje dziecko uwielbia gniazdka, wtyczki, kable, kontakty, łańcuchy i – krótko mówiąc – wszystko to, czym niekoniecznie chcesz, żeby bawiło się w domu, tablica manipulacyjna przybywa z pomocą. Możliwości jest naprawdę wiele, a samo wykonanie nie powinno sprawić kłopotu ani kosztować furę pieniędzy. Większość przedmiotów na pewno masz w domu, a do tablicy możesz przykręcić wszystko, ogranicza cię tylko i wyłącznie wyobraźnia.

Sznurki, linki, kable mogą być różnej grubości i faktury – można nawiercić dziury, żeby dziecko uczyło się przeplatania przez nie sznurówek. Zabawki dla niemowlaka wyposażone w zamki, zatrzaski, rzepy, cymbałki, śrubki z nakrętkami…i wiele, wiele innych doskonale pomaga się rozwijać i jest proste do wykonania.

Busy board by Linearahandmade.etsy.com
Busy board by Linearahandmade.etsy.com
zabawki dla niemowlaka
zabawki dla niemowlaka

3. Metkowce.

Starszak nigdy nie interesował się niemowlęcymi zabawkami, młodszy jeszcze jakiś czas temu uwielbiał wszystko co odstaje od zabawek i maty edukacyjnej. Zawsze skubie i bada metki przy ubraniach. Bardzo łatwo zrobić metkowiec samodzielnie. Wystarczą Ci dwa prostokątne skrawki materiału np.15×20 cm (lub odpowiednio mniejsze/większe) i kilka tasiemek, najlepiej o różnej fakturze – bardziej gładkie, szorstkie, frędzelki, sznurek, nożyczki, maszyna do szycia i szpilki. W filmiku poniżej użyta jest także watolina, ale nie jest konieczna zwłaszcza, jeśli nie używamy na co dzień, bez sensu ją kupować.

Zabawki dla niemowlaka i nie tylko:


Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.