Książki dla dzieci na wakacje.
![](https://simplyanna.pl/wp-content/uploads/2019/07/lrm_export_105707079094269_20190626_201611869-750x375.jpeg)
Co zabieracie ze sobą na wczasy lub krótsze wypady? U nas od lat do stałego repertuaru należą książki. Do walizki wkładam minimum jedną, bo wiem, że i tak czasu na czytanie będzie niewiele, ale książki dla dzieci na wakacje, to nasz must have. Po pierwsze mniejsze egzemplarze lądują obok fotelików – po jednej ulubionej na głowę. Kilka pakujemy też do bagażnika, bo chłopcy lubią lekturę na dobranoc.
![książki dla dzieci na wakacje](https://simplyanna.pl/wp-content/uploads/2019/07/lrm_export_106439538393668_20190626_202824789-1024x768.jpeg)
Seria książeczek o uważności Wydawnictwa Poznańskiego, to kompaktowe książki z wartościową treścią: o tym, że mamy prawo różnić się od innych i nie umniejsza to naszej wartości. To idealne książeczki dla dzieci w wieku przedszkolnym, odkrywających swoją osobowość.
![](https://simplyanna.pl/wp-content/uploads/2019/07/lrm_export_106094544508607_20190626_202239795-1024x768.jpeg)
Zauważyłam, że po przeczytaniu dwóch książeczek zaczęły się u nas rozmowy na temat różnic między dziećmi, piękna rzeczy zwykłych, które nie zawsze zauważamy w codziennej gonitwie, ale także dotyczące smaku porażki i podejmowania kolejnych prób czynności, do których być może nie mamy talentu.
Poniżej lista książek o uważności, autorką wszystkich jest Agnieszka Pawłowska:
1. Nietoperzyca Kaja i piękno uważności
2. Kotka Wiktoria i magia uważności
3. Tygrysek Erwinek i energia uważności
4. Wilczek Leon odwaga i uważność
5. Lew Staszek i siła uważności
6. Przyjaciele z Krainy Uważności – komunikacja
7. Szczurek Rysio i smak uważności
Czy warto zabierać książki dla dzieci na wakacje?
Pewnie! Chyba, że nie lubicie razem czytać lub lecicie samolotem i książki się nie zmieszczą do bagażu. Na wakacjach książki sprawdzają się lepiej niż wszelkie ekrany i rozpraszacze. Poza tym są miłym rozwiązaniem w razie niepogody. Ponadto jeśli dzieciaki mają swoje ulubione, pomagają odnaleźć się z dala od domu.
![](https://simplyanna.pl/wp-content/uploads/2019/07/lrm_export_105982074794341_20190626_202047326.jpeg)
Jakie książki dla dzieci na wakacje?
Poniżej książki, które wybraliśmy na nasze wakacje. Oczywiście nie zabieramy wszystkich w podróż, ale staramy się czytać poza domem – na kocyku albo buszując wśród traw w poszukiwaniu mrówek.
A skoro o mrówkach mowa…
![](https://simplyanna.pl/wp-content/uploads/2019/07/lrm_export_106167384603440_20190626_202352635.jpeg)
Kochamy książki związane z przyrodą. Ja z oczywistych względów, ale i dzieci są chłonne jak gąbeczki. Tysiąc i jedna mrówka, to propozycja Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Autorką książki jest Joanna Rzezak.
Dla kogo? Zdecydowanie wielbicieli przyrody, pór roku, lasu i ciekawostek ze świata mrówek. To one prowadzą nas po różnych środowiskach, pokazują zmiany i zależności. Mrówki są w książce towarzyszami i przewodnikami. Podążając ich śladem, odkryjecie sekrety leśnego życia.
Inną arcyciekawą ksiązką Wydawnictwa Nasza Księgarnia, jest wielki Atlas Przygód Zwierząt – ciekawostki ze świata przyrody, wielkie migracje i inne niezwykłe zachowania zwierząt. Fantastyczne ilustracje Lucy Letherland zabiorą nas w podróż po kontynentach, a tekst autorstwa Rachel Williams i Emily Hawkings pozwoli się przenieść wprost do serca arcyciekawych wydarzeń.
![](https://simplyanna.pl/wp-content/uploads/2019/07/lrm_export_106368210720527_20190626_202713462.jpeg)
Nasza Księgarnia daje radę w książki przyrodnicze :). Zawodowcy w świecie zwierząt Wendy Hunt. Idealna dla maluchów powyżej 2 roku życia, które chcemy wprowadzić w świat zwierząt i ich nadzwyczajnych umiejętności. Wśród samych ryb występują zawody zupełnie, jak u ludzi! Jest i ogrodnik, i ochroniarz, i koparka, i aktorka pantomimy.
![](https://simplyanna.pl/wp-content/uploads/2019/07/lrm_export_106319878949292_20190626_202625130-768x1024.jpeg)
Jeśli książki dla dzieci na wakacje, to podróże. A jeśli podróże, to weźcie pod uwagę Atlas Miast – przewodnik po 30 miastach, w tym Londyn, Rzym, Nowy Jork, Berlin czy Kopenhaga. Świetna pozycja dla podróżników i szczególarzy, bo w środku aż roi się od ciekawostek. Pozycja obowiązkowa zwłaszcza dla tych z Was, którzy wybierają się do któregoś z opisanych miast. Szukanie zabytków i charakterystycznych punktów, a potem odhaczanie ich z listy, to czysta przyjemność!
Wilga i Mando dbają o najmłodszych
Kiedy szukam książek dla Nikosia (obecnie ma 3 lata) zawsze sprawdzam propozycje Wydawnictwa Wilga i Wydawnictwa Mando. Już tłumaczę dlaczego.
Dwie książeczki, które dostaliśmy od Wilgi idealnie trafiły w gust młodszego syna (zresztą nie tylko te!) i dodatkowo świetnie korespondują z tym, co się dzieje lub będzie działo w najbliższym czasie w jego życiu. Dla takiego malucha, to skarb. Mela i Groszek, to książeczki Ewy Skibińskiej o życiu przedszkolaka. Pomagają oswoić uczucia towarzyszące nowym przedszkolnym wyzwaniom i rozwiać wątpliwości związane z tak dużą zmianą. Groszek idzie do pzedszkola będzie nam towarzyszyć przez całe wakacje, a od września ahoj przygodo!
![](https://simplyanna.pl/wp-content/uploads/2019/07/lrm_export_105707079094269_20190626_201611869.jpeg)
Dla starszaka zdecydowaliśmy się na 3 książeczki:
Dom na górze Ali Standish – o podróży w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemii, o tym czy boimy się zmian i czy mamy otwarte serca.
Zaginiona księgarnia Katie Clapham – dla książkomaniaków, bo traktuje o ksiązkach w naszym życiu, ale również o ważnej roli ludzi, których spotykamy na swojej drodze.
![](https://simplyanna.pl/wp-content/uploads/2019/07/lrm_export_106127889498776_20190626_202313140.jpeg)
Mazurscy w podróży Agnieszki Stelmaszczyk – nasza obowiązkowa lektura w podróży, serio. Można powiedzieć, że Bartnikowie, to tacy Mazurscy tylko że w rzeczywistości. Momentami czuję, że ktoś opisał nasze przygody w podróży i ubrał pięknie w słowa. Jeśli ciągle zdarzają Wam się dziwne rzeczy, trafiacie w ciekawe miejsca i poznajenie niesamowitych ludzi, to też jesteście odrobinę Mazurskimi! Książka pełna humoru, ale zawierająca szereg informacji o zabytkach i destynacjach wartych odwiedzin.
– Tato, a czy to prawda, że kosmos nie ma końca?
– Wszystko ma swój koniec.
Zajączek pokręcił łebkiem z niedowierzaniem.
– Wszystko?
Tata Zając uniósł łapę.
– Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy.
– Aha…To ja nie wiedziałem.
– Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.
[…]– Tato, a masz zegarek? Bo ja bym tylko zobaczył, o której nasz autobus przyjedzie.
Tata Zając poprawił sobie wąsy.
– Szczęśliwi czasu nie liczą.
Zajączek przysunął się do taty.
– A co robią?
– Co kraj, to obyczaj.
Powyższy cytat pochodzi z książki Wydawnictwa Mando – O pchle, co uczepiła się kożucha Przemysława Wechterowicza. Ulubioną postacią Antka (6 lat) jest Tata Zając, który powiedzeniami i przysłowiami sypie, jak z rękawa. „Największa bitwa o mleko w dziejach literatury dziecięcej rozegra się na waszych oczach. Akcja popłynie wartko niczym droga mleczna, a ekipa, zmontowana lepiej niż szwedzkie meble, zapewni wam przepis na kulturalne spędzenie czasu.”
Przemysław Wechterowicz jest również autorem absolutnego hitu w naszym domu, czyli Czerwonej Piłeczki – książki, którą Nikodem daje mi do czytania 15 razy dziennie i wcale nie przesadzam. Prosta opowieść z zaskakującym finałem o piłeczce szukającej swojego miejsca.
![](https://simplyanna.pl/wp-content/uploads/2019/07/lrm_export_106590797988829_20190626_203056049-1024x768.jpeg)
![](https://simplyanna.pl/wp-content/uploads/2019/07/lrm_export_106532069780717_20190626_202957321.jpeg)
Gratka dla starszaków!
Zrób ten zielnik! 223 strony zadań do wykonania. Ciekawych, wymagających od dziecka aktywności – szukania roślin, wykonania konkretnych czynności. A wiecie, co jest najfajniejsze? Że to koniec wymówek pod tytułem „Mamooo, nuuudzi mi się!”
A Adi powiedział…jak przetrwać w podmiejskim buszu. Jak rozpalić mokre zapałki? Jak biwakować w nieznanym terenie? Jak posługiwać się ostrymi narzędziami? Myślisz może, że ta książka nie nadaje się dla dzieci – nic bardziej mylnego. To poradnik, którego nie powstydzi się żadna drużyna harcerska, a do tego napisany w świetny, zrozumiały ale przekorny sposób. Daje rozwiązania pozwalające na BEZPIECZNE eksplorowanie przyrody, czyli bushcraft!
Przy wyborze bierzemy pod uwagę kilka rzeczy:
- Tematyka. Taka, która interesuje dzieci i idealnie, jeśli koresponduje z porą roku/miejscem docelowym/charakterem dzieciaków lub zbliżającymi się wydarzeniami. Głównie dlatego zobaczycie tutaj książki przyrodnicze, a także sztukę o pierwszych dniach przedszkola – to ze względu na Nikodema.
- Format. Im mniejsza książka, tym dalej z nami pojdzie. Na dalsze trasy mamy więcej bagażu, więc z automatu wybieramy książki mniejsze. Bliżej chętnie sięgamy po te największe. Na zdjęciach bez trudu rozpoznasz, o które chodzi.
- Ilustracje. Są dla mnie równie ważne, co treść, bo bardzo często skupiamy się nie na samych słowach, a rozmawiamy o tym, co widzimy.
- Treść. To nie tak, że ładne obrazki wystarczą, ale że temat nas interesuje więc książka ląduje w koszyku. W treści szukam przekazu lub rozrywki. Zwracam uwagę na czcionkę – czy czytanie książki nie będzie mordęgą dla mnie lub w przyszłości dla chłopaków?
Jeśli macie swoje ulubione książki na wakacje – dajcie koniecznie znać!
Podobał Ci się wpis? Udostępnij go swoim znajomym.