DOM I PODRÓŻE

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich.

kolorowe jeziorka

U podnóża Wielkiej Kopy znajduje się magiczne miejsce, które możecie obrać za cel jednodniowej wycieczki na Dolnym Śląsku lub bazę wypadową w Karkonosze. Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich (pasmo górskie we wschodniej części Sudetów Zachodnich), to także świetne miejsce na pierwszą taką wyprawę z mniejszymi dziećmi (dwu-/ trzyletnimi).

rudawski park krajobrazowy

Gleba tego regionu obfituje w łupki pirytonośne. Miejsca wyrobisk pokopalnianych z upływem czasu wypełniły się wodą, a ich zabarwienie związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Jeziorka są naprawdę zjawiskowe i unikatowe.

Kolorowe Jeziorka – parking i mapa miejsca docelowego

Choć same kolorowe jeziorka są atrakcją zupełnie darmową i wymagającą od nas – turystów – jedynie odrobiny sprawności, większość z Was będzie podróżowała do tego miejsca samochodem. Warto mieć ze sobą gotówkę (10 zł) na parking. Jest ich kilka, na wjeździe dostaniecie informację gdzie są wolne miejsca. Z mniejszymi dziećmi warto wjechać wyżej, wtedy od pierwszego jeziorka będzie Was dzieliło raptem 50m.
P.S. Na parkingu stoją także toi-toie.

Kolorowe jeziorka obejmują 4 zbiorniki: żółte, purpurowe, błękitne i zielone. Zależnie od pory, jeziorko na samej górze (zielone) jest okresowo wyschnięte. Zresztą nawet jeśli nie jest, w naszej ocenie to chyba najmniej atrakcyjne jeziorko ze wszystkich, choć oczywiście warto je odwiedzić w drodze na Wielką Kopę żeby samemu się o tym przekonać.

Na końcu wpisu znajdziesz interaktywną mapę dojazdu z Wrocławia do Kolorowych Jeziorek wraz z oznaczeniami trzech ciekawych miejsc w pobliżu trasy.

Unikatowe piękno

Żółte jeziorko niemal nie pojawia się na naszych zdjęciach, ponieważ prowadzi do niego droga pod skałami, którą nie mogliśmy przejść (a chłopcy dodatkowo nie chcieli). Jest to najmłodsze jezioro położone na wysokości 560 m n.p.m.

kolorowe jeziorka3

Purpurowe jeziorko położone na 560 m n.p.m. wygląda świetnie i pięknie komponuje się z otaczającą je zielenią i skałami. Powstało w wyniku zalania wyrobiska „Nadzieja”, którego historia sięga 1785 r. Skąd taki kolor? To roztwór kwasu siarkowego. Warto o tym pamiętać, nim przyjdzie komuś do głowy pomysł kąpania się w brunatnej wodzie. Zresztą charakterystyczny zapach siarki jest w tym miejscu wyczuwalny.

kolorowe jeziorka2

kolorowe jeziorka1

Błękitne jeziorko (635 m n.p.m) jest najgłębszym akwenem, o najczystszej wodzie. Kolor zawdzięcza związkom miedzi. Ma aż 150 metrów długości i jest najbardziej zjawiskowy. Dzięki swojej barwie zwane także Lazurowym.

kolorowe jeziorka 4
kolorowe jeziorka 3
kolorowe jeziorka 2

Zielone jeziorko znajdujące się na wysokości 730 m n.p.m. okresowo wysycha. Udało nam się zastać wypełniony zbiornik, ale znajdował się daleko w dole i na zdjęciach nie wyglądał zbyt atrakcyjnie. Tuż obok można usiąść na drewnianych ławkach i podziwiać panoramę Rudaw Janowickich.

Kolorowe Jeziorka – co ze sobą zabrać?

Zakładam, że to nie będzie Wasza pierwsza wycieczka, a ekwipunek na większość z nich wygląda podobnie, ale może akurat? Poniżej lista rzeczy, które zawsze mamy ze sobą:

  1. Jedzenie i picie. Z dziećmi nie ma przebacz, a podchodzenie pod górkę jest naprawdę męczące.
  2. Mapka okolicy – może akurat zdecydujecie się zejść ze szlaku i zwiedzić okolicę? Jest tego warta!
  3. Apteczka. Szlak prowadzi przez skałki, korzenie, szutrową drogę – o skaleczenie nietrudno.
  4. Wygodne obuwie, ubranie (może kurtka przeciwdeszczowa, jeśli podróż planujecie wiosną lub jesienią).
  5. Plecak. Najlepiej dziecięcy, do którego maluchy mogą pozbierać wszystko to, co nam wydaje się niepotrzebne, a im niezbędne do życia: kamyki, patyki i szyszki.
  6. Pieniądze (gotówkę), jeśli macie zamiar jeść w przydrożnym barze.

Mapa dojazdu + 3 atrakcje turystyczne w okolicy

Kliknij i zmodyfikuj.

Zamek Książ to klasyk klasyków (budowa w latach 1288 – 1292, z którego to okresu pochodzą pierwsze wzmianki o Zamku). Nawet, jeśli nie macie zamiaru wejść do środka, my się zatrzymujemy żeby popatrzeć na konie i pochodzić po przyzamkowych ogrodach. Wynika to z faktu, że sam Zamek zwiedzaliśmy już wielokrotnie, ale uwielbiamy tę okolicę. Ceny biletów wstępu od 20-40 zł w zależności od tego, co chcecie zobaczyć (palmiarnia, mauzoleum, tarasy, stajnie, zamek).

Zamek Bolczów, a dokładniej ruiny zamku to gratka dla fanów tego rodzaju atrakcji turystycznych. Wejście do ruin jest bezpłatne. Zamek powstał pomiędzy 1371, a 1386 rokiem. Więcej o historii zamku przeczytacie TUTAJ.

Zamek Bolków również znajduje się w pobliżu trasy. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1277 roku. Jako jedyna budowla w Polsce posiada wieżę dziobową, obecnie wysoką na 25 m. W zamku znajduje się loch głodowy, a samem mury mają aż 4,5 m grubości. Patrzę na ściany swojego domu i myślę…WOW!

Uff, gratuluję, właśnie przeczytałaś cały wpis. Na pewno wiesz, jak wiele pracy wymaga od autora taka publikacja. Jeśli Ci się podobało, będę wdzięczna, gdy udostępnisz go swoim znajomym:

4 comments

  1. Kasia 19 czerwca, 2019 at 14:27 Odpowiedz

    Byliśmy 2 lata temu 🙂 z tymi plecakami dla dzieci bym uważała, ponieważ naszym bardzo często przeszkadzały plecaki i często z mężem musieliśmy je sami nosić (oprócz naszych plecaków z rzeczami i jedzeniem).

    • SimplyAnna 19 czerwca, 2019 at 16:59 Odpowiedz

      A tak, to zależy od dzieci 😀 moje nie ruszają się bez swoich mini plecaków (ale są naprawdę mini i w razie czego nie ma problemu, żeby do naszych większych je zmieścić) <3

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.