ŚRODOWISKO I EKOLOGIA

Opakowanie miesiąca. Co znalazłam w sklepach w listopadzie?

opakowanie miesiąca

W zasadzie poszukiwania zaczęłam już w październiku, ale zacznijmy od samego początku. Co to za nowość: opakowanie miesiąca?

Opakowanie miesiąca to nowy, comiesięczny cykl na blogu, pozostający w duchu #lesswaste. Raz w miesiącu wybiorę spośród dostępnych w Polsce produktów taki, który może otrzymać tytuł opakowania miesiąca, ale nie o samo opakowanie chodzi.

Co podlega ocenie?

  1. Jakość produktu. Pochodzenie, transport, materiał.
  2. Opakowanie produktu – z czego jest wykonane, ile i jakich odpadów generuje, czy da się je inaczej wykorzystać, czy jest to minimum, w jakie może być zapakowany.
  3. Cena produktu. To, czy coś jest tanie, czy drogie – to rzecz względna, bo zależy od tego, jaką kwotą dysponujesz. Wszyscy jednak wiemy, że na koszt produktu składa się również opakowanie. Często niepotrzebne, za duże, ze zbędnymi elementami. Ja po prostu napiszę ile produkt kosztuje, a Ty wyciągnij wnioski.

Produkty, które rozważałam, to oliwy, ale przecież oliwa w zwykłej, szklanej butelce już nikogo nie dziwi, prawda? Potem przyszedł mi do głowy jeden ze składników spożywczych, który zawsze kupujemy i jeszcze go przemyślę, może pojawi się za miesiąc, bo jest fajną alternatywą dla większości opakowań. Udałam się do sklepu, w którym czasem robię zakupy i gdzieś z tyłu, schowane i niechciane były właśnie one.

Produkty Vidrios San Miguel

Dlaczego one? Szklane naczynia – szklanki, butelki, słoiki, kieliszki, miski, karafki itp. są wykonane w 100% ze szkła pochodzącego z recyklingu. Zakład funkcjonuje od 1985 roku, a ich produkty wędrują do 74 krajów. Tu może pojawić się zarzut śladu węglowego (produkcja odbywa się w Hiszpanii), ale biorąc pod uwagę wielkość zakładu i możliwości przerobowe, naprawdę robią dobrą robotę.

Ochrona środowiska jest jedną z podstawowych zasad działania, jak pisze o sobie Vidrios Reciclados San Miguel S.L.L. Opracowano politykę zarządzania środowiskiem, w której wdrażany jest plan minimalizacji odpadów i monitorowania zużycia energii. TUTAJ można zobaczyć kodeks etyki firmy, w języku hiszpańskim.

Szkło jest wytwarzane ze zbieranych selektywnie szklanych pojemników, które są transportowane do zakładu recyklingu. Tam jest wstępnie selekcjonowane, poddawane obróbce i transportowane do fabryki VSM.

Dlaczego warto kupować szkło z recyklingu?

Stajesz się wtedy częścią gospodarki obiegu zamkniętego, w której odpad (szklany pojemnik) poddawany jest recyklingowi i zmieniany w produkt, którego używasz, później segregujesz i znów trafia do recyklingu. Szkło jest wdzięcznym materiałem przerobowym, bo przy odpowiednim przygotowaniu (rozdzieleniu frakcji), uzyskuje się z niego pełnowartościowy produkt, który można wielokrotnie przetwarzać.

I coś, o czym pewnie nie myślisz: energia zaoszczędzona dzięki recyklingowi 3 butelek wystarczy na:

  • Ładowanie baterii smartfona przez rok
  • Świecenie żarówki o niskim zużyciu energii przez 9 dni
  • 3 cykle prania

Co prawda nie podano ile to dokładnie energii (nie liczyłam tego sama), ale robi wrażenie. Zaznaczam ten fakt, bo zazwyczaj przy wyliczankach pojawiają się zarzuty wymieszane z argumentami: że jaka żarówka, a jaki cykl prania konkretnie i który model smartfona. Szczerze mówiąc jest to w tej chwili nieistotne, skup się na meritum: dzięki używaniu szklanych opakowań i przekazywaniu ich do recyklingu, zaoszczędzona zostaje energia.

Opakowanie

Dlaczego ten produkt dostał ode mnie tytuł opakowania miesiąca pomimo faktu, że najlepsze opakowanie, to jego brak? Ano dlatego: jest minimalistyczne (równie dobrze producent mógł pakować w większy karton każdą sztukę produktu), papierowe (z wyjątkiem niewielkiej naklejki) i bez zbędnych dodatków, które muszę odczepiać, segregować itd. Zero plastiku.

Cena

Z przeprowadzonego researchu wynika, że produkty VSM mogą kosztować więcej, ale ja za swój zestaw 3 butelek (wkładana jedna w drugą) zapłaciłam około 15 zł. Biorąc pod uwagę materiał i jakość, cena bardzo przystępna.

Wpisy z cyklu OPAKOWANIE MIESIĄCA nie są sponsorowane przez żadną firmę, informacja o współpracy zawsze pojawia się przy artykule.

Będzie mi badzo miło, jeśli docenisz moją pracę i udostępnisz ten wpis.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.