DZIECI I RODZINAŚRODOWISKO I EKOLOGIA

Eko prezenty dla dzieci – niebanalne pomysły i ciekawe rozwiązania.

eko prezent dla dziecka

Zdaję sobie sprawę, że hasło „eko prezent dla dziecka” i wszystko, co eko, odbija się już czkawką. To nie zmienia jednak faktu, że takie prezenty naprawdę istnieją i stanowią dobrą alternatywę.

Interesuje Cię eko prezent dla dziecka, więc unikaj:

  • tworzyw sztucznych
  • zbędnych opakowań z folii
  • nietrwałych, jednorazowych rzeczy
eko prezent dla dziecka 1

W przypadku dzieci sprawa wydaje się stosunkowo prosta. Skupiamy się na naturalnych materiałach – papierze i drewnie. Rozmawiamy z rodzicami (no, albo ze sobą, jeśli to my jesteśmy rodzicami :D) – lepiej dowiedzieć się czy dziecko czegoś nie potrzebuje lub o czymś nie marzy – nie kupujmy niepotrzebnie.

Małe dzieci 0-2

Myślałaś już może o prezencie, który mogłabyś sama zrobić? Tak, potrzebny na to jest czas i chęci, ale często wiele materiałów mamy w domu. Na przykład karuzela/wisząca zabawka DIY, na którą niemowlak może sobie patrzeć w pozycji leżącej.

Karuzela DIY – świetny eko prezent dla dziecka, które jeszcze podziwia świat w poziomie.

eko prezent dla dziecka 3
eko prezent dla dziecka 2

Proste układanki

Bardzo lubimy produkty CzuCzu, bo są mega trwałe. Pierwsze duże puzzle z mapą świata kupiliśmy 4 lata temu i oprócz tego, że pierwszego dnia zgubiliśmy jeden, mają się świetnie.

Książki

Dla najmniejszych książeczki kontrastowe (ta niżej CzuCzu), dla starszych przyrodnicze albo do pierwszych bazgrołków.

Ubrania

Dla swojego malucha wiadomo, czego się potrzebuje. Dla innych zawsze pytaj. Naturalne tkaniny, sprawdzone miejsce produkcji. Popularna jest ostatnio wełna merino, ale uwaga na alergie (mój starszak przy AZS nie może). Bawełna organiczna, małe manufaktury. Ogólnie z ubraniami nie ma co przesadzać, ale jest to jakiś pomysł, kiedy nie ma innego.

Eko prezenty dla dzieci w wieku 2-6

Puzzle

Znów wracam do Czuczu, bo to nasze ulubione, ale sprawdzą się każde, które są grubsze niż cienka niby tekturka.

2+

3+

4+

Układanki

TUTAJ znalazłam świetne sudoku.

eko prezent dla dziecka 4

Mozaika marki EPIDEIXIS. TUTAJ dostępne też inne układanki i zabawy logiczne.

eko prezent dla dziecka 5

W tym miejscu mogłabym podać jeszcze kilka przykładów, ale wolę żebyś poszukała ich sama w lokalnym sklepie. Przeczesywanie Internetu naraża bowiem nas obie na pewne przekłamania – czasem nie jest pokazane opakowanie produktu i tak parę razy nadziałam się na plastikowe. Innym razem okazuje się, że to jakiś taniutki chiński bubel sprzedawany w kilku firmach pod różnymi nazwami. Nie róbmy tego sobie. Szukaj lokalnie!

Akcesoria plastyczne

Nie wiem czy i jak dodatkowo jest opakowana ta walizka, ale wiem, że mój starszak byłby najszczęśliwszy na świecie, gdyby dostał taki zestaw do prac plastycznych (LIDL, w naprawdę dobrej cenie).

Książki – o książkach z eko przesłaniem pojawi się wpis na początku grudnia, ale sprawdźcie sobie póki co kilka tytułów: Ostatnie drzewo w mieście i Draka ekonieboraka. My bardzo lubimy Helę Fokę Renaty Kijowskiej, którą dostaliśmy od Wydawnictwa Znak.

Rower – świetny prezent na każdą okazję, doskonały do wspólnego spędzania czasu i pokazywania eko nawyków. Nie wszędzie trzeba jeździć samochodem!

Na przykład biegówka, którą pokazywałam we wpisie z pomysłami na prezent dla trzylatka.

Eko prezent dla dziecka w wieku 6-10

Bilety/wejściówki, czyli prezent w formie przeżycia! Moim zdaniem najlepszy z najlepszych. Sami pytamy starszaka czy nie miałby ochoty na jakąś szczególną, wymyśloną przez niego atrakcję. Albo jeszcze lepiej dzień zaplanowany od A do Z przez dziecko. Nie dość, że uczy się przy tym planowania i odpowiedzialności, to jeszcze daje niesamowitą frajdę.

Eksperymenty, np. Zestaw naukowy LISCIANI GIOCHI Wielkie laboratorium naukowe 9w1

Planszówki – warcaby, szachy, Magia i Miecz (nasza ulubiona, szkoda, że jeszcze dzieci za małe), Dobble, Jenga i nieśmiertelne Monopoly.

Lego – tak, są z tworzywa, ale może przetrwać lata. Poszukajcie używanych klocków. U nas na tapecie Minecraft. Niestety w nowych klockach jest sporo jednorazowych woreczków i to zdecdowanie nei jest EKO.

Zabawki edukacyjne, np. GIGO siła wiatru albo siła elastyczności – koniecznie dla starszych dzieci, bo też nie o to chodzi, żeby to zrobić i rzucić w kąt. Ekologiczne podejście do prezentów, to także nauka i wiedza.


Nie namawiam na kupowanie eko prezentu dla dziecka, który miałby się Wam nie podobać. Wybór jest jednak tak olbrzymi, że nawet osoby niezbyt interesujące się ekologią znajdą coś dla siebie. Nie ukrywam, że moi chłopcy proszą Mikołaja o Playmobil, Lego i myjnię HotWheels. Mikołaj przemyśli sprawę i postara się zrobić tak, żeby wszyscy byli zadowoleni :).

Pisanie, to moje hobby i praca. Lubimy być doceniani, kiedy coś nam wyjdzie. Jeśli zatem uważasz ten artykuł za wartościowy, możesz to pokazać na kilka sposobów:

POLUB GO na facebooku
UDOSTĘPNIJ swoim znajomym
SKOMENTUJ – tylko wtedy otrzymuję jakiś feedback

Pamiętaj, że jestem też na INSTAGRAMIE.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.