OPINIE

Co strasznego w Halloween?

co to jest halloween

Paluchy wiedźmy, złowieszczo wydrążone dynie i złoooo, które przyszło do nas z tego strasznego Zachodu. Niszczymy naszą tradycję, dzieciom podając na tacy miałką papkę jaką jest Halloween. Tak wiele osób odpowiada sobie na pytanie: co to jest Halloween. Są w błędzie!

To trochę tak jakby mówić, że Mikołaj w czerwonym stroju psuje radość świętowania kolejnej rocznicy narodzin Jezusa.  Chyba nawet dokładna geneza powstania tego święta nie jest znana, ale wiadomo, że tradycja sięga czasów, kiedy większą rolę przywiązywano do zmian pór roku. Zabawa Halloweenowa odbywa się 31 października i jest symbolicznym zakończeniem jesieni i powitaniem zimy.

Co to jest Halloween i skąd taka nazwa?

Sama nazwa Halloween pochodzi od angielskiego zwrotu, który w tłumaczeniu brzmi „wigilia Święta Zmarłych”, choć w istocie z dniem Wszystkich Świętych, który obchodzimy w Polsce, ma niewiele wspólnego. Choć wiele osób przypisuje przebraniom dzieci złe intencje, mówi się, że w rzeczywistości mają one odstraszać złe moce i negatywną energię. W dzisiejszych czasach patrzmy na Halloween jak na niewinną zabawę i chwilę radości dla dzieci. Nie zabraniajmy innym obchodzenia tych dni w roku, które uważają za słuszne i jeśli nam się ten obyczaj nie podoba – po prostu nie wprowadzajmy go do swojego życia.

Co to jest Halloween i czy moje dzieci je obchodzą?

Moje dzieci obchodziły Halloween, kiedy mieszkaliśmy w UK. Obecnie w Polsce syn często wspomina, ale ograniczamy się do wydrążenia dyni i zrobienia z nich latarni. To dla nas symboliczne podkreślenie jesiennego czasu, kiedy dostęp do dziennego światła drastycznie się zmniejsza.

Kurcze, całkiem serio – lubię dynie, kocham świece, nie boję się kościotrupów, przebieranek, czarownic i duchów. Uwielbiam słodycze, a już robienie psikusów to moja specjalność.

.
DSC_0410

.
DSC_0405

.
DSC_0415

.
DSC_0414

.
DSC_0400

.
DSC_0417

.
DSC_0431

.
DSC_0442

.
DSC_0387

.
DSC_0454

.
DSC_0462

.
DSC_0464

Cieszę się, że dotarłaś do końca wpisu. Napracowałam się, dlatego będzie mi miło, jeśli:

 • polubisz i udostępnisz ten post znajomym
 • zostaniesz ze mną na fp SIMPLYANNA
 • zobaczysz inne moje wpisy z kategorii DZIECKO

.

 


 • Kasia A.

  w skrocie: nie popieram, bo to poganskie swieto. Sw. Mikolaj to cos innego i nie mozna tego wkladac do jednego worka z halloween:P
  ja obchodze tylko wszystkich swietych i dzien zaduszny, zgodnie z moja religia. tak samo jak nie popieram lalek typu wampirzyca, upior itd. nie bede sie tu rozwodzic i tlumaczyc, bo to kazdy zgodnie ze swoim sumieniem rozsadza.

  • Ja tego dnia nie postrzegam w ogóle w kategoriach religii. Porównanie do Mikołaja jest o tyle trafione, że już dawno przestał być biskupem, a stał się czerwonym pajacem wymyślonym na potrzeby dzisiejszych czasów przez koncern Coca-Coli. Co za tym idzie myślę, że wszystko da się pogodzić :). Oczywiście rozumiem inne stanowisko (moi rodzice mają podobne).

 • Ja jestem zdecydowanie na nie… św. Mikołaj może stał się pajacem w czerwonej czapce ale podwaliny ma w Świętym biskupie który obdarowywał ubogich, to „święto” podwaliny ma w celtyckim kulcie umarłych… dla mnie religia jest ważna i nie potrafię oderwać halloween od jego okultystycznych podwalin… ale nikomu nie zabraniam się bawic, cho drzwi nie otwieram:P

  • Jasne, każdy patrzy ze swojego punktu :).

   • be

    Fajnie napisaNe nie biorę udziału w tym świecie ale dzieciom dzwi otwieram 🙂 starszy syn jak ma ochotę z kolegami po domach pochodzić to nie-zabraniam jestem zdania żyj jak chcesz i pozwól żyć innym 😀