DZIECKO

By niejadek zjadł obiadek. Jak sobie radzić z niejadkiem?

niejadek

Niejadek. Marzysz, żeby zjadł… Cokolwiek! Nie wie ten, którego dziecko z radością zjada wszystko, ile to ja się muszę napocić, natrudzić i naskakać żeby Budzik zjadł cokolwiek. Wybredna z niego bestia! Nie mam pojęcia po kim bo zarówno ja, jak i TB jesteśmy SMAKOSZAMI. Tak właśnie. Smakuje nam prawie wszystko co jadalne, choć potrafimy kręcić nosem gdy potrawa nie urzeka smakiem czy zapachem. Może po prostu trafiamy do dobrych knajp i ja sama świetnie gotuję (nie musiałam tego pisać, powinniście to wiedzieć). Zaręczam, że to co Budzik dostaje na obiad jest nie tylko jadalne ale i smaczne.

Teraz widzę, że za elegancko go ubrałam na pierwszy posiłek. Nasz niejadek potrawy inne niż mamine mleko zaczął kosztować po skończeniu szóstego miesiąca. No, żeby być całkiem szczerą to dwa tygodnie wcześniej. Nie wytrzymałam presji spojrzeń w nasze talerze. Wcześniej w 5 i 6 miesiącu życia wprowadzaliśmy gluten w postaci kaszy manny. Nic nie uczulało toteż teraz na kolację mały zjada kaszkę Nestle 8 zbóż (nie jest dosładzana, zawiera gluten).

I tak można powiedzieć, że ulubionym daniem Budzika od 3 miesięcy jest marchewka właśnie. Niech Was jednak nie zmyli ta nazwa. Marchewka musi być karotką i pochodzić ze słoiczka. Ta, którą pielęgnowałam cały sezon na grządce nadaje się tylko do zupek bo jest za ostra jak na kubki smakowe naszego syna.

Staramy się trzymać schematu żywienia bo uważamy, że z jakiegoś powodu dane produkty wprowadza się wcześniej lub później. Ramy nie są takie sztywne na jakie wyglądają. Możemy dopasować jadłospis do upodobań dziecka. Naszym ostatnim odkryciem jest pasternak. Sama w życiu tego czegoś nie jadłam, ale dziecku zaserwować można, prawda? Czasem warto poeksperymentować bo to co wydaje nam się smaczne może zupełnie nie odpowiadać młodzieży. Inne produkty będą ulubionymi posiłkami. Obecnie testujemy produkty Holle zawierające cukinię i pasternak właśnie. Widzę tu kpiące miny mam, które same gotują swoim pociechom. Ja też to robię! Jeśli jednak na sklepowej półce uśmiecha się do mnie bakłażan z Hiszpanii – dziękuję bardzo. Nie kupuję dla dziecka warzyw w supermarkecie. Jeśli nie mam dostępu do produktów z rolnictwa ekologicznego, korzystam z natury zamkniętej w słoiku. Wierzę, że da się to zrobić bo sama przygotowuję w sezonie przetwory. Można? Pewnie, że tak! Muszę uwierzyć na słowo, że to co jest na etykiecie znajduje się też w środku. W innym wypadku moje dziecko nie jadłoby nic albo prawie nic.

Lista wypróbowanych produktów nie jest długa, bo wprowadzamy wszystko powoli, najczęściej mieszając z marchewką. Ziemniak, pasternak, cukinia, marchew, pietruszka, groszek, kukurydza, ziemniak, marchewka….oj, przepraszam, to chyba już było ? Sami widzicie.

Chcieliśmy jak najlepiej w związku z czym nasza zamrażarka ugina się od ciężaru królika. Jak wprawni rzeźnicy porcjowaliśmy mięsko dla młodego organizmu. I co? Jakby to delikatnie ująć…  Królik za żadne skarby świata. Świnka to i owszem. Dzisiaj wypróbowana pierwszy raz. Bo musicie wiedzieć, że Budzik musi jeść mięso codziennie ze względu na niski poziom żelaza. Brokuły, buraki też mają sporo tego pierwiastka dlatego staram się je po troszkę przemycać do obiadu. Do tego żółtko jaja. Na początku nie doczytałam i młody dostawał całe żółtko co drugi dzień. Później po pół (tak się zaleca) po czym w ogóle zapomniałam bo skupiłam się na podawaniu mięsa! Albo to ja jestem nieogarnięta albo naprawdę łatwiejsze w przygotowaniu są posiłki dla dorosłego egzemplarza.

Mija dzień za dniem. Posiłki nie są ogromne, ale odpowiadają wielkości żołądka małego dziecka.  Nie wyobrażam sobie żeby miał zjadać 200 czy 300g . Około godziny 16-tej Budzik dostaje to na co czeka chyba cały dzień: podwieczorek. Zazwyczaj odrobina banana z jabłkiem, najlepiej surowym. Pieczone w piekarniku czy gotowane nie jest dla Niego tak atrakcyjne. Zdarza się, że do podwieczorku dodaję trochę marchewki. Sama też lubię to połączenie.

Oprócz tego mleczko, mleczko, mleczko. Mówią, że nie ma nic lepszego i synio zdaje się potwierdzać tę opinię. To czego nie mam zamiaru robić by niejadek zjadł obiadek to: tańce huga-buga, fikanie koziołków, słodzenie lub solenie potraw, wpychanie dziecku łyżeczki na siłę żeby tylko zjadł. Przyjdzie kryska na Matyska. Nauczy się, pozna i rozsmakuje w bogatej palecie warzyw i owoców. Gdyby nie to nieszczęsne żelazo już zaczynalibyśmy przygodę z BLW. Budzik próbuje czasem tego co jemy: skórka chleba, jabłko w całości, banan, brzeg pizzy własnej roboty i ta forma bardzo mu odpowiada. Nie boimy się bałaganu ale mięsa do rączki nie podamy. Musi być rozdrobnione i wmieszane do posiłku.

.Głodny nie chodzi. Wygląda na szczęśliwego. Kochany jest nad życie. Prędzej czy później zje cały obiad. Amen.

 

 

.