Wrocław na rodzinny weekend 10-11 listopada!
W najbliższy weekend znów, jak co tydzień, skorzystamy z wrocławskiej oferty skierowanej do rodzin. Zobaczmy, czy Wrocław przygotował dla nas coś specjalnego z okazji Święta Niepodległości 11 listopada.
10.11.2018
XIX Wrocławski Festiwal Gier Planszowych Gratislavia
Stowarzyszenie Klub Koloseum po raz dziewiętnasty organizuje wielkie święto miłośników planszówek – Wrocławski Festiwal Gier Planszowych Gratislavia.
Dwa dni potrwa zabawa, w trakcie której będziecie mieli okazję zapoznać się z prezentowanymi na stoiskach wydawnictw nowościami i skorzystać z wypożyczalni liczącej blisko 500 tytułów. Impreza przeznaczona dla wszystkich – od przedszkolaków po seniorów. Na pewno spodoba się naszemu starszakowi, który uwielbia gry planszowe :).
Zobacz: strona organizatora
Zajęcia dla dzieci: „Tektura i papier” w Infopunkcie Barbara
Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku 4-10 lat oraz ich opiekunów. Z kartonów, tektury i papieru powstaną przedstawiciele nowego, niezbadanego jeszcze gatunku… zwierzo-pudełek.
Jeśli lubicie malować, eksperymentować, tworzyć i budować, a także wzajemnie się inspirować i kooperować, na pewno będziecie się tutaj dobrze bawić.
Warsztaty poprowadzi Katarzyna Bury (Tekturowo), psycholog, pedagog, animator kultury.
- 10 listopada Kto Ty jesteś?
Godziny spotkań:
- o godz. 11.00 zapraszamy dzieci w wieku 4 – 6 lat (spotkania trwają 45 minut);
- o godz. 13.00 zapraszamy dzieci w wieku 6 – 10 lat (czas trwania warsztatów 75 minut).
Spotkania mają formułę warsztatów rodzinnych. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Prosimy o przesłanie imienia oraz wieku dziecka na adres: tekturaipapier@strefakultury.pl.
Spektakl: Dwie Dorotki i zaczarowana studnia
Spektakl Katarzyny Janekowicz i Beaty Lech-Kubańskiej jest autorskim pomysłem na podstawie bajki o „Dwóch Dorotkach”, wykonywanym przy fantastycznej i bardzo kolorowej scenografii. Na szczególną uwagę zasługują imponujące stroje i lale pacynki. „Dwie Dorotki i zaczarowana studnia” to radosny, energiczny, zabawny, ale i pouczający program artystyczny, opowiadający o niesamowitych przygodach dwóch dziewczynek.
Pokazane są w nim dwa kontrastowe charaktery sióstr, dzięki którym dzieci łatwo mogą zauważyć właściwe wartości i postawy wobec drugiego człowieka i innych istot. Nauczą się jak wiele dobrego daje pomoc innym, a także efekt obojętności wobec innych ludzi. Spektakl trwa 45 minut, jest przeznaczony dla dzieci w wieku 2-8 lat.
Obowiązują zapisy pod numerem tel. 71 780 68 64, mailowo: mbp05@biblioteka.wroc.pl lub osobiście w bibliotece.
Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości we Wrocławiu
- 11.00- 16.30 Piknik wojskowy „Służymy Niepodległej” Plac Wolności
- 12.00 Finał akcji Wojewody Dolnośląskiego i Radia Wrocław „ Zaśpiewaj dla Niepodległej” Plac Wolności
- 17.30 Uroczystości pod pomnikiem Wojciecha Korfantego ul. Powstańców Śląskich /ul. Orla
- capstrzyk wojskowy odegranie hymnu państwowego i podniesienie flagi Apel Niepodległościowy
- Podczas Pikniku Wojskowego na pl. Wolności we Wrocławiu – będzie też zorganizowana akcja poboru krwi przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Godz. rejestracji dawców: 11.00-15.00.
Koncert: „Niech Żyje Polska”
Organizatorzy zapraszają melomanów – patriotów do Oratorium Marianum na specjalny koncert dedykowany 100-leciu odzyskania niepodległości, którego muzyka subtelnie poprowadzi od Wielkiej Polski przez rozbiory, lata zaborów i powstania do upragnionej wolności. W programie najważniejsze utwory F. Chopina. L. Rózyckiego, J. Zarębskiego i in. w wykonaniu wybitnych muzyków.
Program koncertu:
- Fryderyk Chopin – „Polonez A-dur” op. 53
- Fryderyk Chopin – „Nokturn Nr 20 cis-moll” op. posth.
- Fryderyk Chopin – „Etiuda c-moll” op.10 nr 12 – Rewolucyjna
- Ludomir Rózycki – „Kwintet fortepianowy c-moll” op. 35 – „Adagio”
- Juliusz Zarębski – „Kwintet fortepianowy g-moll” – „Scherzo”
- Wiesław Małucha – „Fryderyk”
- Fryderyk Chopin – „Andante Spianato i Wielki Polonez Es-Dur” op. 22
Wykonawcy koncertu:
- Gracjan Szymczak – fortepian
- Kwartet smyczkowy „Ricordanza” pod dyrekcją artystyczną Viktora Kuznetsova w składzie:
- Viktor Kuznetsov – skrzypce
- Viktor Kuznetsov Jr – skrzypce
- Marlena Grodzicka-Myślak – altówka
- Jakub Myślak – wiolonczela
11.11.2018
Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości we Wrocławiu
- 10.00 Msza Św. z udziałem J.E. Abpa Józefa Kupnego Kościół Garnizonowy p.w. Św. Elżbiety
- 10.00 – 11.30 XVII Radosna Parada Niepodległości Przemarsz ulicami Wrocławia na Plac Wolności
- 11.15 Przemarsz Pododdziałów Reprezentacyjnych z Rynku na Plac Wolności
- 11.30 Uroczysty Apel Niepodległościowy Plac Wolności
Wydarzenia towarzyszące
- 10-11.10. 2018 r. Wieczorna iluminacja Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w barwach narodowych.
Tajemnicze Stare Miasto – historie i legendy
Hello Poland zaprasza na rodzinną wycieczkę śladami legend i tajemnic Starego Miasta. Wycieczka odbędzie się w niedzielę, 11 listopada, o godzinie 12.00. Wraz z dziećmi dowiecie się: Gdzie spotkamy najmniejszych mieszkańców miasta? Co oni robią we Wrocławiu? Jakie mają imiona? Czy na wrocławskim rynku mieszkają smoki? Dlaczego kamieniczki mają różne znaki? O czym szepczą fontanny? Gdzie znajdziemy zaklęte w brązie zwierzęta? Co one tam robią? Na te wszystkie pytania najmłodsi podróżnicy otrzymają odpowiedź w trakcie niniejszej wycieczki. Oczywiście nie obejdzie się bez legend, które dopełniają aury tajemniczości Starego Miasta.
Genialne, jeśli tylko interesujecie się historią i chcecie poznać tę wrocławską.
Zapisy:
Udział w wycieczce możliwy jest wyłącznie po wcześniejszym zapisaniu się przez stronę internetową.
Zapisy trwają do 11.11. g. 9.00 lub do wyczerpania limitu miejsc.
Brak możliwości zapłaty gotówką na miejscu.
Cena wycieczki: 35 zł/os.
Dzieci do lat 3 – wstęp wolny.
Informacji na temat zwiedzania udziela się pod numerem telefonu +48 667 999 952 oraz mailowo biuro@hello-poland.com.pl w godzinach pracy biura (poniedziałek-piątek 9.00-17.00).
Radosna Parada Niepodległości 2018
Z okazji obchodzonego w dniu 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości we Wrocławiu odbędzie się siedemnasta edycja Radosnej Parady Niepodległości.
Pochody wyruszą z czterech punktów miasta i połączą się na Placu Wolności gdzie odbędą się oficjalne uroczystości. Dwie trasy będą reprezentować biel, a dwie czerwień – podczas hymnu państwowego mieszkańcy utworzą na Placu wspaniałą biało-czerwoną flagę. Trasy pochodów wyruszą z symbolicznych dla Wrocławia miejsc: Placu Jana Pawła II, Centrum Historii Zajezdnia, z ulicy Powstańców Śląskich oraz Placu Społecznego. Głównym trzonem maszerujących grup będą przebrane dzieci i młodzież wrocławskich szkół. Oficjalne uroczystości wraz z wojskowym ceremoniałem, paradą formacji mundurowych, z towarzyszeniem orkiestry dętej i pocztów sztandarowych odbędą się przy udziale kilkunastu tysięcy zgromadzonych.
Polacy nie gęsi – Święto Niepodległości w Famie
Organizatorzy zapraszają na rodzinne obchody Święta Niepodległości. Zainspirowani frazą Mikołaja Reja, będziemy świętować z językiem polskim i polską literaturą.
W ramach uroczystości 11 listopada po raz drugi zapraszamy do CBK FAMA na interdyscyplinarne obchody Święta Niepodległości, dla których punktem wyjścia będzie literatura polska. W tym roku na głównego bohatera obchodów wybraliśmy Adama Mickiewicza – bo kto lepiej nadaje się do tej roli akurat w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, jeśli nie największy polski wieszcz (Juliusz Słowacki miałby pewnie inne zdanie – wiemy o tym)?
W programie zaplanowane zostały warsztaty Małych Instrumentów przeznaczone dla dzieci i dorosłych, podczas których staniemy się żywą partyturą i spróbujemy przełożyć literackie frazy na język muzyki, wykorzystując do tego ponad 100 miniaturowych instrumentów. Ponadto – zabawy muzyczne i plastyczne dla maluchów, literackie łamigłówki związane z twórczością poety, niepodległościowy sitodruk (nie zapomnijcie przynieść koszulek, toreb, bluz, na których chcielibyście utrwalić rocznicę). Zapraszamy na Święto Niepodległości w rodzinnej atmosferze, by wspólnie celebrować 100 lat polskiej wolności.
Harmonogram:
- 11.11-11.40 – Zabawy muzyczne z Małymi Instrumentami / wiek 4-7 / dzieci z opiekunami / sala widowiskowa, I p. / wstęp wolny / zapisy na mail: karolina@fama.wroc.pl
- 11.11-12.00 – Lis i kozieł – warsztaty scenograficzne / wiek 2-6 / dzieci z opiekunami / laboratorium sztuki, 3 p. / wstęp wolny / zapisy na mail: karolina@fama.wroc.pl
- 11.11-12.30 – Niepodległościowy sitodruk / hol na parterze / wstęp wolny
- 12.15-13:15 – Mapa marzeń. Wokół „Inwokacji” – warsztaty tworzenia kolażu / wiek 5-8 / laboratorium sztuki, 3 p. / wstęp wolny / zapisy na mail: karolina@fama.wroc.pl
- 12.30-14.30 – Małe Instrumenty i klasycy literatury – warsztaty muzyczne / wiek: dzieci 8+, młodzież, dorośli / sala widowiskowa, I p. / zapisy
- 13.00-14.30 – Ballady i romanse – zabawy plastyczne / wiek 4+ / dzieci z opiekunami / hol na parterze / wstęp wolny
- 14.30-15.00 – Koncert uczestników warsztatów Małe Instrumenty i klasycy literatury /sala widowiskowa, I p. / wstęp wolny.
Przez cały czas trwania wydarzeń zapraszamy do udziału w zabawach literackich – zadania sprawdzające znajomość twórczości Adama Mickiewicza znajdziecie w holu na parterze i na pierwszym piętrze.
Informacja: tel.: +48 71 777 99 44 wew. 3, karolina@fama.wroc.pl.
11/11 Wolność kocham i rozumiem
Program:
Koncerty:
Sala widowiskowa / godz. 14.00- 14.30
Song of Freedom – Popisy pracowni wokalno – tanecznych CK Agora
Prezentacje Chochlików i Dźwiękoludków, Studium wokalnego oraz Chóru Aster.
sala widowiskowa / 17.00- 18.15
Koncert zespołu Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka, nieustannie inspirują.
Wystawy:
Hol / godz. 14.00 – 20.00
Szachownice nad Europą. Lotnicy Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii 1940—1947
Wystawa przybliża losy i dokonania polskich lotników w czasie II wojny światowej. Archiwalne zdjęcia i dokumenty przedstawiają m.in. sylwetki wybranych pilotów, którzy w okresie powojennym powrócili do kraju i związali swój los z Dolnym Śląskiem. Wielu z nich, wśród których znajdują się kawalerowie orderu Virtuti Militari, z uwagi na swoją służbę w PSP w Wielkiej Brytanii było inwigilowanych przez komunistyczny aparat represji. Tym, którym nie wystarczy jedynie teoria na temat lotnictwa, polecamy praktykę pod postacią warsztatów Tekturowo, które poprowadzi Katarzyna Bury.
galeria / 18.30 – 20.00
Wernisaż wystawy Po co Wolność? / wręczenie nagród
Warsztaty i konkursy:
sala teatralna / godz. 14.45 – 16.45
Skrzydła chwały – warsztat plastyczny /
Husarskie skrzydła – nie były nieodzownym atrybutem husarza i bardziej niż walce służyły prezencji. Majestatyczne skrzydła wykonywane były z piór orlich, sokolich, jastrzębich, kruczych, w wersji ekonomicznej nawet z gęsich. Przy użyciu sztucznych ptasich piór wykonamy ten wspaniały atrybut husarski na specjalnie przygotowanych stelażach.
Konkurs plastyczny Pocztówki dla Marszałka
Tysiące kartek, jakie od rodaków dostał Piłsudski w swoje imieniny 19 marca 1931 roku dotarły za nim aż na Maderę. Tego dnia mnóstwo Polaków wysłało urlopującemu się Marszałkowi życzenia. Tak wielu, że malutka poczta w Funchal przestała funkcjonować. My nie planujemy wysyłać pocztówek, za to zaprojektujemy Marszałkowi oryginalne znaczki pocztowe – najlepsze zostaną uhonorowane drobnym upominkiem.
Dzbanki na ludowo – warsztat decoupage
Polska sztuka ludowa bez kompleksów wkracza obecnie na międzynarodowe salony. Uczestnicy ozdobią porcelanowe naczynia w coś szalenie modnego i w bardzo dobrym guście. Przy okazji dowiedzą się, że folkowy design całymi garściami czerpie z niezgłębionych źródeł polskiej tradycji ludowej.
Historia w kolorach – zajęcia edukacyjne IPN
Zajęcia, których celem jest przybliżenie najmłodszym w atrakcyjnej i przystępnej formie tematyki polskich symboli narodowych – herbu, flagi i hymnu, ale także tych mniej znanych, jak choćby symbolu Polskiej Kotwicy. W programie m.in. klejenie flagi, portret Piłsudskiego, kolorowanki.
sala ceramiczna / godz. 14.45 – 16.45
Polska podziemna – warsztat druku wypukłego
W myśl której „każdy nasz człowiek jest doskonałym, samodzielnym drukarzem i organizatorem druku”, uczestnicy samodzielnie wykonają nadruki na torbach metodą druku wypukłego – techniki, dzięki której w latach 80-tych rozwinęła się podziemna filatelistyka.
galeria / godz. 14.45 – 16.45
I love Niepodległość – czyli jak zrobić pinsa
Pinsy w subtelny sposób informują o przynależności posiadacza do różnego rodzaju stowarzyszeń lub jego zainteresowaniach. Pokażmy innym, że kochamy Niepodległość wykonując samodzielnie te charakterystyczne przypinki. Dajmy się poznać jako miłośnicy wolności i swobody!
Kapral Niedźwiedź Wojtek – warsztat filcowy
Historia niezwykłego niedźwiedzia – żołnierza, który walczył u boku Polaków z armii generała Władysława Andersa i zadziwiła cały świat. Na warsztacie dzieci zgłębią bliżej historię sławnego misia i samodzielnie zbudują go z filcu. Poznajcie kaprala Wojtka!
sala baletowa / godz. 14.45 – 16.45
Jastrząb wylądował – warsztat Tekturowo z Katarzyną Bury
Jastrząb to polski samolot myśliwski konstrukcji inżyniera Wsiewołoda Jakimiuka, który nigdy nie wyszedł poza stadium prototypu. Dzięki sprawności i cierpliwości uczestników wykonamy wielkoformatową makietę lotniska z którego będzie mógł wzbić się w powietrze.
Pozostałe atrakcje:
sala konferencyjna / godz. 14.45 – 16.45
Beats of Freedom – Zew wolności – projekcja filmowa.
Beats of Freedom – Zew wolności to film, w którym legendy polskiej muzyki rockowej opowiadają o epoce lat 80. Widzowie usłyszą wyjątkowe historie o stawianiu czoła politycznemu reżimowi i tworzeniu enklaw młodzieżowej wolności. Film bogaty jest w archiwalne zdjęcia m.in. z festiwalu w Jarocinie. O czasach buntu i tworzenia muzyki, która stała się częścią historii opowiedzą m.in. Marek Niedźwiecki, Krzysztof Skiba, Kazik Staszewski, Muniek Staszczyk, Jurek Owsiak i Kora Jackowska.
hol / godz. 14.45 – 16.45
Najsłynniejszy Koń II Rzeczpospolitej – kolorowanki
Kasztanka – wierny towarzysz Marszałka – była portretowana przez malarzy, często stawała przed obiektywem fotografów, doczekała się także pomników. W Centrum Kultury Agora młodzi malarze niczym Wojciech Kossak nadadzą wielkoformatowej Kasztance ciekawych kształtów i barwnych kolorów.