EMIGRACJA

Sztuka przyjazna dzieciom.

W przeciwieństwie do niewielkiego miasta, w którym mieszkamy, Manchester ma naprawdę wiele do zaoferowania. Muzea, galerie sztuki, teatry, kina. Wszystko to, czego nie mamy na miejscu, ale wciąż na wyciągnięcie ręki. Zwiedzamy i poznajemy po kawałeczku, chłonąc atmosferę tego wielkiego miasta. Kocham ten gwar i chaos, tak bardzo kojarzy mi się z Wrocławiem. Zazwyczaj działamy bez planu. Tak najwygodniej.

DSC_0017

Chyba w każdej dzielnicy Manchesteru możesz znaleźć coś dla siebie. Do tej pory jeździłam tam tylko na wizyty lekarskie, ale gdy pogoda się poprawiła, nic nie stoi na przeszkodzie eksploracji miasta. Zaczęliśmy od Chinatown, z potrzebą dotyku czegoś orientalnego. Problem w tym, że dopiero niedawno się dowiedziałam, w której knajpce warto coś wrzucić na ząb, więc ten pierwszy raz obeszliśmy się smakiem. Całkiem niedaleko znalazła się ona – galeria sztuki.

DSC_0059

Pisałam już na blogu o tym, że nie widzę przeszkód by takie miejsca odwiedzać całą rodziną. Dwulatek był naprawdę zainteresowany eksponatami, rozmawiał z nami o tym, co widzi na obrazach i w gablotach. Nie szkodzi, że ten lew na płótnie wyglądał na martwego. Dzieci odbierają sztukę na swój sposób. Młodego najbardziej interesowały…wazy. Kolorowe, wielkie, majestatyczne. Ale nic to…

DSC_0039 DSC_0038 DSC_0034 DSC_0030

…Bo kiedy zobaczyliśmy to, co na ścianach, trafiliśmy do cudownego miejsca. Ciemnego jak diabli (wiem, wiem, że ziarno na zdjęciach), ale bardzo przyjaznego.

DSC_0046 DSC_0044 DSC_0047DSC_0048 DSC_0051

Nie widziałam takiego pomieszczenia w żadnym wrocławskim muzeum. Miejsca, w którym po wysiłku intelektualnym 😉 można spokojnie usiąść z dzieckiem i pozwolić mu na beztroską zabawę, a przy tym samemu odpocząć. Miejsca, które jest odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. Rozrzut był niezły – od noworodków po jedenastoletnie dzieciaki. Byłam zachwycona, a co dopiero Antek! Z początku niepewny, po chwili się rozbrykał i już sam nie wiedział czy lepiej się tarzać w poduszkach, układać pluszowe klocki czy może testować wieszaki na ścianach. A co Wy o tym myślicie? Czy takie miejsca są potrzebne? Rodzice, w tym my, bardzo chętnie korzystali z umilaczy czasu dla najmłodszych. Wiem, że jeszcze tam wrócimy po odrobinę aktywności, w gronie innych dzieci, ale bez chaosu znanego z małpiego gaju.

6 comments

 1. Bobobebe 15 czerwca, 2015 at 18:45 Odpowiedz

  Genialne! piękne zdjęcia Aniu, wrzuć więcej z Manchesteru – zawsze latałam do Londynu, a słyszałam, że Manchester ma niesamowity klimat:)

  • Anna Bartnik 15 czerwca, 2015 at 22:09 Odpowiedz

   Swoją drogą jasne, że nie wszędzie są warunki, masz rację. Natomiast podoba mi się sama idea zakładająca, że muzeum czy galeria (sztuki) to miejsce odpowiednie także dla dzieci <3 i zapewnienie tym dzieciom rozrywki. Teraz już zaglądamy tam przy każdej okazji :D.

   • Monika 15 czerwca, 2015 at 22:11 Odpowiedz

    Pod tą ideą podpisuję się w 100 %. Zresztą jak nie nauczymy chodzić dzieci do muzeum czy galerii to nie wrócą tam jako dorośli, także ma to też swój wymiar ekonomiczny.

 2. Agnieszka 25 lipca, 2015 at 14:53 Odpowiedz

  Trafiłam tu przez przypadek i od razu widzę znajome miejsce! Świat jest jednak mały 🙂 Manchesterska galeria to jedno z naszych ulubionych miejsc, jesteśmy tam przynajmniej raz w tygodniu! 🙂

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.