Frytki z marchewki + wyzwanie dla Ciebie!
Do śniadania truskaweczka, do obiadu kawałek brokuła i jakaś rzodkiewka do wieczornej kanapki. Wciąż za mało. Jestem pracującą mamą, która realizuje wiele projektów naraz i doskonale wiem, że „nie mam czasu” oznacza nie tylko obecną chwilę ale też tydzień do przodu! Za punkt honoru postawiłam sobie, że moja rodzina, zgodnie z aktualną wiedzą i zaleceniami, będzie spożywać 5 porcji warzyw, owoców lub soku dziennie. 0,4 kg na osobę każdego dnia! Opracowałam idealny przepis na pyszne, zdrowe frytki z marchewki, ale to nie wszystko!
ZALECENIA I MÓJ SPOSÓB NA #WYZWANIE5PORCJI
Żeby utrzymać w ryzach nasze zdrowie i samopoczucie, podjęliśmy #wyzwanie5porcji. Według aktualnych wytycznych WHO, każdy z nas powinien spożywać dziennie minimum 400g owoców lub warzyw podzielonych na 5 porcji. Jedną z porcji może stanowić szklanka (200ml) soku – również pasteryzowanego z kartonu czy butelki, a to istotne zwłaszcza wtedy, gdy nasz czas jest bardzo okrojony.
Jak ogarniam 5 porcji dla całej rodziny? Planuję! Co tydzień w niedzielę siadam z kartką, ołówkiem i planem naszych zajęć – rozpisuję dania i dbam o to, żeby w każdym z nich znalazły się warzywa, owoce i raz dziennie sok. To jednak nie wszystko, bo prawidłowo zadane pytanie powinno brzmieć: jak to ogarniam…z dziećmi? Dziećmi z własnym zdaniem, upodobaniami i niechcemisiami. Otóż przez cały dzień staram się wybierać szczególnie te warzywa i owoce, które lubią moje dzieci. Ogromnie się cieszę, że największą miłością darzą…marchewkę! Tuż po niej jabłka, gruszki, pomidory i brokuł, czyli lokalne specjały.
MARCHEW – NIEDOCENIANA KRÓLOWA
Marchew bogata w beta-karoten dostarcza organizmowi witaminę A, która korzystnie działa na skórę i wzrok. Piękna skóra latem? Chrup marchewkę! Równie ważna jest wysoka zawartość błonnika, regulującego pracę przewodu pokarmowego. Pozostaje się cieszyć, że to ulubione warzywo chłopaków! Chętnie ją jedzą i sięgają po sok marchwiowy.
A WŁAŚNIE, CO Z SOKIEM Z KARTONU?
Specjaliści do spraw żywienia zgodnie twierdzą, że jedną z 5 porcji warzyw i owoców może stanowić sok, także ten pasteryzowany z kartonu. Spotkałam się z opinią, że pasteryzacja jest szkodliwym procesem, który niszczy w sokach to, co wartościowe. Mam nadzieję, że rozwieję wszelkie wątpliwości – wcale tak nie jest. Pasteryzacja soków wygląda bardzo podobnie do czynności, którą od lat wykonują w domach nasze mamy i babcie podczas przygotowania weków. Z tą różnicą, że pasteryzacja soków trwa bardzo krótko, zaś po niej następuje szybkie schłodzenie. Dzięki temu w sokach zostaje maksimum wszystkich potrzebnych składników.
Spokojnie możecie sięgać po soki pasteryzowane. Dzięki pasteryzacji usuwane są drobnoustroje i enzymy powodujące szybsze psucie produktu, a co za tym idzie ich przydatność do spożycia jest dłuższa.
Najczęściej powielany mit (i przyznaję, ja też do niedawna żyłam w nieświadomości!) dotyczy soków zagęszczanych, a dokładniej tego, że koncentrat soku zostaje maksymalnie rozcieńczony wodą. To mit! Do zagęszczonych soków (czyli takich, z których w procesie produkcji woda została odparowana) dodaje się wodę dokładnie w takiej samej ilości.
Według wymagań prawa soki odtworzone z soku zagęszczonego, w tym poddane pasteryzacji, które zachowują istotne właściwości fizyczne, chemiczne, organoleptyczne i odżywcze odpowiadają co najmniej właściwościom, jakie posiada przeciętny typ soku otrzymanego z owoców tego samego rodzaju. I tak na przykład szklanka pasteryzowanego soku pomarańczowego zabezpiecza dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, której organizm nie potrafi gromadzić, w ok. 50% – 60%.
KARTON PO SOKU
Czy słusznie zdecydowałam się na sok w kartonie? Tak!
- Opakowanie kartonowe zapewnia bezpieczeństwo produktu. Zdrowie stawiamy na pierwszym miejscu. Sok jest chroniony przed wpływem tlenu, światła i czynników zewnętrznych – samo opakowanie jest sterylizowane zanim trafi do niego sok.
- Wszystkie warstwy opakowania kartonowego można poddać recyklingowi. Przy zastosowaniu odpowiedniej metody przetwórstwa, kartony poddane obróbce mogą służyć do zastosowań konstrukcyjnych np. w blatach stołów, skrzynkach czy produktach dekoracyjnych. Dodatkowo w procesie recyklingu odzyskuje się pełnowartościową celulozę, które następnie wykorzystywana jest do produkcji papieru, kartonów i wodoodpornych płyt budowlanych.
- Na co warto zwrócić uwagę? Oznaczenie FSC®, które świadczy o tym, że do produkcji użyto certyfikowanego drewna, o znanym pochodzeniu z lasów zarządzanych odpowiedzialnie (czyli takich, gdzie chroniona jest fauna i flora, a odnowienie zasobów leśnych jest możliwe).
FRYTKI Z MARCHEWKI + PASTA I PLANSZE KREATYWNE
Ja też! Specjalnie dla Ciebie, żeby zachęcić Cię do podjęcia #wyzwanie5porcji przygotowałam dwa fantastyczne przepisy z marchewką w roli głównej i 2 marchewkowe plansze kreatywne dla Twoich maluchów!
Wszystkie przepisy i grafiki z łamigłówkami możesz zapisać na dysku komputera lub w telefonie i wydrukować. Jako pierwsze: zdrowe, pyszne frytki z marchewki. Zrobione w piekarniku, z ulubionymi ziołami.
MARCHEWKOWE PLANSZE KREATYWNE
Pamiętaj, że 5 porcji warzyw, owoców lub soku dziennie, to najlepsza odżywka dla organizmu. Sezon na nowalijki w pełni – podejmij razem ze mną #wyzwanie5porcji. Udostępnij ten wpis swoim znajomym, żeby również zadbali o swoje zdrowie.
Program sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Organizator Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków.
Wygląda ciekawie, aż sprawdzę