Segregacja odpadów – na jakie oznaczenia zwracać uwagę?

Dbanie o środowisko nie musi być trudne – mamy dla Ciebie listę oznaczeń, na które warto zwrócić uwagę podczas codziennych zakupów. Najlepszym rozwiązaniem ze względów środowiskowych jest wybór produktów zapakowanych w szkło ( oznaczone liczbami 70 do 79 – GLS), metale (40 – FE lub 41 – ALU) oraz papier (liczby 20 do 23 – PAP). Mimo to największą popularnością cieszą się opakowania z tworzyw sztucznych, stanowiących poważny problem ekologiczny. Tani koszt wytworzenia, mniejsza waga i związany z nią tańszy/ułatwiony transport oraz szerokie zastosowania, to tylko niektóre cechy sprawiające, że producenci wybierają ten rodzaj opakowań. Jako konsumenci i użytkownicy powinniśmy znać oznaczenia tworzyw sztucznych i ich cechy, ale przede wszystkim mieć świadomość, że plastik plastikowi jest nierówny i możemy wybierać materiały nadające się do ponownego przetworzenia oraz unikać tych, których cykl życia jest bardzo krótki.

Czy wiesz, którego lepiej nie używać ponownie do tego samego celu?
Który plastik może zawierać BPA?
Które tworzywo faktycznie nadaje się do recyklingu, czyli ponownego przetworzenia?

Zapoznaj się z naszym opisem i zweryfikuj odpady w swoim domu.

01 PET – politereftalan etylenu

Jedno z najpopularniejszych tworzyw opakowaniowych. Oznaczenie to znajdziemy na butelkach napojów bezalkoholowych i naczyniach jednorazowych. PET wykorzystywany jest również do produkcji włókien syntetycznych (poliester, polar). Nie należy używać go ponownie (np. napełniaćwodą opróżnionej butelki) ze względu na zwiększone ryzyko namnażania się bakterii w butelce z tego materiału. Jest natomiast tworzywem nadającym się do recyklingu.

02 HDPE – polietylen dużej gęstości

Bezpieczne tworzywo przeznaczone do kontaktu z żywnością, wykorzystywane także w produkcji opakowań detergentów, rur, butelek, kontenerów. Możliwy do ponownego przetworzenia.

03 PVC – polichlorek winylu

Używany do produkcji opakowań na produkty inne niż spożywcze, w stolarce okiennej, do produkcji rur, wykładzin czy sprzętu medycznego. Recykling tego materiału jest limitowany – warto rozważyć jego ograniczenie.

04 LDPE – polietylen małej gęstości

To z tego tworzywa powstaje większość reklamówek, toreb foliowych, folia spożywcza i opakowania na…sosy, jak ketchup i musztarda. Recykling LDPE jest możliwy – wytwarza się z niego regranulat do produkcji folii.

05 PP – polipropylen

Jedno z najbezpieczniejszych tworzyw. Powszechnie stosowany do produkcji opakowań na żywność. Jest recyklingowany – dodany do nowego materiału w propocji 1:5 niemal nie zmienia właściwości tworzywa wyjściowego.

06 PS – polistyren

Najczęściej polistyren znajdziemy w styropianie przeznaczonym do różnych celów, ale również w jednorazowych kubkach na kawę. Nie powinien mieć kontaktu z żywnością, zwłaszcza zawierającą tłuszcze. Nie nadaje się do recyklingu.

07 – INNE

„Najgorszy“ rodzaj plastiku. Może zawierać bisfenol A, a do tego nie nadaje się do powtórnego użycia. Opakowania oznaczone cyfrą 7 powinny trafić do kontenera na odpady mieszane. Nie nadaje się do ponownego przetworzenia.

Grafika i tekst stworzone dla Veolia.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.