język dwulatka

DSC_0798 DSC_0802 DSC_0760 DSC_0769

Dziecko zaczyna mówić. Cieszysz się jak wariatka, nieświadoma tego, że za chwilę z „mamo” zrobi się „mamo daj”, „mamo pić”, „mamo idź sobie”. Rozwój mowy u dzieci jest arcyciekawy. Słowotwórstwo, naśladownictwo, ewolucja języka w późniejszym czasie. Język dwulatka jest specyficzny. Już odrobinę zrozumiały, ale jeszcze wymagający dużej dawki kreatywności i domyślania ;).Ku pamięci zapisuję te skrawki, o których potem zapomnę, nie mówiąc już o dziecku. Pierwszymi wypowiedzianymi słowami były kolejno: tata, mama, Lola i …. kawa. A poza tym musicie wiedzieć, że:

katała to nic innego jak czekolada

ciatka są najzwyczajniejszymi ciastkami

makała powoli zmierza w stronę poprawnego makaronu

eu to litera R, a litera T to tata

patolot jest samolotem rzecz jasna

patałach natomiast nie jest żadnym miejscowym obwiesiem, a parówką we własnej osobie

batka to herbatka, ebek to chlebek a cinka to szynka

na śniadanie najlepszy sam jejeś (łosoś)

Jest u mnie prawie 22:00. Na mojej twarzy pojawia się uśmiech na myśl o tym, że rano znów jak każdego dnia usłyszę język dwulatka „Mamo, gdzie tata? Piec działa? A lampa nie działa!” Wiem, że będziemy układać korki z resoraków. Że mój syn sto razy zapyta o każdą z żarówek, poinformuje mnie o znalezionym miejscu na zaparkowanie swojego auta i pozna kolejne słowa, nazwie kolejne rzeczy, napawając mnie kolejną porcją dumy. Że wszystko sam, a co zrobi mama jest nie tak. Fajne to gadanie. Fajnie jest być mamą.

 

 

15 comments

 1. tomekq | jakchcemy.pl 18 stycznia, 2015 at 03:42 Odpowiedz

  Jeżeli mogę coś podpowiedzieć to nagrywaj Go.
  Ja trochę żałuję, że tak mało uwieczniłem nagraniem takich chwil u naszych dziewczyn. A sam rozwój mowy, przynajmniej u nas postępował bardzo szybko. Wręcz z dnia na dzień.
  Fajny czas 🙂

 2. ola 18 stycznia, 2015 at 11:17 Odpowiedz

  Moj ma 2,2 i zaledwie kilka przypominajacych mowe ludzka slow 😉 ale wszyscy, wlacznie z health visitor mowia ze ma jeszcze czas… Wszyscy tez mowia ze jeszcze bede za jakis czas tesknila za cisza w domu 😀
  Twoj synus ma moc, patalach mnie rozlozyl na lopatki 😀

  • Anna Bartnik 18 stycznia, 2015 at 12:08 Odpowiedz

   Tak, tęskni mi się czasem za ciszą, a nie wierzyłam kiedy mamy gadających dzieci mi to mówiły :). Byłam przekonana, że zacznie mówić późno bo jako niemowlak bardzo rzadko śmiał się na głos itd. Nie wiem czemu to ze sobą łaczyłam :D.

 3. Ania 18 stycznia, 2015 at 13:26 Odpowiedz

  Staś zaczął mówić bardzo późno. 2,5 roku. Ale nastąpiło to bardzo gwałtownie. Nie mówił nic. Z dnia na dzień zaczął używać prawidłowo wyrazow, składać zdania. Teraz czasem zaskakuje. Uwielbiam jego słowotwórstwo, ale nie takie zniekształcone słowa. Słowotwórstwo dziecięce… Przykład: Staś opowiada o wizycie w Ikea-„z nagórza weznąłem sobie garaż, a z nadola…”
  Magda jest natomiast szybsza, ale używa swojego języka. Piciapa to umyta.
  „-Magda, powiedz umyta.
  -Piciapa!
  -To teraz powoli. Uuu…
  -Uuu
  -Myyy
  -Mhhyyy
  -Ta!
  -Ta
  -Umyta
  -Piciapa! ”
  Żałuję, że tego nie nagrywam 🙂

 4. Monika Mo 22 stycznia, 2015 at 21:51 Odpowiedz

  Dobry jest w te klocki, a Ty dobra w dekodowaniu 🙂 Pulpet jak do tej pory mówi tylko „yyyyy” (to oznacza wszystko), „yyy?” (to oznacza „co to?”), „jump” (to oznacza… jump) i… TJU-TJUB (to oznacza Youtube, czyli, że chce bajkę albo słuchać piosenek).

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.