EMIGRACJA

Castleton. Zwiedzamy Wielką Brytanię #3

co warto zobaczyć w castleton

Czy warto się wybrać i co warto zobaczyć w Castleton? Do tej niewielkiej miejscowości wybraliśmy się bardzo spontanicznie. To była jedna z najlepszych decyzji i, jak się okazało, bardzo popularny kierunek zwiedzania. Castleton jest niewielką, malowniczo położoną wsią w hrabstwie Derbyshire. Na zachód od niej znajduje się jedna z najstarszych w Anglii kopalnia ołowiu. Obecnie dla zwiedzających otwarte są cztery jaskinie: Peak Cavern, Blue John Cavern, Speedwell Cavern i Treak Cliff Cavern. Turyści chwalą sobie Speedwell Cavern, której zwiedzanie obejmuje podziemną przejażdżkę łodzią.

W samym centrum znajdziecie dwa parkingi, na których czasami trzeba chwilę poczekać na miejsce, centrum informacyjne i Muzeum Castleton. Chociaż wybraliśmy się tam z dwójką małych dzieci, najbardziej zależało nam, żeby gdzieś się wspiąć. Gdzie poszliśmy i co znaleźliśmy – o tym za chwilę.

Co warto zobaczyć w Castleton?

Oprócz wspomnianych już przeze mnie jaskiń, Castleton jest prawdziwym rajem dla piechurów. Piesze szlaki prowadzą wzdłuż rzeki, w góry i do kolejnych miejscowości. Na stronach anglojęzycznych możecie sprawdzić dokładne położenie szlaków oraz czas potrzebny na ich przejście (niektóre zajmują nawet kilka dni).

Castleton oddzielone jest od vales of Edale granią Great Ridge. To utwardzona, wygodna ścieżka o długości około 3 kilometrów. Spodoba się osobom chcącym odetchnąć pełną piersią – widoki są niesamowite!

Jeśli planujesz wycieczkę z dziećmi – polecam Peveril Castle. Moi chłopcy byli zachwyceni zarówno panoramą Peak District z samej góry, jak i wspinaczką oraz samymi ruinami. Wstęp jest dość drogi, jak na ilość atrakcji, ale moim zdaniem naprawdę warto. Tu mała uwaga: nie wiem czy osoby z mocnym lękiem wysokości sobie poradzą, bo choć widoki po drodze są niesamowite, to przestrzeń potrafi spłatać figla wyobraźni. Jeśli jesteś ciekawy historii tego miejsca, zapoznaj się z nimi w Muzeum, bo na górze w tej materii jest raczej oszczędnie.

Poniżej prezentuję zdjęcia z Pinterest, które tylko w części ukazują piękno tego miejsca. Skoro przepada się tak przy fotografiach, wyobraźcie sobie, jak ładnie jest na miejscu!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz <3

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.