Wrzesień w ogrodzie – lista prac do pobrania.
Jesień jest słodko-gorzkim czasem w ogrodzie. Z jednej strony, to okres radości z dobrze wykonanej pracy, zbierania plonów, doglądania roślin. Z drugiej jesień i zima zbliżają się wielkimi krokami, część roślin przygotowuje się do odpoczynku, gdzieniegdzie tylko cieszy oczy kwiatami. Gdybym miała podsumować ten sezon, powiedziałabym, że był najbardziej pracowity odkąd mam własny ogród. Jestem dumna ze wszystkiego, co udało nam się osiągnąć i wdzięczna, że pogoda okazała się łaskawa. Nie skąpiła deszczu, nie brakowało też słońca. Chociaż wegetacja zaczęła się późno, bo rośliny w większości zaczęły się budzić do życia dopiero pod koniec kwietnia, a maj zaskoczył mrozem, to odwdzięczyły się podwójnym, a nawet potrójnym kwitnieniem.
Teraz czas przygotować się na kolejne miesiące i nie martwić zimą o niezabezpieczone rośliny, czy niedokończone sprawy. Co zatem oznacza wrzesień w ogrodzie? Cóż, jest pracowity, ale umiarkowanie. Od czego zacząć?
Wrzesień w ogrodzie – co zrobić?
- Zadbaj o byliny, zwłaszcza te kwitnące wiosną i latem. Jeśli nie pozyskujesz z nich nasion, powinny zostać przycięte. Zawsze możesz zostawić kilka kwiatostanów na nasiona (tak robię np. z jeżówką). Duże kępy można podzielić i rozsadzić.
- Pozbieraj owoce, które jeszcze są na drzewach i wygrab te, które opadły i nie nadają się do jedzenia. Będą idealne na kompost.
- A skoro mowa o kompoście, opadłe liście i części roślin, które nie są porażone chorobami, także powinny wylądować na pryzmie kompostowej. Kompost, to samo dobro!
- Nie będę z tą opinią w mainstreamie ogrodowych guru, ale…daj sobie spokój z liśćmi na trawniku, jeśli zależy Ci na czymkolwiek oprócz zielonej, idealnej trawki. To schronienie dla zwierząt, ale i zasilenie ziemi tym, co powinno się na niej znajdować. Nigdy nie zabieram liści spod drzew, gdy mi nie przeszkadzają.
- Wrzesień i październik, to odpowiedni czas na przesadzanie drzew i krzewów iglastych. Z liściastymi też można popracować.
- Podziel byliny kwitnące wiosną i latem i rozsadź je.
- W wolne miejsca na rabatach możesz dosadzić jednoroczne kwiaty, kwitnące jesienią.
- Najwyższy czas na sadzenie cebulowych. Własnie teraz cebule tulipanów, narcyzów, szafirków i krokusów powinny wylądować we właściwym miejscu (czyli na głębokości 10 cm).
- Można jeszcze wykonać cięcia prześwietlające drzewa owocowe. Moje śliwy są za gęste, wiosną będą biedne, więc zadbam o tę czynność już teraz.
- We wrześniu pobierz fragmenty zdrewniałych pędów z krzewów liściastych i zrób sadzonki (w tej kwestii polecam niezawodnego pana Grzegorza z Zielonego Pogotowia).
Lista prac do wykonania w ogrodzie we wrześniu do pobrania i odznaczania.
Kilka słów o jesiennym sadzeniu cebul.
Wspomniałam o tym, że we wrześniu i pierwszej połowie października przypada czas na sadzenie roślin cebulowych. Krótki poradnik, jak zrobić to dobrze, żeby już w marcu cieszyć się dywanem kwiatów.
Głębokość sadzenia: 10 cm (duże cebule, mniejsze tulipany czasem zaleca się sadzić trochę płyciej 7-8 cm). Bardzo pomaga w sadzeniu sadzarka do cebul lub łopatka z podziałką.
Zalecana odległość cebul od siebie, to 10 cm. W przypadku krokusów można ją trochę zmniejszyć. Często z biegiem lat krokusy się rozrastają (chociaż akurat u mnie tak się nie stało).
Podobał Ci się ten wpis? Udostępnij go innym 🙂
Uwielbiam prace w ogrodzie. Biorę swój zestaw narzędzi i uwalniam wodze fantazji.