DZIECI I RODZINA

Sztuczny śnieg z mąki ziemniaczanej.

sztuczny śnieg

Sztuczny śnieg z mąki ziemniaczanej.

Ręka do góry – kto lubi śnieg? A gdyby tak móc bawić się nim przez okrąglutki rok? Sztuczny śnieg daje tę możliwość, a jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że możecie go zrobić z dwóch składników, które na pewno macie w domu. Sztuczny śnieg z tego artykułu będzie delikatny dla większości alergików.

Dlaczego sztuczny śnieg?

Zabawa sztucznym śniegiem jest przyjemnością dla dużych i małych rąk, ale w przypadku tych małych doskonale pomaga w ich rozwoju i ćwiczeniu motoryki. Lepienie, ugniatanie, formowanie – dokładnie te czynności, podobnie jak w przypadku masy plastycznej czy piasku kinetycznego, wspomagają rozwój małych paluszków.

Biały miękki puch do złudzenia imituje prawdziwy śnieg i pozwala na rozwój wyboraźni, bo tylko ona ogranicza pole do zabawy. Jeśli po zrobieniu masy wsadzimy ją na 30 minut do lodówki, będzie chłodna w dotyku dokładnie tak, jak podczas zimowego szaleństwa.

sztuczny śnieg 2 sztuczny śnieg 3

Jak możecie się bawić sztucznym śniegiem?

Dzieci go uwielbiają. Sztuczną śnieżną masą możesz się bawić już z dziećmi powyżej trzeciego roku życia. Dość istotne jest, żeby dziecko nie brało masy do buzi, nie wkładało do oczu i najlepiej ich nie pocierało. Plusem jest to, że dość łatwo się wszystko czyści.

My bawiliśmy się w epokę lodowcową (z udziałem dinozaurów ;)), jeździliśmy spychaczami i koparkami, lepiliśmy bałwany, a także szukaliśmy „zamarzniętych” skarbów. Zresztą uwierzcie mi, dzieci będą doskonale wiedziały co robić!

Sztuczny śnieg – przepis.

Przepis jest banalny i to lubię w nim najbardziej. Potrzebujesz:

  • 0,6 kg mąki ziemniaczanej
  • 300 ml pianki do golenia

Drugi przepis, z którego śnieg ma świetną strukturę, ale jest mniej delikatny dla dłoni i może je odrobinę wysuszać (z całą pewnością odradzam go dzieciom z atopowym zapaleniem skóry):

  • 800 g sody oczyszczonej
  • 300 ml pianki do golenia

UWAGA: wszystkie składniki sztucznego śniegu mogą UCZULAĆ, więc i ja Was na to nomen omen uczulam. Moi chłopcy są alergikami, starszak z AZS, dlatego byłam bardzo ostrożna i dosyć długo czekałam z robieniem masy śnieżnej.

Inne wpisy, które mogą Ci się spodobać:

Kalendarz adwentowy zero waste 

Kalendarze adwentowe dla dzieci

WYKONANIE:

Do dużej miski wsypujemy mąkę ziemniaczaną lub sodę i dodajemy po trochę pianki do golenia do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji. Jakiej? Musi się lepić na tyle mocno, żeby można było uformować kulę, a jednocześnie rozpadać się na drobne kawałeczki pod wpływem delikatnego nacisku.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.