PRZEPISY I TIPY

Nautralne lekarstwo rośnie na Twojej łące – syrop z mniszka.

SYROP Z MNISZKA LEKARSKIEGO

Do zrobienia syropu z mniszka lekarskiego, przez niektórych nazywanego miodem z mniszka, potrzeba naprawdę niewiele składników. Mój mąż go bardzo lubi i twierdzi, że jest porównywalny do miodu (moim zdaniem niekoniecznie ;)).

Na syrop z mniszka lekarskiego potrzebujesz:

400-500 kwiatów mniszka lekarskiego

1 kg cukru

1 litr wody

2 cytryny

Syrop z mniszka lekarskiego – wykonanie:

  1. Zbieramy same kwiatostany, te najbardziej rozwinięte, rosnące z dala od zanieczyszczeń, drogi etc. Po zebraniu rozkładamy na gazecie/kartkach i czekamy aż opuszczą je wszystkie owady.
  2. Kwiaty zalewamy wrzątkiem i gotujemy przez piętnaście minut.
  3. Zdejmujemy z palnika i pod przykryciem trzymamy przez 12h. Następnie odcedzamy przez gazę.
  4. Do otrzymanego wywaru dodajemy cukier, sok z dwóch cytryn i gotujemy aż uzyskamy konsystencję lejącego miodu.
  5. Gorący syrop przelej do wyparzonego słoika, ustaw słoik dnem do góry i zostaw do ostygnięcia. Pokrywka słoika powinna się zassać i nie wolno go odwracać dopóki nie będzie całkowicie ostudzony.

Syrop można przechowywać w chłodnym i suchym miejscu przez kilka miesięcy. Nadaje się do smarowania kanapek, słodzenia herbaty, przygotowywania napojów. Fajna alternatywa dla osób uczulonych na miód.

UWAGA! Absolutnie syropu powinny unikać osoby uczulone na mniszek lekarski. Różne źródła podają, że syrop można podawać dzieciom, ale publikując ten wpis nie chcę brać odpowiedzialności za te stwierdzenia. Jako mama alergika uważam, że nawet naturalne syropy mogą silnie uczulać i lepiej być po stokroć ostrożnym. Jeśli pytacie mnie o zdanie: nie ryzykowałabym i zapytała się pediatry czy możecie stosować ten syrop u dzieci. Syrop z mniszka lekarskiego nie nadaje się do spożywania przez osoby chore na cukrzycę. 

WARTO WIEDZIEŃ! Uwaga na mlecz polny. Choć mniszek lekarski potocznie także jest nazywany mleczem, są to dwie różne rośliny. Jak je odróżnić? Mniszek lekarski ma nagą łodygę, bez rozgałęzień i liści. Na końcu łodygi znajduje się jeden kwiatostan, a same łodygi pojedynczo lub po kilka sztuk wyrastają z tego samego miejsca blisko gruntu. Mlecz polny ma łodygę rozgałęzioną, z liśćmi wyrastającymi na różnych wysokościach, jest niejadalny. Na Google możecie znaleźć porównanie obu roślin ze zdjęciami i różnicami. 

Działanie i zastosowanie syropu z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski zawiera witamyny C, A, D, witaminy z grupy B i liczne minerały. Potas, magnez, krzem i żelazo, do tego flawonoidy, karotenoidy, polifenole.

Działanie bakteriobójcze zawdzięcza garbnikom roślinnym. Zawarta w mniszku inulina pomaga w prawidłowej pracy jelit, powoduje zwiększenie prawidłowej flory bakteryjnej układu pokarmowego. Oprócz tego zawiera związki o działaniu:

  • przeciwzapalnym
  • przeciwwirusowym
  • przeciwgrzybiczym

Lecznice właściwości mniszka lekarskiego wykorzystywane są w chorobach wątroby i układu pokarmowego. Przed zastosowaniem syropu należy zasięgnąć opini lekarza. 

Działanie syropu z mniszka:

  • zwiększa wydzielanie żółci,
  • wykazuje działanie rozkurczające,
  • ułatwia trawienie,
  • usuwa z organizmu nadmiar potasu i sodu.

Źródła:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3018636/
https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/health-benefits-of-dandelion.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21234313
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22946853

Podobał Ci się ten wpis? Koniecznie zobacz przepis na drugi super syrop z pędów sosny!

Polub i udostępnij ten wpis swoim znajomym <3

1 comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.