święta zero waste

Święta zero waste. Da się!

Od lat używamy tych samych toreb prezentowych. Kiedy już nie prezentują się najlepiej, torby przerabiam na bileciki do prezentów, wycinam z nich ozdobne elementy, wykorzystuję sznurki. Cykl życa jednej torby prezentowej wynosi w naszej rodzinie około 10 lat. Moglibyśmy kupować co roku nowe, ale…właściwie po co to robić? Dzisiaj pokażę Wam, że spokojnie można zorganizować święta zero waste i wcale nie chodzi jedynie o opakowania prezentów.

1. NIE KUPUJ WIĘCEJ NIŻ POTRZEBUJESZ.

Wiesz, że 1/3 produktów żywnościowych kupionych na święta trafia do kosza? Przerażające, a przecież wystarczy ugotować tyle porcji, ile potrzebujemy. Większość z nas dokładnie wie, ile osób usiądzie wspólnie do stołu. Po drugie: jeśli ugotujesz czegoś za dużo i masz taką możliwość: mroź, mroź i jeszcze raz mroź. Pamiętaj też o tym przed świętami i wykorzystaj to, co jest już zamrożone żeby zrobić miejsce na kolejne.

Zakupy koniecznie z listą.  Najlepiej lokalnie.

2. CHCESZ MIEĆ ŚWIĘTA ZERO WASTE? UWAŻAJ NA NAPOJE.

U nas najlepiej sprawdza się kompot z suszu i soki zrobione w lecie do słoików z wodą z kranu przefiltrowaną w dzbanku (mamy taki, ale zastanawiam się nad tym). Poza tym nie używamy słomek z tworzywa. Dzieci bardzo lubią pić przez słomkę, więc nie odmawiamy im tego, ale mamy zapas słomek papierowych i właśnie przymierzamy się do zakupu zestawu metalowych słomek.

święta zero waste 2

3. CHOINKA.

Nie wyobrażam sobie świąt bez choinki, dlatego nie namawiam czytelników do zrezygnowania z niej. To nie wchodzi w rachubę! Z dwojga złego lepsze są naturalne drzewka, a już najbardziej bombowo, jeśli w doniczce i za oknem, bo te trzymane przez święta w domu niezbyt dobrze się przyjmują w ogrodach.

Jeśli jesteś zwolenniczką nowoczesnych choinek, może zainteresuje Cię któraś z poniższych propozycji z Pinterest:

4.OŚWIETLENIE.

Girlandy przed domem? Światełka choinkowe? Ozdobne oświetlenie (to ma 10 m i rozważam je na taras lub przed domem, niekoniecznie tylko na okres świąteczny). Tylko led, czyli oświetlenie energooszczędne o dużo dłuższej niż tradycyjne oświetlenie żywotności.

5. DEKORACJE ŚWIĄTECZNE.

Orzechy (które potem można zjeść), szyszki (świetnie i długo się trzymają), ozdoby choinkowe uszyte z resztek materiału, jabłka, laski cynamonu, domowe pierniczki, suszone plastry pomarańczy.

ŚWIĘTA ZERO WASTE 43 ŚWIĘTA ZERO WASTE 23

6. PREZENTY ZERO WASTE.

Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych odpadów, kupujmy uważnie. Co roku łapię się za głowę nad stosem opakowań z tworzywa, które nawet nie nadaje się do recyklingu. Staram się wybierać rzeczy, które nie potrzebują opakowania (np. książka zamiast plastikowej zabawki opakowanej w plastikowe pudełko, przedmioty w kartonowych opakowaniach). Pokażę Wam parę pomysłów na prezenty zero waste:

  • bilety do teatru lub na koncert

  • voucher na zabiegi u kosmetyczki

  • woreczki wielorazowe z tkaniny do produktów na wagę
  • butelka na wodę wielokrotnego użytku

  • karnet na interesujące zajęcia
  • audiobooki i ebooki
  • czytnik ebooków

  • prezenty z pchlego targu
  • książki
  • kursy online
  • bees wrap – płachta materiału zabezpieczona woskiem. Zastępuje folię spożywczą.

 

Dopisujcie swoje pomysły na święta zero waste! Myślę, że z biegiem czasu będzie przybywało zwolenników nurtu less waste, bo do zero waste wciąż nam jest bardzo daleko, ale małymi kroczkami też dojdziemy do celu.

 

Podobał Ci się ten wpis? Chcesz go komuś pokazać? Będzie mi bardzo miło jeśli udostępnisz go swoim znajomym:

 

INNE WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

  1. ZERO WASTE DLA POCZĄTKUJĄCYCH
  2. CO SPRAWIA, ŻE PRODUCENT JEST ECO FRIENDLY?
  3. ZERO WASTE – 22 SPOSOBY NA OGRANICZENIE ODPADÓW

2 comments

  1. Wizzzy 15 listopada, 2018 at 09:29 Odpowiedz

    A dlaczego naturalna choinka to ta lepsza? Przecież co roku trzeba kupować nową, a w mojej rodzinie są choinki sztuczne, które służą nawet dwadzieścia do czterdziestu lat i wciąż wyglądają tak samo, rok w rok są ubierane w te same ozdoby, przecież przerzucanie się na choinkę z lasu tylko dlatego że bardziej się to kojarzy z less waste przez to że jest naturalna, mając w piwnicy w pełni w porządku choinkę sztuczną jest kolejnym marnotrawstwem.
    Pozdrawiam!

    • SimplyAnna 15 listopada, 2018 at 09:59 Odpowiedz

      Generalnie w ogóle nie trzeba mieć choinki ;). Lepsza z wielu powodów: jest naturalna, jej cykl życia wygląda inaczej i korzystniej dla środowiska (proces hodowli vs energochłonna produkcja i rozkład naturalny vs zalegające setki lat tworzywo). Nawet jeśli co roku będą kupować nową z punktu widzenia ochrony środowiska, jest to korzystniejsze rozwiązanie.

      Drzewka świąteczne pochodzą w większości z hodowli szkółkarskiej, nie są produktem z wyrębu lasu.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.