PRZEPISY I TIPY

Spaghetti bg z sosem pomidorowym i oliwkami.

spaghetti z oliwkami

SPAGHETTI Z OLIWKAMI – IDEALNY JESIENNY OBIAD

Uwielbiamy włoską kuchnię i ciągle szukamy nowych rozwiązań (przepisów) na wykorzystanie wszystkiego z lodówki. I to jest właśnie taki makaron, do którego można dorzucić co się chce, ale nie można zapomnieć o oliwkach. Biję się w pierś – spaghetti z oliwkami zrobiłam pierwszy raz i zakochałam się od razu w tym połączeniu.

SPAGHETTI Z OLIWKAMI – SKŁADNIKI

Dla 4 osób użyliśmy:

  • 200 g makaronu spaghetti z kukurydzy (bezglutenowy)
  • 2 puszki pomidorów  pelati
  • 1 czerwona cebula
  • 1 ząbek czosnku.
  • dwie garście oliwek (czarne i zielone)
  • 0,5 łyżki octu balsamicznego
  • oliwa
  • cukier, sól, pieprz
  • natka pietruszki

Uwaga: używam pomidorów w puszce ze względu na sezon jesienno-zimowy. W trakcie sezonu na pomidory, najlepiej takie z własnego ogródka, sos pomidorowy zrobicie sami: pomidory należy sparzyć i obrać ze skórki, pokroić na niewielkie kawałki i dusić z odrobinką oliwy, posolone i popieprzone do smaku.4

SPAGHETTI Z OLIWKAMI – WYKONANIE

Na patelni rozgrzewamy oliwę i chwilę smażymy na niej pokrojoną w kostkę cebulę. Kiedy się zeszkli, dodajemy czosnek, pokrojone w plasterki oliwki i ocet balsamiczny. Dusimy kilka minut. Następnie na patelnię dodajemy pomidory z puszki i doprawiamy do smaku (może się okazać, że pomidory pelati są wystarczająco słodkie i cukier jest niepotrzebny, ale trzeba to sprawdzić).

Całość dusimy 15-20 minut, mieszamy żeby nie przywarło. W czasie duszenia zagotować makaron zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Trzeba uważać na makaron kukurydziany, bo lubi się sklejać znacznie bardziej niż makaron pszenny.

Makaron zalewamy gotowym sosem i mieszamy tak, żeby cały się nim pokrył. Dusimy całość przez chwilę i gotowe. Na koniec można jeszcze doprawić i obficie posypać natką pietruszki lub bazylią. Świetnie pasuje także kolendra.

Do tego przepisu zainspirował mnie makaron niegrzecznej dziewczyny autorstwa Marty Dymek z Jadłonomii, ale Marta używa także kaparów (możecie je oczywiście dodać, jeśli lubicie). Jesienią i zimą lubimy dania rozgrzewające i za takie uważamy większość na bazie sosu pomidorowego. Pomidory świetnie utrzymują ciepło, rozgrzewają i mają mnóstwo witamin, których zimą niewiele.

 

Inne przepisy, które mogą Ci się spodobać:

ROZGRZEWAJĄCA ZUPA CEBULOWA

ZUPA KREM Z DYNI PIŻMOWEJ

 

Podobał Ci się ten wpis? Podaj go dalej!

 

 

2 comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.