PRZEPISY I TIPY

Skórka od banana i jej niecodzienne zastosowania!

skórka od banana

O tym, że banany są wykorzystywane w kuchni, wiemy wszyscy. Bananowe muffiny, ciasta, desery, sałatki owocowe, jako naturalny słodzik w wielu przepisach i smaczny przysmak sam w sobie. Zawiera błonnik, magnez, potas, witaminy, zdrowe cukry i skrobię. Ulubieniec dzieci, fajna przekąska w pracy. Po bananach zostają skórki, co do których pierwszym skojarzeniem jest spektakularny upadek. Jeśli więc do tej pory skórki wzbogacały królestwo kontenera na odpady organiczne, najwyższy czas to zmienić. Przed tobą niecodzienne zastosowania skórek banana, których prawdopodobnie wcześniej nie znałeś.

skórka od banana

1. Nabłyszczanie butów.

Skórzane buty, a nawet kurtki czy rękawiczki możemy podrasować. Przyda się skórka od banana, której wewnętrzną stroną należy pocierać buty. Następnie wystarczy przetrzeć suchą ściereczką. Dzięki woskom owocowym przywrócimy skórzanym wyrobom świetność.

2.Polerowanie sztućców.

Jeśli masz w domu srebrne sztućce, których blask zginął gdzieś po drodze, użyj do polerowania pozostałości po bananach. Skórka od banana ponoć działa cuda! Przyznaję, że nie sprawdzałam, bo nie jemy srebrnymi sztućcami ;).

3. Wzbogacenie gleby pod przyszłe nasadzenia.

Ten sposób wykorzystuję bardzo chętnie. Skórki bananów można wrzucić do kompostu, ale równie dobrym sposobem jest zakopanie skórek w miejscu, gdzie planujemy nasadzenia. Wzbogacą i użyźnią glebę. Jeśli nie dysponujesz ogródkiem, możesz skórki zalać wodą. Gdy trochę postoją, tak przygotowaną wodą podlej rośliny domowe lub na balkonie.

4. Oczyszczanie domowych roślin.

Niegasnącą popularnością cieszą się rośliny domowe, choć ich forma przez lata trochę się zmieniła. Obecnie królują rośliny o dużych liściach. Przecieranie liści wewnętrzną stroną skórki banana pomoże zachować ich ładny wygląd i błyszczącą powierzchnię.

5. Wybielanie zębów.

Kiedyś widziałam koleżankę wcierającą w uzębienie skórkę po bananie i…nie wiedziałam gdzie oczy podziać, bo wydawało mi się to dziwne. Okazuje się, że koleżanka od dawna wiedziała o wybielających właściwościach tych skórek, a ja wyrzucałam je do kosza, zamiast cieszyć się pięknym uśmiechem. Uwaga: używanie skórek nie oznacza, że można zrezygnować z mycia zębów :D. Pocieramy codziennie przez 2 minuty. Lepiej jeśli skórka od banana pochodzi z uprawy organicznej.

 6. Lifting porysowanych płyt CD.

Porysowane płyty potrafią irytować. Spróbuj reanimować je przy pomocy skórek od banana. Natrzyj porysowaną powierzchnię, później wytrzyj pozostałości banana z płyty i delikatną szmatką umyj płytę płynem do mycia szyb.

7. Maseczka na twarz.

Nacierać skórę wewnętrzną stroną skórki banana. Metoda ta dobrze oddziałuje na skórę trądzikową (ma działanie bakteriobójcze), ze skłonnością do łuszczenia. Twarz umyć po kilkudziesięciu minutach, stosować codziennie.

W celu zapobiegania zmarszczkom pod oczami i na czole skórkę banana należy położyć w tych miejscach i potrzymać około 15 minut.

Skórka od banana może być zmiksowana z bananem i tak przygotowaną miksturę stosować jako maseczkę.

8. Maseczka do włosów.

W sieci znajdziecie wiele przepisów na bananowe maseczki do włosów. Jeśli nie zjadacie końcówek bananów, warto kilka zebrać, łyżeczką zetrzeć z wewnętrznej skórki banana biały miąższ, wymieszać z płaską łyżką miodu i płaską łyżką oleju kokosowego. Taką mieszankę wetrzeć we włosy (jeśli jest zbyt gęsta, można dodać odrobinę wody, do uzyskania odpowiedniej konsystencji) i potrzymać godzinę (włosy można zawinąć ręcznikiem, dzięki czemu trochę podwyższy się temperatura i nic nie pobrudzimy). Później włosy umyć szamponem. Stosować nie częściej niż raz w tygodniu i można się cieszyć lśniącymi, nawilżonymi włosami.

9. Środek przeciwświądowy po ukąszeniu komarów.

Skórka od banana, którą będziemy pocierać ugryzienie sprawi, że świąd się zmniejszy. Chętnie sprawdzę w lecie, czy faktycznie działa!

10. Polerowanie drewna.

Podobnie, jak w przypadku skórzanych butów, skórka od banana doskonale nadaje się do polerowania drewnianych mebli. Przecieramy stół, polerujemy delikatną szmatką i zapominamy o używaniu chemii ;).

11. Pułapka na muszki owocówki.

Muszki owocówki to takie diabelstwo, którego ciężko się pozbyć, a zignorowany problem wróci ze zdwojoną siłą. Zamiast kupować popularne jabłuszka ze słodkim środkiem wabiącym muszki, najpierw warto wypróbować domowy sposób. Do woreczka wkładamy pokrojoną skórkę banana i woreczek kładziemy w widocznym miejscu, odrobinę zwężając wlot. To doskonały wabik na muszki.

Tak naprawdę nie tylko owocówki lecą na banany ;). Wielbiciele motyli mogą skorzystać z tego sposobu (bez woreczka!) w przydomowym ogrodzie.

12. Sposób na mszyce.

Zakopanie pokrojonych skórek pod nowymi nasadzeniami lub w pobliżu już istniejących, to jeden z naturalnych sposobów na walkę z nielubianymi mszycami. Sprawdzą się przy różach i jako składnik kompostu pod warzywnik. Skórki można wcześniej wysuszyć (kiedy będziemy potrzebowali ich w innym czasie, a banany spożyliśmy poza sezonem ogrodowym) i w sezonie obficie podlewać.

 Jeśli podobał Ci się ten wpis:
zostań ze mną na dłużej na fp SIMPLYANNA
udostępnij ten wpis znajomym
zostaw komentarz

3 comments

  1. Wisia 12 marca, 2017 at 22:07 Odpowiedz

    Ale przecież banany są traktowane różnymi środkami chemicznymi , więc jak tu je traktować jako nawöz czy środek chroniący rośliny? Tylko banany bio się do tego nadają! Ja skórek od bananów ( i innych cytrusów) nawet na kompost nie wyrzucam !

    • Anna Bartnik | simplyanna.pl 13 marca, 2017 at 18:23 Odpowiedz

      Przed spożyciem wszystkie owoce dokładnie myjemy w ciepłej wodzie z sodą oczyszczoną (która, nawiasem mówiąc, ma też szerokie zastosowanie w ogrodnictwie). Taka skóra banana sprawdzi się tysiąckroć lepiej niż sztuczne nawozy i środki ochrony roślin.

      Co do cytrusów, większość szkodliwych substacji w procesie kompostowania zostanie zneutralizowana, niewielka ilość nie powinna zaszkodzić ani znacząco wpłynąć na kompost.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.