Do zwiedzania Dolnego Śląska chyba nie trzeba nikogo zachęcać. Moje województwo jest wprost usłane atrakcjami turystycznymi. Warto w trakcie wycieczki zboczyć trochę z trasy i udać się dalej na południe, tuż za granicę z Czechami i zawitać w Skalnym Mieście. W tym wpisie opiszę Skalne Miasto, które wybraliśmy.

skalne miasto 3

Które Skalne Miasto będzie najlepsze?

Są do wyboru 3, jedno wejście po polskiej stronie i 2 po stronie czeskiej. W Polsce możecie udać się w Błędne Skały w Górach Stołowych (Sudety Środkowe). W zależności od tempa zwiedzania, przejście całej trasy zajmuje od 40 do 60 minut. Spokojnie poradzą tam sobie nawet mniejsze dzieci. Widoki są cudowne, trasa bardzo przyjemna, a dla fanów wspinaczki znajdą się też szczyty do zdobycia. I od razu zaznaczam – nie ma jednej najlepszej opcji. Skały niby wszędzie wyglądają podobnie, ale na przykład w Adrspach jest więcej wąskich schodów, w Błędnych Skałach są obłędne widoki, a w Teplickich trochę mniej ludzi.

skalne miasto w polsce

Teplickie Skaly są miejscem, które znam z dzieciństwa. Jeśli macie dużo czasu i siły bez problemu połączycie je z drugim skalnym miastem po czeskiej stronie, czyli Adrszpaskim Skalnym Miastem. Czas zwiedzania wynosi około 3h – trasa ma niecałe 6 kilometrów.

Adrszpaskie Skalne Miasto. To tutaj zabraliśmy dzieci na pierwszą wycieczkę wśród skalnych formacji. Chłopcy w wieku 4 i 7 lat nie tylko dali radę, ale bardzo im się podobało! Pomimo setek schodów do pokonania! Przewyższenia nie są duże, jest też możliwość spływu łódką (źle skręciliśmy i tym razem nie udało nam się tam dotrzeć, natomiast byliśmy innym razem i polecamy!).

adrspach skalne miasto
skalne miasto

Rada nr 1: najlepiej wybrać się tam w tygodniu. Choć weekend jest bardziej kuszący, to Skalne Miasto właśnie wtedy przeżywa oblężenie turystów.

Rada nr 2: niedaleko wejścia do Skalnego Miasta znajduje się płatny parking 150 Kc od godziny 6 rano do 19), nie musicie szukać kilometr wcześniej, bo prawdopodobnie nie znajdziecie – miejscami jest wąsko, raczej prywatne stanowiska i na uboczu.

Rada nr 3: koniecznie weźcie ze sobą dużo wody i jakieś przekąski. Podczas wędrówki co jakiś czas znajdują się miejsca, w których można wygodnie przysiąść i coś zjeść.

Jechaliśmy z Wrocławia z ominięciem trochę szybszej trasy przez A4, bo nie przepadamy za korkami na tej autostradzie. Droga jest przyjemna, z okolic Oleśnicy zajęła nam 2h.

Ile kosztują bilety?

W szczycie sezonu, czyli do 31.10 dzieci do lat 6 wchodzą do Skalnego Miasta za darmo, bilet ulgowy kosztuje 70 Kc, bilet normalny 120 Kc. Jest też możliwość kupna biletu rodzinnego 2+2 za 320 Kc. Poza sezonem jest odpowiednio taniej (o jakieś 40%). Jeśli chcecie zabrać ze sobą psa, też musi mieć bilet 🙂 za 10 Kc.

skalne miasto 4
Skalne Miasto dla małych i dużych.

Czy warto i po co w ogóle oglądać skały?

Kiedy uświadomisz sobie, że wszystkie formacje uformowała woda, słońce, wiatr i mróz. Pierwsi turyści, a raczej osoby szukające kontaktu z przyrodą i urokiem tego miejsca, pojawili się w XVIII wieku. Do rozwoju turystyki, wliczając w to rozbudowę dróg, zakładanie szkółek leśnych i polepszanie infrastruktury, znacząco przyczynił się baron Ludvík Karel Nádherný. Bardzo ciekawa jest historia rozrywki. To nie tak, że ludzie jedynie wędrowali między skałami i podziwiali widoki – pod Małym Wodospadem można było w XIX wieku posłuchać harfiarzy, grano też na rogach i strzelano. Od 1991 roku Skalne Miasto Adrspach znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Broumovsko. Obowiązują tu najsurowsze zasady ochrony związane z występowaniem gatunków zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Polecam przestrzegać wszystkich zasad podczas wizyty. Kiedy jeden z synów próbował się wdrapać na skałę, strażniczka wyrosła dosłownie spod ziemi :). Na swoje usprawiedliwienie powiem, że…no nie mam żadnego. Po prostu więcej nigdzie nie wchodzili.

Największą radość dzieciom dawało szukanie kształtów skał zaznaczonych na mapie kompleksu. I wymyślanie nazw kolejnym dostrzeżonym figurom. To doskonałe ćwiczenie wyobraźni zarówno dla cztero, jak i siedmiolatka. Trasa liczy 3,5 kilometra, ale nie będzie to zwykły spacer. Informacja turystyczna podaje, że zwiedzanie może zająć około 3h, nam zajęła połowę mniej, bo chłopcy bardzo szybko pokonywali schody.

Jeśli Ci się podobało, na pewno chętnie zobaczysz też Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich – zapraszam!

Czy polecam? Bardzo!
Z dziećmi? Jak najbardziej!

<div id="fb-root"></div>
<script async defer crossorigin="anonymous" src="https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v8.0" nonce="NPhaaM2k"></script>

To kiedy się wybierasz?

Hej ho, hej ho, do szkoły by się szło! Ostatni dzień wakacji, emocje jak na grzybobraniu, a my nosem jeszcze w…

Opublikowany przez SimplyAnna Poniedziałek, 31 sierpnia 2020

2 comments

  1. Gosia 26 lipca, 2022 at 19:40 Odpowiedz

    Dzień dobry, mam pytanko w sprawie Skalnego Miasta, czy trzeba mieć jakiś dokument dla dzieci, bo dzieci są poniżej 6 roku życia i nie wiem czy mam im kupować bilet?

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.