PRZEPISY I TIPY

Prawdopodobnie tych przypraw używasz za rzadko!

przyprawy w kuchni

Przyprawy w kuchni i ich cudowne właściwości.

Lubimy zioła i przyprawy w kuchni, ale najczęściej w formie czegoś zielonego na kuchennym parapecie. W kuchni polskiej używamy tego, co dobrze znane i lubiane przez poprzednie pokolenia. Natka pietruszki, sól, pieprz i majeranek, chociaż ten ostatni do kilku dań. Zioła potrafią wyciągnąć z dania głębię smaku, podkreślić jego charakter albo charakteru dodać. Wśród kilkudziesięciu najczęściej sprzedawanych przypraw, kilka zasługuje na szczególną uwagę ze względu na swoje właściwości. Cieszy mnie, że coraz częściej po nie sięgamy.

Poniżej znajdziesz listę przypraw o prozdrowotnych właściwościach, które możesz wykorzystywać na co dzień w swojej kuchni. Oprócz tego pokażę Ci w jakich daniach je stosować i, mam nadzieję, zachęcę do wzbogacania smaku posiłków.

 

 

 

 

MAJERANEK

Suszony majeranek zawiera witaminy A, C, B6, E i K oraz kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, cynk, sód i potas.

Pozytywnie wpływa na układ trawienny: pomaga w niestrawności, wzdęciach i zaparciach. Spożywany regularnie obniża ciśnienie krwi. Majeranek można stosować także w postaci naparu – tak przygotowany łagodzi chrypę i ból gardła.

W jakich potrawach wykorzystać majeranek: fasolka po bretońsku, zupy, gulasz, sałatki.

TYMIANEK

Na pewno znasz tabletki na ból gardła „tymianek i podbiał”? To pierwsza wskazówka odnosząca się do właściwości prozdrowotnych tymianku. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, zapobiega problemom trawiennym. Świetnie smakuje z potrawamy mięsnymi, podkreśla ich smak. Na tymianek trzeba uważać w ciąży – może wpływać na „pracę” macicy i prowadzić do poronienia (ale powiedzmy sobie szczerze: to musiałyby być jakieś duże ilości, nie szczypta do kurczaka).

W jakich potrawach wykorzystać tymianek: doskonale komponuje się z cebulą i jest obowiązkowym składnikiem zupy cebulowej. Poza tym podkreśla smak mięs i jest najczęściej stosowanym w ratatouille ziołem.

KURKUMA

Kurkuma jest bardzo ciekawą przyprawą. Jeszcze kilka lat temu była niezbyt popularna, obecnie dostaniemy ją w sklepach nie tylko w suszonej formie, ale także świeżą kurkumę (korzeń-ostryż jest bardzo podobny do imbiru, tylko „chudszy” i pomarańczowy).

W medycynie Dalekiego Wschodu kurkuma wykorzystywana jest przy łagodzeniu bólu miesiączkowego oraz w dolegliwościach żołądkowych.  Skąd te cudowne właściwości? Zapewnia je składnik kurkumy: kurkumina (polifenol). Kurkuma wspomaga pracę mózgu i układu odpornościowego, wykazuje właściwości antynowotworowe. Używana do barwienia od ponad tysiąca lat.

W jakich potrawach wykorzystać kurkumę: używana do przyrządzania curry, sałatkach, a nawet w rosole.

 

PIEPRZ CAYENNE

Działanie: przeciwdziała nadciśnieniu, zapobiega chorobie wrzodowej, wspomagająco w reumatyzmie, przyspiesza przemianę materii, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Pieprz cayenne na pewno znajduje się w kuchennych szufladach zwolenników ostrej kuchni. Warto od czasu do czasu dodawać chili do różnych potraw.

W jakich potrawach wykorzystać pieprz cayenne: doskonała przyprawa do mięs (np. żeberek).

UWAGA: zmniejsza działanie aspiryny i przy przyjmowaniu niektórych leków spożywanie pieprzu cayenne należy skonsultować z lekarzem. [1]

UWAGA: TEN WPIS NIE JEST PORADĄ LEKARSKĄ ANI SPECJALISTYCZNĄ. JEGO CELEM JEST ZACHĘCENIE DO UŻYWANIA PRZYPRAW W CODZIENNEJ KUCHNI. 

 

Źródła:[1] http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/cayenne

Podobało Ci się? Udostępnij <3

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.