PRZEPISY I TIPY

Piernik marchewkowy poleca się na święta!

piernik marchewkowy

PIERNIK MARCHEWKOWY

Dzień, w którym okazało się, że wszystkie wypieki w naszym domu muszą być pozbawione jajek nie należał do najmilszych (piekę także „z” ale wtedy ukrywam w głębinach kuchennych szafek, żeby dzieci się nie dorwały). Nie wiedziałam czy w ogóle da się w ten sposób gotować. Może głupie, ale to zwyczajna niewiedza – do tej pory na kuchnię roślinną patrzyłam z przymrużeniem oka. Moim pierwszym ciastem był piernik marchewkowy, który polubiliśmy tak bardzo, że jest jednym z najczęstszych gości na naszym stole.

PIERNIK MARCHEWKOWY – SKŁADNIKI

  • 250 g marchewki startej na drobnych oczkach
  • 3 łyżki siemienia lnianego zalanego ciepłą wodą
  • 300 g mąki pszennej
  • 1 torebka przyprawy do piernika
  • 1 łyżka kakao
  • 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 200 ml oleju
  • 250 g drobnego cukru do wypieków

 

Piernik marchewkowy jest uniwersalnym wegańskim ciastem, które bez problemu zmodyfikujecie według własnego pomysłu. Jeśli nie macie wystarczającej ilości przyprawy do piernika – możecie dodać (jak na filmie) imbir, gałkę muszkatołową, cynamon i odrobinę przyprawy piernikowej. Zamiast drobnego cukru sprawdzi się także cukier puder, ksylitol (wtedy połowę podanej ilości) czy cukier kokosowy.

Co zamiast marchewki? Tak, dobrze czytacie, nawet marchewkę można zamienić. Jej smak nie jest w cieście w żaden sposób wyczuwalny i spokojnie zamiast marchewki sprawdzi się dynia starta na drobnych oczkach.

piernik marchewkowy

PIERNIK MARCHEWKOWY – WYKONANIE I FILM

Co po kolei robić i do czego dodawać zobaczycie na poniższym filmie. Wystarczą dwa naczynia, mikser/robot kucenny i szklanka na siemię lniane. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie go swoim znajomym!

Piernik marchewkowy ma szansę zastąpić tradycyjny wypiek będąc alternatywą zarówno dla wegetarian, jak i osób uczulonych na nabiał. Dzięki dodatkowi przypraw korzennych jest w zasadzie nie do odróżnienia, za to świetnie się trzyma nawet po kilku dniach.

Sam piernik a w zasadzie ciasto marchewkowe nazywając rzecz po imieniu możesz zrobić nie tylko w dużej formie, ale i foremkach na muffiny czy babeczki. Warto je też wykorzystać, jeśli zostanie Ci trochę ciasta.

Sprawdź też przepis na MONKEY BREAD – ulubione cynamonowe ciasto moich dzieci!

1 comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.