Pasztet z resztek z rosołu. Kuchnia #lesswaste
Czy pasztet z resztek z rosołu jest dobry? Jeśli skorzystasz z tego przepisu, na pewno będzie. Historia rosołu w mojej rodzinie jest długa i zawiła. Dość powiedzieć, że mama bez rosołu nie wyobrażała sobie niedzielnego obiadu. Dziś obiegowy żart, że na przeziębienie najlepszy jest rosołek, bo tyle w nim antybiotyków, działa na wyobraźnię.
Poszukiwaczy wegańskiego pasztetu zapraszam tutaj – PRZEPIS NA PASZTET Z SELERA.
Sama rosół robię bardzo rzadko, raczej od wielkiego dzwonu na prośbę dzieci. Jest w nim zawsze pełno warzyw, przypraw (ziele angielskie, liść laurowy, pieprz, lubczyk i natka pietruszki) i stety-niestety mięsa. Stety, bo to właśnie mięso sprawia, że rosół jest rosołem, a niestety, bo ciężko dorwać od ręki mięso nie z wielkiej przemysłowej hodowli, a dodatkowo w większości przypadków wszystko oprócz „wody” ląduje w koszu na śmieci. Najlepszym rozwiązaniem jest moim zdaniem pasztet z resztek z rosołu. Dzięki niewielkiemu nakładowi pracy i pieniędzy, otrzymasz foremkę dobrego, domowego pasztetu.
Pasztet z resztek z rosołu – składniki
- Ok 0,5-0,7 kg mięsa z rosołu (u mnie trochę wołowiny, kaczka i kurczak)
- warzywa z rosołu: 3-4 marchewki, 2 korzenie pietruszki, kawałek selera
- bułka pszenna namoczona w wodzie
- łyżeczka soli
- pół łyżeczki pieprzu
- szczypta gałki muszkatołowej (można pominąć)
- 2 jajka
- śliwka suszona (wilgotna odmiana)
- 1 cebula
- 5-6 łyżek oleju
Pasztet z resztek z rosołu – wykonanie
W maszynce do mięsa zmielić na najdrobniejszych oczkach mięso i warzywa (jeśli nie ma gładkiej konsystencji, zmielić ponownie – u mnie wystarczył jeden raz).
W międzyczasie na oleju podsmażyć drobno posiekaną cebulkę.
Zmielone mięso zmieszać z cebulą i olejem, jajkami, bułką i przyprawami.
Foremkę posmarować masłem, posypać bułką tartą i wyłożyć masę, w którą można powciskać kilka suszonych śliwek.
Piec w 180 stopniach przez 75 minut.
Pasztet ostudzić i włożyć na noc do lodówki. Jest bardzo delikatny, świetnie się rozsmarowuje i dobrze komponuje np. z ogórkami kiszonymi.
Podoba Ci się ten przepis? Uważasz, że jeszcze komuś może się przydać? Udostępnij i polub go na facebooku. To najlepsza forma wsparcia mojej pracy.