WROCŁAW

Ostrów Tumski we Wrocławiu – najciekawsze miejsca i zakamarki.

ostrów tumski we wrocławiu 2

Breslau jest moim miastem, a Ostrów Tumski we Wrocławiu jednym wielkim zbiorowiskiem wspomnień. To tutaj spędzałam swój wolny czas wędrując od Ogrodu Botanicznego przez uliczki między Katedrą Św. Jana Chrzciciela a Kościołem pw. Świętego Krzyża po okoliczne muzea (Przyrodnicze, Archidiecezjalne – obecnie nieczynne z powodu remontu, Narodowe).

ostrów tumski we wrocławiu

Na blogu znajdziecie wpis o Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, ale po kilku latach widzę, jak bardzo pobieżnie go potraktowałam. Dziś mam dla Was artykuł obszerniejszy i lepszy, ale głównie dlatego, że przez ostatnie lata sam Ostrów Tumski przeszedł spektakularną metamorfozę.

Ostrów Tumski we Wrocławiu – punkt widokowy.

Niezaprzeczalnym obowiązkiem podczas zwiedzania Wrocławia, są punkty widokowe, czyli miejsca, z których możecie podziwiać panoramę miasta. Gdziekolwiek jadę, szukam ich w pierwszej kolejności. O ile przeszklony widok z budynku SkyTower ma swoich zwolenników, tak osobiście uważam, że wieża Archikatedry Jana Chrzciciela dostarcza zupełnie innych wrażeń.


ostrów tumski we wrocławiu 5

Po pierwsze – historia tego miejsca, jego budowy, zniszczenia i rekonstrukcji jest niesamowita. Została przedstawiona we wnętrzu wieży.

Po drugie – na górę prowadzą malutkie, strome schody i…winda. Dokładnie tak – we wnętrzu gotyckiej katedry kryje się szyb windowy.

Po trzecie – widok z wieży pozwala zajrzeć w miejsca niedostępne zwykłym śmiertelnikom. Na skrywane przed wzrokiem przechodniów podwórza katedralnych budynków.

I wreszcie – to nie pierwsza nasza wizyta w tym miejscu, a porównanie widoku z 2007 i 2019 roku jest wprost niesamowite. Ot, SkyTower wtedy po prostu nie było. Czy ktoś jeszcze pamięta Poltegor?

Co zwiedzić na Ostrowie Tumskim i w bezpośredniej okolicy?

Warto zajrzeć do Kościoła pw. Świętego Krzyża – obecnie w dni powszednie od poniedziałku do piątku o godzinie 10:30 można wysłuchać krótkich koncertów organowych (wstęp wolny) – potrwają do 14 września.

Tuż obok Mostu Pokoju znajduje się moje ulubione Muzeum Narodowe, a w nim do 25 sierpnia podziwiać można Ołtarze z Katedry Jana Chrzciciela zaprezentowane po raz pierwszy od czasów II Wojny Światowej! Dzieło zdobiło katedralne prezbiterium od 1591 do 1945 r.

Nie można ominąć Kościoła Świętego Idziego. To najstarsza budowla na Ostrowie – późnoromański kościół z początków XIII wieku.

Katedra Jana Chrzciciela jest najwyższą zabytkową budowlą we Wrocławiu. Zwana matką kościołów śląskich, ma aż 97 m wysokości i 100 m długości. 

ostrów tumski we wrocławiu 4

Muzeum Narodowe (plac Powstańców Warszawy 5, Wrocław) – zbiory muzeum obejmują głównie malarstwo i rzeźbę, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki Śląska.

Muzeum Przyrodnicze (ul. Sienkiewicza 21, Wrocław) – dla miłośników botaniki i zoologii. W muzeum do zobaczenia kolekcje: bezkręgowców, owadów, ptaków, ssaków, ryb, gadów i płazów oraz herbarium.

Ogród Botaniczny, na który warto poświęcić więcej czasu. Gratka dla wielbicieli przyrody, nietuzinkowych roślin i spokoju w centrum miasta.

Restauracje na Ostrowie Tumskim.

Powstrzymuję się od ocen, jedynie informacyjnie zamieszczam listę restauracji znajdujących się na Ostrowie Tumskim. Musicie wypróbować sami lub spojrzeć na recenzje.

RESTAURACJA LWIA BRAMA,
Katedralna 9, 50-328 Wrocław

RESTAURACJA W HOTELU IM. JANA PAWŁA II,
Świętego Idziego 2, 50-328 Wrocław

ostrów tumski we wrocławiu 3

Trasa spacerowa wrocławskimi bulwarami.

Poniżej zamieszczam przykładową trasę spacerową. Pierwsza prowadzi z parkingu przy ulicy Świętokrzyskiej do Mostu Tumskiego w kierunku Bulwaru Piotra Włostowica. Mapa jest interaktyna – możecie w nią kliknąć i edytować trasę.

Kolejny odcinek drogi prowadzi z Bulwaru Piotra Włostowica przez Most Piaskowy i Bulwar Xaverego Dunikowskiego, tuż obok Bastionu Ceglarskiego do Panoramy Racławickiej. Następnie proponuję przejść przez okolicę Muzeum Narodowego, pod Mostem Pokoju na Bulwar Lecha i Marii Kaczyńskich z widokiem na Most Grunwaldzki.

Ostrów Tumski 12 lat temu i dziś.

Wrocław jest miastem, które dynamicznie się rozwija od początku swojego istnienia. Nawet wtedy, gdy przez 5 wieków znajdowało się pod panowaniem naszych południowych sąsiadów, stanowiło odrębną i mocno zidywidualizowaną jednostkę terytorialną. Zdjęcia sprzed 12 lat pokazują, jak stolica Dolnego Śląska się rozbudowuje. Czy ktoś jeszcze pamięta nasz pierwszy wieżowiec – budynek Poltegoru?

Mam nadzieję, że porównanie mojego miasta z 2007 roku do 2019 podobało Wam się równie mocno, jak mi. To duża frajda, choć dopiero na zdjęciach zauważam, jak wiele zieleni zniknęło bezpośrednio na Ostrowie Tumskim. Oby nowe nasadzenia szybko uzupełniły braki.

Podobał Ci się ten wpis? Kosztował mnóstwo pracy, będzie mi miło, jeśli go docenisz i udostępnisz swoim znajomym.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.