WNĘTRZA

Jak odnowić stary stół?

jak odnowić stary stół

Jak odnowić stary stół krok po kroku.

Są pytania, które pojawiają się za każdym razem po publikacji metamorfozy naszych mebli. Najczęściej pytacie jakiej użyłam farby, jeśli mebel był malowany i co po kolei trzeba zrobić, żeby odnowić stary kredens/stół/krzesła. Postaram się odpowiedzieć co robię, ale jeśli po przeczytaniu tego tekstu pojawią się jakieś wątpliwości lub cokolwiek będzie niejasne – piszcie w komentarzach. Do tego jak odnowić stary stół, żeby w nowej odsłonie długo cieszył swoim wyglądem, dochodziłam metodą prób i błędów. Kilka stołów zniszczyłam, na kilku wciąż testuję nowe metody.

Z CZEGO WYKONANY JEST TWÓJ STÓŁ?

Stolików szklanych i metalowych nie ruszam. Najbardziej lubię te drewniane i stare, na których widać kawałek historii. Obecnie taki właśnie stół, będący rodzinną pamiątką męża, stoi w naszym salonie i już dwukrotnie zmieniałam mu skórkę. Stół został wyprodukowany w latach 60. ubiegłego wieku. Jest fornirowany, co przy odnawianiu wymaga większej precyzji.

Jeśli posiadasz stół drewniany, możesz od razu przeskoczyc do kolejnego akapitu. Jeśli zaś Twój stól pokryty jest fornirem, warto wspomnieć, czym jest fornir i dlaczego okleja się nim meble. Fornir jest drewnianą, cienką okleiną w postaci płata uzyskanego z sortowanego jakościowo drewna. Fornir może mieć 0,5-3,0 mm grubości. Im grubszy, tym lepiej. Forniru używa się, by w przyszłości uniknąć pęknięć i odkształceń spowodowanych pracą drewna przy zmiennej wilgotności i temperaturze. Oprócz tego za zaletę uważa się brak sęków, twardzieli i innych ewentualnych wad, charakterystycznych dla surowego drewna.

Zazwyczaj fornirowane meble są tańsze, ponieważ pod warstwą forniru można umieścić kawałki tańszego drewna (sosna, świerk), które nie muszą być „z jednego kawałka”. Doskonale to widać, kiedy ze starego mebla zdecydujemy się zdjąć warstwę forniru. Niezależnie od tego, czy Twój stół jest fornirowany czy nie, spokojnie możesz go odrestaurować.

CO JEST POTRZEBNE DO ODNOWIANIA MEBLI?

Cierpliwość i wprawna ręka na pewno będą pomocne. Oprócz tego:

1. Szpachla do drewna

2. Szpachelka

3. Bejca + lakier/lakierobejca/farba podkładowa + farba właściwa/lakier/olej + wosk

4. Papier ścierny o zróżnicowanej gramaturze (120-240)

5. Szlifierka

6. Wałek + pędzelek + miękka szmatka (w przypadku olejowania/woskowania)

7. Okulary i maska ochronna, rękawiczki

 

JAK ODNOWIĆ STARY STÓŁ KROK PO KROKU?

1. Usunięcie starej powłoki.

Starą powłokę (lakier lub farbę) usuwamy za pomocą specjalnych środków chemicznych lub poprzez zeszlifowanie papierem ściernym o gradacji 60-80. Jeśli planujecie malowanie stołu farbą transparentną (w wybranym kolorze, kryjącą), wystarczy że poprzednia powłoka zostanie zmatowiona.

Pamiętajcie, że olejowany stół można tylko zaolejować – nie nadaje się on do lakierowania lub malowania.

2. Szlifowanie.

Jeśli do usuwania starej powłoki używacie chemii, kolejnym ruchem jest dokładne szlifowanie stołu. Należy odkryć surowe drewno. I tu uwaga. Jeśli stół jest fornirowany, należy szlifować delikatnie i z wyczuciem, bo w przypadku cienkiego forniru bardzo szybko można się przebić do głębszej warstwy, która jest z innego surowca o innym kolorze i usłojeniu. Zakamarki spokojnie doszlifujecie ręcznie.

3. Odypylenie i czyszczenie powierzchni.

Żeby przejść do dalszych czynności, szlifowaną powierzchnię należy odpylić (ja do tego używam odkurzacza z miękką szczotką) i oczyścić. Wystarczy ściereczka, która zbierze ewentualne pozostałości. Może być wilgotna, ale tak niemal niewyczuwalnie, żeby nie uszkodzić włókien drewna, które pod wpływem wody mogą spuchnąć lub się unieść.

4. Uzupełnienie ubytków i naprawa uszkodzeń.

Szlifowanie doskonale odkrywa wszelkie niedoskonałości mebla. Może się okazać, że fornir jest odklejony i należy go przykleić (do tego będziesz potrzebować kleju do drewna i taśmy ściągającej, która przyciśnie fornir do powierzchni stołu). Zakładam optymistycznie, że nie musisz tego robić i w tym miejscu masz dwie możliwości:

a) jeśli planujesz malować stół farbą, większe nierówności, dziurki, ubytki musisz uzupełnić szpachlą do drewna. Po wyschnięciu, szpachlę należy szlifować tak, jak wcześniej drewno.

b) niewielkie ubytki forniru (który masz zamiar lakierować lub olejować) możesz także uzupełnić szpachlą barwioną w masie (kupujesz gotowy kolor dopasowany do forniru), większe zaś będą potrzebowały uzupełnienia z tego samego materiału. W Internecie bez problemu kupisz kawałek forniru, który trzeba dopasować i wkleić w brakujące miejsce.

Teraz uwaga, zdjęcie bez odrobiny charakteryzacji, sprzątania i czegokolwiek. W roli głównej: stara komoda, obdrapane krzesła ogrodowe, suszarka i kartony <3

5. Nałożenie nowej powłoki.

Stół po szlifowaniu, oczyszczeniu i drobnych pracach naprawczych jest gotowy na przyjęcie nowego ubranka. Ciemny stół przed malowaniem jasną farbą warto pokryć farbą podkładową. Swój stól malowałam wałkiem, a mniejsze elementy podmalowywałam miękkim pędzelkiem.

Naturalne, przyjemne w dotyku wykończenie uzyskamy olejując powierzchnię stołu i zabezpieczając całość woskiem.

Jedną z najtrwalszych powłok jest lakier. Te twardsze, przeznaczone do jadalni (i kontaktu z żywnością) dosyć długo się utwardzają. Pamiętaj, żeby prace lakiernicze zaplanować na cieplejsze dni i wykonywać je w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub (najlepiej) na zewnątrz.

Podobał Ci się ten wpis? Udostępnij go swoim znajomym <3

 

3 comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.