DZIECI I RODZINA

Wyprawka dla psa – szokujące podsumowanie wydatków, z którymi musisz się liczyć na „dzień dobry”!

Nadszedł moment, w którym dowiadujesz się, że rodzina się powiększy. Niezależnie od tego, czy kupujesz psa z hodowli (o kosztach nawet nie wspominam, kto chce znajdzie ile kosztuje szczeniak z zarejestrowanej legalnej hodowli) czy będzie to pies ze schroniska, na pewno będziesz chciała o niego zadbać jak najlepiej. I może zanim przejdę do dalszej części, zaznaczę jedną rzecz: niniejszy wpis dedykuję osobom takim, jak ja, które czekają na swojego pierwszego psa lub takiego od niedawna mają. Dla zakręconych na punkcie swoich pupili. Nie jestem znawcą, behawiorystką, zoopsycholożką ani pracowniczką sklepu zoologicznego. Po prostu dzielę się swoim krótkim i bolesnym dla portfela doświadczeniem i chcę to zaznaczyć, zanim ktoś mi (znowu) zarzuci, że to mój pierwszy pies i co ja tam mogę wiedzieć. Mniej więcej tyle, co matki pierwszego dziecka o wyprawce, if you know what I mean.

Może zupełnie inaczej będziesz swojego psa karmiła lub będzie potrzebował dodatkowych rzeczy, których sama nie brałam pod uwagę albo specjalistycznego leczenia lub kosztownych badań. Wiadomo – nie bierze się tego pod uwagę, ale nigdy nie wiadomo. Na końcu znajdziesz spis przedmiotów kupionych dla naszego psa wraz z cenami. Jasne, że nie są obowiązkowe dla każdego psa, ale nie mam żadnej, której byśmy nie używali!

Po roku czekania…

Tyle mniej więcej trwały kolejno: testy alergiczne dziecka, odnalezienie odpowiedniej hodowli, rezerwacja, oczekiwanie na miot i przepisowe minimum 8 tygodni, zanim w naszym domu zamieszkał Fango. Zdecydowaliśmy się na konkretną rasę kierując się jej predyspozycjami, naszymi możliwościami pracy z psem (co też wpływa na koszt utrzymania) i zupełnie dodatkowo – wyglądem, ale on nie przesądzał sprawy.

I całe szczęście, że swoje odczekaliśmy, bo zyskaliśmy czas na skompletowanie wyprawki! Jeśli myślisz, że kończy się na kocyku albo posłaniu i worku karmy, to…na pewno są osoby, które się do tego ograniczają, ale moim zdaniem jest to wierzchołek góry lodowej. Wystarczający do przeżycia, niekoniecznie do zapewnienia psu optymalnych warunków rozwoju.

Zapytałam Was na facebooku, ile wyniosły Was koszty skompletowania wyprawki dla psa. Myślę, że parę osób nie uwzględniło części rzeczy :), stąd niedoszacowanie. Zresztą przeczytaj:

Ale mam pytanie do Was! Jak myślicie (albo wiecie z doświadczenia) – ile trzeba wydać pieniędzy, tak na "dzień dobry",…

Opublikowany przez SimplyAnna Środa, 27 stycznia 2021

Do (nomen omen) rzeczy!

Przedmioty, które przy sprzyjających warunkach kupuje się tylko raz lub raz na długi okres, oznaczyłam kolorem niebieskim. Wszystkie pozostałe powinny być uzupełniane.

PIELĘGNACJA SIERŚCI I NIE TYLKO

Tu dużo zależy od zwierza. Jeden ma włos kręcony, musi być czesany kilka razy w tygodniu, innemu spokojnie wystarczy obcięcie pazurów i raz w roku porządna kąpiel. Nie dyskutuję z tym, nie wymądrzam się. Pod tym względem nasz pies jest wymagający.

Szampon*, około 50 zł
Odżywka, około 50 zł
Cążki do pazurów**, 33 zł
Płyn do pielęgnacji oczu, 40 zł
Psi ręcznik z mikrofibry, 39 zł
Grzebień, 30 zł
Szczotka, 40 zł

* są oczywiście tańsze szampony, myślę że za 20-25 zł też da się kupić, ja potrzebowałam szamponu dla psów z kręconą sierścią poprawiających strukturę włosa.

** na początku kupiłam szlifierkę akumulatorową za 87 zł, ale pies się jej bał, więc zmieniliśmy pielęgnację na klasyczne cążki

Dodatkowo, jeśli potrzeba:
Maszynka do strzyżenia (koszt od 700 zł w górę, lub jak w naszym przypadku wizyty u groomera co 3-4 miesiące, każda wizyta, to koszt około 200 zł).

ODPOCZYNEK

Kocyk (zakładam, że każdy ma jakiś do odstąpienia psu, przynajmniej my tak zrobiliśmy)
Legowisko dla średnich i dużych psów, od 100 zł w górę (uwaga, lubią wybuchać)
Klatka kenelowa rozmiar L, 180 zł

TRANSPORT I SPACERY

transporter do samochodu, od 200 zł
pas do samochodu, od 30 zł
mata do bagażnika lub na fotele, 50 zł
przedłużona smycz przepinana + obroża z adresówką, 150 zł
linka treningowa 20m, od 60 zł
kliker, 15 zł
gwizdek do awaryjnego odwołania, 27 zł
nerka treningowa – na przedmioty przydatne podczas szkolenia, 30 zł

ŻYWIENIE

zestaw misek (u nas 3), około 50 zł (jedną dostaliśmy od hodowcy)
karma, 12 kg 180 zł
przysmaki, łącznie (wystarczy pewnie na dwa miesiące) 100 zł
dodatek do karmy, 35 zł
mata węchowa, zrobiłam sama 30 zł
taca pod miski, 10 zł

ZDROWIE

bandaż, 10 zł
maść do łap na mróz, 15 zł
szczepienie x3 + odrobaczenie, 300 zł
biodegradowalne worki na odchody, 300 sztuk za 40 zł

ZABAWKI

zabawka węchowa, 35 zł
kong rozmiar, 30 zł (kupiłam też dla psa dowodnego kong aqua za około 50 zł)
gryzaki, 30 zł
szarpak, 20 zł

Mame, ile wyszło razem?

Powiem szczerze – myślałam, że wydaliśmy około 1000 zł. Wyszło 1999. Nie policzyłam paru rzeczy, które kupiłam bardziej dla siebie niż dla psa i pewnie z kilku mogłabym zrezygnować, ale np. zabawki wybierałam dobrej jakości (jak oryginalny Kong) czy smycz szyta w Polsce o długości dobranej do moich potrzeb. Karmę bez problemu znajdziecie droższą, ale skład naszej jest w porządku i przynajmniej na początku kontynuujemy żywienie z hodowli – nie wyobrażam sobie kupować taką, w której praktycznie nie ma mięsa, znajduje się za to mnóstwo wypełniaczy.

Nie policzyłam też około 70 zł wydanych na podkłady, na które na początku szczeniak się załatwiał (tak był nauczony w hodowli, a my przed szczepieniem z nim nie wychodziliśmy poza taras). Można znaleźć tańsze miski, nie kupować klatki kenelowej czy transportera do samochodu. Można, chociaż uważam, że przewożenie psa „w nogach” albo „na kolankach” to skrajna nieodpowiedzialność.

Nie wszystkie psy potrzebują strzyżenia, wtedy odpada koszt groomera (którego tu nie policzyłam) lub maszynki. I tak można wymieniać w nieskończoność.

Każdy pies przyjęty pod dach i towarzyszący rodzinie, to odpowiedzialność, która nie ogranicza się do wrzucenia karmy do michy i wyprowadzenia na sikupę. Odpowiadamy za socjalizację psa, jego nawyki, pielęgnację, zdrowie i samopoczucie. Liczyłaś kiedykolwiek swoje wydatki związane ze szczeniakiem? Jestem ciekawa, ile wyszło i czy pamiętałaś o wszystkim!

Podobał Ci się wpis?

1 comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.