ŚRODOWISKO I EKOLOGIA

Eko aplikacje, które powinnaś mieć na swoim telefonie.

eko aplikacje 2

Ekologia wykracza dziś ze standardowych ram. Możemy zajmować się nią na co dzień bez większego wysiłku dokładając cegiełkę do ochrony środowiska. Cudownie, prawda? „Bez wysiłku” jest bardzo kuszące, ale nie do końca prawdziwe. Każde, nawet najmniejsze i najprostsze działanie, wymaga od nas wysiłku właśnie. Czasem fizycznego, innym razem intelektualnego. Pewne proekologiczne działania będą jednym przychodziły z łatwością, a dla innych stanowiły wyzwanie. Chodzi zatem o to, by tym drugim sprawę ułatwić. Stąd pomysł na pokazanie Ci, jakie eko aplikacje znajdują się w tej chwili na rynku i które z nich są naprawdę warte uwagi.

Eko aplikacje są odpowiedzią na potrzeby użytkowników smartfonów i osób, które chcą żyć bardziej eko. Poniżej lista najlepszych eko aplikacji, jakie udało mi się znaleźć, ale pewnie kilku brakuje, więc piszcie w komentarzach o najfajniejszych opcjach, a dopiszę je do listy!

Wszystkie sprawdzane przeze mnie aplikacje, są dostępne na Google Play na Android, nie mam możliwości sprawdzenia apek na IOS, więc za polecenie jakichś innym czytelnikom będę szczególnie wdzięczna.

1.Aplikacja do pomiaru śladu węglowego.

Tu Cię pewnie zaskoczę, ale nie znalazłam miarodajnej aplikacji na Android do pomiaru śladu węglowego, która robiłaby to w sposób rzetelny, obejmujący wiele dziedzin życia. Owszem, są aplikacje motywujące do działań na rzecz zmniejszenia śladu węglowego. Są takie, które pokazują ślad węglowy konkretnych dzałań, brak jednak kompleksowego opracowania. Eko aplikacje, macie dziurę systemową ;)!

Np. apka My Green Footprint umożliwia wrzucanie do aplikacji i na sociale zdjęć np. podczas sadzenia drzew i oznaczanie lokalizacji, co skutkuje pojawieniem się na mapie zielonej stopy. Zadaniem aplikacji jest motywacja do działań na rzecz środowiska i innych osób.

W aplikacji Carbon footprint in vehicles sprawdzisz które samochody emitują najmniej CO2 do atmosfery.

Na co dzień używam Carbon Footprint z ikoną globu. Aplikacja automatycznie wykrywa bieżący tryb transportu (np. samochodem, autobusem, spacer lub jazdę na rowerze), monitoruje pokonaną trasę i szacuje, ile CO2 emitowałaś za pomocą tego środka transportu.

2. EcoHarmonogram.

Aplikacja EcoHarmonogram umożliwia pobranie harmonogramu wywozu odpadów po podaniu adresu zamieszkania użytkownika. Automatyczne powiadomienia dzień przed wywozem. Oprócz tego zawiera przydatne informacje dotyczące sortowania śmieci, lokalnego PSZOKu itp.

Dostępna na Androida i IOS.

3. Zdrowe zakupy.


Apka do skanowania produktów, pokazująca czy i jakie niezdrowe składniki zawiera. Jest stale aktualizowana – może się zdarzyć, że nie pokaże jakiegoś produktu, ale z większością radzi sobie bez problemu.

4. Good on You – etyczne zakupy.

Apka ocenia marki biorąc pod uwagę etykę ich działalności. Rankingi bazują na dostępnych informacjach, cyt.:

  • Certyfikatach i akredytacjach, m.in. Fairtrade, Global Organic Textile Standard, Ethical Clothing Australia, Fairwear itp.
  • Badaniach prowadzonych przez organizacje pozarządowe: Rank A Brand, Greenpeace, Shop Ethical i Baptist World Aid.
  • Opublikowanych i ogólnodostępnych informacjach widocznych na stronach internetowych firmy i w innych miejscach w sieci. Pod uwagę brane są deklaracje, z których firma może być rozliczana przez konsumentów, inwestorów czy ustawodawców, np. zobowiązanie do nieużywania futra lub monitorowanie wpływu na zmiany klimatyczne.

W komentarzach widocznych pod aplikacją pojawiają się głosy dotyczące konieczności reinstalacji, u mnie działa w porządku. Pamiętaj, że eko aplikacje wciąż się rozwijają i dopasowują do trendów i potrzeb.

5. Bunny Free, czyli eko aplikacja dotycząca testowania na zwierzętach.

Dzięki niej sprawdzisz, czy produkt był testowany na zwierzakach i jest cruelty free czy nie. Istotną kwestią jest fakt, że dane w aplikacji opierają się na deklaracji konkretnej marki.

Niestety nie wszystkie marki są wprowadzone do aplikacji i na pewno lepiej działa na rynku angielskim niż polskim ze względu na brak rodzimych brandów.

Marki nie testujące na zwierzętach są oznaczone króliczkiem, a pozostałe wykrzyknikami.

6. OLIO – Share more. Waste less.

Świetna aplikacja, z wysokimi notami użytkowników umożliwiająca oddawanie jedzenia przez osoby prywatne i lokale gastronomiczne. Nadwyżki, niechciane produkty czy prezenty – instalujesz aplikację, dodajesz ogłoszenie określając co masz do oddania i w jakim terminie i gotowe.

eko aplikacje

Aplikację szczególnie polecam osobom mieszkającym w Wielkiej Brytanii – tam ma się naprawdę świetnie i jeśli tylko nie chcesz przyczyniać się do marnowania jedzenia, ta eko aplikacja jest jednym ze sposobów na przeciwdziałanie wyrzucaniu żywności.

W promieniu 25km od mojego domu jest 145 użytkowników – aplikacja nie pokazuje ilu jest faktycznie aktywnych, ale to i tak lepiej niż jeszcze dwa lata temu, gdzie najbliższy użytkownik znajdował się 500 km od mojego domu.

7. Kanarek – ostrzeżenia o smogu.

W Polsce mamy ewidentny problem z jakością powietrza. Mamy również za małą ilość czujników, ale korzystaj z tych, które są. Dzięki aplikacji Kanarek możesz kontrolować jakość powietrza w swojej okolicy. Niestety ciężej sprawdzić smog na wsiach i w mniejszych miejscowościach. Najbliższy czujnik smogu znajduje się 8 km od naszego domu i w naszych nosach, ale już we Wrocławiu możesz uzyskać informacje bardzo konkretne.

Inne apki informujące o smogu: Smog Polska, Airly.

8. My Little Plastic Footprint.

Ta aplikacja pozwala poznać fakty na temat plastikowej zupy, którą tworzą tony plastiku w morzach i uczy jak ją zmniejszyć. Zawiera interaktywny quiz i kalkulator śladu plastikowego oraz pokazuje, jak przyjąć zdrowe nawyki dotyczące zużycia plastiku. Pozwala szerzyć świadomość dotyczącą odpadów z tworzyw sztucznych wśród znajomych. Możesz dołączyć do ciekawych wydarzeń i śledzić bohaterów oceanów, takich jak żeglarz Dorian van Rijsselberghe, surfer Merijn Tinga i DJ Oliver Heldens.

9. Energy Consumption Analyzer – eko aplikacja dla gospodarstwa domowego.

Aplikacja pozwala na kontrolowanie zużycia energii/wody/gazu w gospodarstwie domowym. Na podstawie danych wpisywanych z licznika, apka oblicza zużycie na jednostkę czasu.

INNE WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

  1. EKOLOGICZNE ZABAWY DLA DZIECI
  2. JAKIE OPAKOWANIE WYBIERAĆ

JEŚLI PODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS I UWAŻASZ, ŻE INNI TEŻ POWINNI GO PRZECZYTAĆ, UDOSTĘPNIJ:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.