ŚRODOWISKO I EKOLOGIA

Czy warto studiować Ochronę Środowiska?

czy warto studiować ochronę środowiska
Na dole strony znajduje się wersja do odsłuchania.

Masz 18, może 19 lat i wybór, który być może zaważy na dużej części Twojego życia. Może dopiero chcesz iść na studia, a może zmienić kierunek kształcenia? Istnieje też prawdopodobieństwo, że studia nie są dla Ciebie i decydujesz się na inny model ścieżki zawodowej. Sama jestem inżynierem ochrony środowiska i powiem Ci, czy warto studiować ochronę środowiska.

Większość osób kalkuluje, czy studia przydadzą się w późniejszej karierze, co kompletnie mnie nie dziwi, ale nie powinno być jedynym wyznacznikiem wyboru. Kierunek, którego się nie cierpi szybko stanie się jedynie przykrym obowiązkiem. Mało tego! Praca, której się nie lubi też nie brzmi, jak najlepsza opcja na życie. Czeka Cię 4-5 lat intensywnej nauki, wybierz więc kierunek, który dostosowuje się do zmieniającego się rynku pracy, potrzeb i technologii.

Dlaczego ja?

Moja studencka kariera była, muszę to napisać, dziełem przypadku, który koniec końców wyszedł mi na dobre. Nigdy nie zastanawiałam się czy warto studiować ochronę środowiska, bo moim marzeniem i pierwszym wyborem była iberystyka na Uniwersytecie Wrocławskim. Nie dostałam się na nią, więc postawiłam na uczelnię techniczną i kierunek, który jednocześnie mnie interesuje i jest w stanie przygotować do pracy w zawodzie. Chociaż, to też muszę napisać, nie wiązałam przyszłości z ochroną środowiska ani ekologią, obecnie w dużej mierze zajmuję się właśnie tą tematyką.

Czy warto studiować ochronę środowiska? Warto, ale czego tak naprawdę się tam nauczysz?

Jeśli uważasz, że nauczysz się chronić zagrożone gatunki roślin i zwierząt czy walczyć z globalnym ociepleniem, to trochę tak, ale jednak nie. Na studiach pierwszego stopnia, po których uzyskuje się tytuł inżyniera, zaczniesz od solidnej dawki…chemii. Organicznej, nieorganicznej, biochemii, fizykochemii i pokrewnych przedmiotow. Do tego dorzuć matematykę, fizykę i biologię.

Wrocław oferuje kierunek Ochrona Środowiska na trzech państwowych uczelniach. Możesz wybrać tę, której program najbardziej Ci odpowiada. Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski lub Politechnikę Wrocławską i ja polecam ostatnią, którą skończyłam.

Wybierając Politechnikę Wroclawską, na Wydziale Inżynierii Środowiska możesz zdecydować się na Inżynierię Środowiska właśnie lub Technologię Ochrony Środowiska. To oznacza, że mój kierunek zmienił nazwę i na ile udało mi się zorientować, zmodyfikowane zostały niektóre przedmioty.

Sudia pierwszego stopnia: analiza matematyczna, technologie informacyjne, fizyka i chemia od pierwszego semestru. Z nowości widzę zagrożenia cywilizacyjne dołączone do zrównoważonego rozwoju, etykę w biznesie i algebrę z geometrią analityczną.

Przed podjęciem decyzji, zorientuj się czego będziesz się uczyć i oceń, czy Ci to odpowiada. Wszystko, czego uczysz się w ciągu dwóch pierwszych semestrów przyda się na kolejnych. Matematyka, chemia i fizyka są oczywiście bardziej zaawansowane niż w szkole średniej, ale spokojnie do ogarnięcia na podstawowym poziomie nawet dla typowego humanisty.

Na 2 semestrze do programu wprowadzono prawo własności intelektualnej i wielkie brawa za ten krok. Jako blogerka często spotykam się z kradzieżą i problemami z prawem autorskim. Świetnie, że porusza się ten temat. Oprócz tego chemia, biologia, meteorologia i klimatologia, mechanika płynów, podstawy toksykologii i grafika inzynierska. 3 semestr – robi się cieżej, ale i ciekawie! Mikrobiologia, grafika inżynierska, inżynieria procesowa, gospodarka surowcami, podstawy toksykologii.

Na 4 semestrze będziesz się uczyć o podstawach recyklingu, hydrologii i ochronie wód, pojawi się chemia wody i powietrza, fizykochemia odpadów, zanieczyszczenia w atmosferze. 5 semestr już wchodzi w technologie – oczyszczania gazów, ścieków, technologie bioenergetyczne i gospodarki odpadami. Gleboznastwo zmieniło się w podstawy rekultywacji gleb i gruntów. Do tego instrumenty ochrona środowiska.

Semestr 6 i część 7 skupiają się na zagadnieniach typowych dla inżynierii: inżynieria bioprocesowa, systemy oczyszczania wód i ścieków prawdopodobnie z ćwiczeniami dotyczącymi projektowania kanalizacji. 7 semestr jest ostatnim na studiach pierwszego stopnia, pisze się wtedy pracę dyplomową na wybrany temat.

Mój dyplom.

Dyplom inżyniera dostałam za pracę na temat urbanizacji terenów zielonych. Poruszałam ciekawe zagadnienia, które wszyscy znamy z codziennego życia, jak zasolenie skwerów po zimowym odśnieżaniu czy ogławianie drzew (czyli prosciej mowiac przycinanie galezi) jako element pielęgnacji zieleni miejskiej oraz jej niszczenie.

Czy po Ochronie Środowiska masz szanse na pracę w Polsce?

Tak i jeszcze raz tak. Oczywiście idealnie byłoby skończyć studia drugiego stopnia i otrzymać tytuł magistra, jeśli planujesz pracować „w zawodzie”. Na stronie Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej znajdź zakładkę dotyczącą sylwetki absolwenta i przeczytaj, czego nauczysz się na studiach I i II stopnia z wyszczególnieniem wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.

Absolwenci obu kierunków studiów na Wydziale Inżynierii Środowiska są przygotowani do korzystania z najnowocześniejszych rozwiązań, technologii i narzędzi inżynierskich, m.in. komputerowego wspomagania projektowania i symulacji, nowoczesnego wyposażenia laboratoriów, urządzeń i przyrządów pomiarowych, systemów numerycznego przetwarzania danych, systemów automatyki budynków i zarządzania energią. Praktyki studenckie pozwalają poznać specyfike pracy i wymagania rynku pracy jeszcze przed zakończeniem studiów.

Ze strony Politechniki Wrocławskiej

Gdzie możesz pracować po ochronie środowiska? W instytucjach i firmach krajowych i zagranicznych – budowlanych, w administracji państwowej i samorządowej, biurach projektów, przedsiębiorstwach budowlanych, urzędach i jednostkach monitorujących stan środowiska naturalnego oraz zarządzających środowiskiem. W laboratoriach, ośrodkach badawczych itp.

Specjalizacja.

Wybór specjalizacji nie jest Twoim obowiązkiem. Możesz skończyć studia po 3,5 roku nauki z dyplomem inżyniera, ale doświadczenie mówi, że pracodawcy zwracają wciąż uwagę nie tylko na umiejętności i predyspozycje zawodowe, ale też fakt, czy masz w kieszeni magisterium.

Wśród specjalizacji na kierunku Ochrona Środowiska, znajdują się:

  1. Gospodarka Odpadami.
  2. Systemy Ochrony Atmosfery.
  3. Bioinżynieria Środowiska.

Ostatnia specjalizacja jest nowością na moim wydziale, wartą uwagi. Zresztą, jak i dwie pozostałe – tylko od Ciebie zależy, w którym kierunku chcesz się rozwijać. Osobiście uważam, że wszystkie trzy specjalności są przyszłościowe i potrzebne.

Strona, o której wspominam: http://wis.pwr.edu.pl/

Jak uważasz, kierunek jest warty uwagi?

INNE WPISY, KTÓRE MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:
1. Jakie opakowanie wybierać?
2. CSR w firmie.
3. Eko aplikacje.

Podziel się tym wpisem z innymi:

Wersja do wysłuchania:

4 comments

  1. Kasia 21 września, 2019 at 14:55 Odpowiedz

    Ja składałam papiery na ochronę środowiska i na ekonomię. Ostatecznie wybrałam finanse i rachunkowość 😀 powiem szczerze, że uważam, że to była dobra decyzja, a ochrona środowiska po prostu pozostała moim zainteresowaniem 😀

  2. Iwa Przyrodniczka 9 stycznia, 2021 at 15:24 Odpowiedz

    A ja uważam, że lepiej, by zajmowali się tym klasyczni biolodzy, chemicy, geolodzy, materiałoznawcy. Nie sądzę, żeby taki kierunek miał sens, wszystko po trochu nie przygotuje do pracy tak jak solidna specjalizacja np. z ekologii (nauka o zależnościach między organizmami a środowiskiem i między samymi organizmami) albo geochemii (nauka zajmująca się chemizmem gleb i skał oraz ich powstawaniem i historią). Pięknego weekendu 🙂

    • Kasia 11 maja, 2021 at 08:47 Odpowiedz

      A ja uważam, że jesteś w błędzie 🙂
      Skończyłam ochronę środowiska, pracuję w zawodzie i, jeśli byłabym jedynie chemikiem lub biologiem lub geologiem, to wiem, że nie wykonałabym swojej pracy dobrze, bo nie miałabym pojęcia tak szerokiego, jakie mam po ochronie środowiska. Dodatkowo, zajmuje się w dużej mierze prawem ochrony środowiska… gdybym skończyła tylko prawo to – znów – nie miałabym zielonego pojęcia o reszcie.

      Kierunek jest ciężki, interdyscyplinarny i jak najbardziej ma sens.

      Dla wszystkich, którzy się zastanawiają czy warto – warto. Warto, a 3-4 lata ciężkiej nauki zostanie wynagrodzone wam w wysokiej jak na pierwszą pracę pensji 🙂

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.