DOM I PODRÓŻE

7 miast, które trzeba zobaczyć w Chorwacji.

Co zobaczyć w Chorwacji? Zaplanuj wizytę przynajmniej do jednego z tych 7 miast.

Pamiętam smak Rakiji otrzymanej od naszego gospodarza. I wina, które swoje przeleżało gdzieś w chorwackiej piwnicy. Lubię wieczorne spacery, kiedy mogę z drzewa zerwać kilka limonek i granatów. I chociaż Chorwacja, którą pamiętam sprzed 10 lat różni się bardzo od tej dzisiejszej, to i tak wciąż jest moim ulubionym państwem śródziemnomorskim, w którym do grillowanego kurczaka podaje się majonez :). Mam nadzieję odwiedzić chociaż jedno z miast, które Wam dzisiaj polecę. Większość z nich należy do popularnych kierunków turystycznych, ale nawet jeśli zatrzymacie się gdziekolwiek indziej w poszukiwaniu ciszy i spokoju, naprawdę warto je chociaż raz odwiedzić. Co zobaczyć w Chorwacji? Oto moich top 7 miast!


Od góry:

Rijeka

Jeziora Plitwickie

Szybenik

Split

Trsteno

Dubrovnik

Cavtat

Większość moich zdjęć była zrobiona w latach 2005-2009. 10 lat dla turystyki? Przepaść. Niektóre rzeczy mogły się zmienić zarówno pod względem samego wyglądu, jak i dostępnej infrastruktury, ale o tym przekonam się dopiero we wrześniu. Nie mam do siebie pretensji ani odnośnie kadrów ani jakości zdjęć. W tamtym czasie nawet nie sądziłam, że zdjęcia kiedykolwiek wykorzystam w innym celu, niż włożenie ich do rodzinnego albumu.

RIJEKA

Pierwsze miasto, które zwiedziłam z rodzicami. Pierwsze miejsce, w którym znalazłam małą piekarenkę z najlepszymi na świecie pączkami obficie nadziewanymi czekoladą. Pierwsze wakacje, podczas których mogłam bezkarnie obżerać się lodami. Cóż, po 30 roku życia już tej bezkarności nie zaz<0nam :D. W Rijece znajdziecie kilka średniowiecznych zabytków, ale pamiętajcie, żeby swoje kroki skierować też do największego chorwackiego portu.

Rimjeka już w 2020 roku zostanie Europejską Stolicą Kultury. Mam nadzieję, że dobrze to wykorzysta.

PLITVICKIE JEZIORA

Co zobaczyć w Chorwacji? Hello! Tego miejsca nie możecie ominąc <3. Park Narodowy Jezior Plitvickich położony jest mniej więcej po środku kraju. Imponujące wrażenie robią połączone ze sobą wodospady i jeziora kresowe, które można zobaczyć spacerując wyznaczoną drewnianymi kładkami trasą. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji. Tras do zwiedzania jest aż kilkanaście, a wejść na teren parku cztery.

Możecie na terenie parku spacerować, ale także poruszać się statkami pasażerskimi i pociągami turystycznymi. Chyba mignęły mi też autobusy. Nie korzystaliśmy i nie wiem, czy możliwość poruszania się nimi jest dodatkowo płatna. Wstęp dla dzieci do 7 lat jest całkowicie darmowy, a opłata za jedną osobę dorosłą wynosi około 90 zł.

SZYBENIK

Miasto z niezwykle ciekawym rysem historycznym, z którym na pewno zapoznacie się z innych stron. Ja ze swojej dodam, że co roku w Szybeniku na przełomie czerwca i lipca odbywa się Međunarodni Dječji Festival, czyli Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy. Jeśli w tym czasie wylądujecie właśnie w Szybeniku, warto zobaczyć dziecięce teatrym, spektakle, przedstawienia kukiełkowe i skorzystać z warsztatów dla maluchów.

Oprócz tego koniecznie zobaczcie Katedrę Świętego Jakuba, której budowa trwała 124 lata i do dziś zachwyca.

SPLIT

Wiecznie młode miasto i tętniące życiem serce Dalmacji. Piękne plaże, jasny piękny deptak i charakterystyczne dla chorwackich miejscowości wąskie śródziemnomorskie uliczki. Jasny deptak i najważniejszy zabytek, znajdujący się pod ochroną UNESCO Pałac Dioklecjana. Nic dziwnego, że to właśnie tutaj cesarz Dioklecjan chciał spędzać swój wolny czas i chłonąć atmosferę regionu. W okolicach Splitu znajdują się najdłuższe chorwackie plaże.

TRSTENO

Około 20 km na północ od Dubrovnika położona jest malownicza miejscowość. Trsteno, bo o nim mowa, słynie z obfitej roślinności. Jest tam nie tylko bardzo zielono i ładnie, ale właśnie w Trsteno znajduje się przepiękne arboretrum. Jest stosunkowo młodym tworem, bo założono je w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Dlaczego to miejsce szczególne? W całej Chorwacji nie znajdziecie drugiego ogrodu botanicznego. Arboretrum w Trsteno ma aż 24 ha powierzchni. Gaje oliwne, śródziemnomorska roślinność, park gotycko-renesansowy i chętnie podziwiane przez turystów azjatyckie platany.

DUBROVNIK

Chorwackie must see. Trzeba do niego jechać niemal na samo południe, uwierzcie mi, że warto. Robi niesamowite wrażenie. Dla mnie to Dubrovnik jest prawdziwą śródziemnomorską perłą. Choć niemal wszystkie zabytki skupiają się na niewielkim starym mieście, jeden dzień to za mało, by wszystko zobaczyć i móc odpocząć w którejś z pysznych knajpek. Wstęp na mury miejskie jest płatny, ale obowiązkowy, by móc na prawdę w 100% pochłonąć to miast.

Nie chciałabym się zagłębiać w historię miasta, więc podpowiem, żeby zapoznać się z nią przy okazji podróży w te rejony. Jest ciekawa i burzliwa. Patrząc z wysokości murów na zabudowania pamiętaj, że w latach 90. ubiegłego wieku niemal 70% budynków starego miasta uległa zniszczeniu.

INNE WPISY O CHORWACJI, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
1. WAKACJE POD NAMIOTEM
2. ZATOKA UMARŁYCH HOTELI

Jeśli zastanawiacie się co zobaczyć w Chorwacji, musicie uwierzyć na słowo, że takich pięknych miejscowości jest o wiele więcej. Nigdy nie mielismy problemu z wyborem odpowiedniego miejsca do wypoczynku, bo większość z nich jest zachwycająca i wcale z tym słowem nie przesadzam. I tak, wiem, że takich miejsc jest na świecie bez liku. Nic nie poradzę, że miłość do Chorwacji zostaje głęboko w serduszku na długo :).

Podobał Ci się ten wpis? A może masz jakieś pytania? Koniecznie daj znać, że tu byłaś i polub, udostępnij lub skomentuj ten wpis. Będzie to dla mnie najlepsza nagroda za pracę włożoną w pisanie dla Ciebie.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.