ŚRODOWISKO I EKOLOGIA

Co łączy Nestle, Lidl i Rembrandta?

Ostatnio w mojej porannej prasówce przeważają artykuły związane z ochroną środowiska, zero waste, recyklingiem i światem nauki.  Chciałabym Wam dzisiaj pokazać moje znaleziska i interesujące teksty bez przydługiego wstępu, bo czytania tu będzie aż nadto. Co łączy Nestle, Lidl i Rembrandta? Mój blog oczywiście, bo to na nim zebrałam dla Was naprawdę MEGA interesujące rzeczy.

CARREFOUR I LIDL ROBIĄ UKŁON W STRONĘ ZERO WASTE

To dopiero początek, ale już cieszy, że cokolwiek się dzieje w tym temacie. Francuski Carrefour będzie testować sprzedaż w opakowaniach zwrotnych, a w Polsce swój początek ma zakup produktów na wagę do własnego pojemnika. Do tej pory nadal jest to problematyczne – sklepy zasłaniają się przepisami związanymi z higieną. Jeśli klient otrzyma ser lub szynkę do własnego pudełka, nie może produktu zwrócić, bo sklep nie może odpowiadać za czystość tegoż opakowania. W mniejszych, osiedlowych sklepikach ten problem występuje rzadziej.

W jednym z miast LIDL zaproponował konsumentom rozwiązanie, które brytyjskie Tesco stosuje od dawna. Produkty „wczorajsze”, zbliżające się do daty ważności etc. są wystawiane na specjalnych półkach.

Co do kupowania produktów na wagę (warzywa, owoce, orzechy) do własnego woreczka/siatki – jeszcze nie spotkałam się z obowiązkiem brania foliówki. Zawsze używamy wielorazowych toreb lub warzywa kupujemy luzem.

Artykuł TUTAJ

WIRTUALNY REMBRANDT

Znalezione obrazy dla zapytania straż nocna rembrandt

Wiecie, że można odbyć niesamowitą podróż po obrazie „Straż nocna” Rembrandta – po angielsku i to z napisami! Zobaczcie TUTAJ

JEDNORAZOWE SZTUĆCE, ALE…

Plastic, Forks, Food, Set, Light, Dining, Colors

Zespół naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej opracował kompozycję polimerową, która może służyć między innymi do produkcji jednorazowych sztućców, które podlegają recyklingowi organicznemu. Zdania na ten temat są podzielone – z jednej strony fajnie, bo sztućce można po użyciu kompostować. Zawsze uważałam, że jednorazowość jeszcze nie świadczy na niekorzyść przedmiotu, bo wszystko zależy od dalszych możliwości. Z drugiej jednak strony zdaje się, że biopolimery także będą objęte zakazem.

Potrzebujemy jeszcze lepszego rozwiązania. Mimo wszystko cieszy, że ktoś nad nim pracuje. Do przeczytania TUTAJ.

CZY NESTLE GRA NAM NA NOSIE?

Nestle, czyli jeden z największych producentów żywności, zdecydowało, że do końca 2025 roku wszystkie produkty będą zapakowane w opakowania wielorazowe lub…no właśnie, nadające się do recyklingu. Brzmi bardzo fajnie, ale jeśli popatrzymy na to z innej perspektywy, np. staramy się ograniczyć wodę butelkowaną na rzecz filtrowania i wody z kranu, a przecież te butelki też można recyklingować.

Recykling nie jest sobie równy, zależy od kraju, w którym prowadzimy selektywną zbiórkę odpadów. Podczas gdy w Niemczech recyklingowi poddaje się 97% butelek PET, w Polsce jest to jedynie 40%. Jasne, lepiej żeby produkt był zapakowany w opakowanie PET czy PP/PE niż z najgorszą cyferką 7, ale nadal nie rozwiązuje do końca problemu. Będę obserwować poczynania Nestle w temacie, jestem ciekawa jak się sprawy potoczą. Czytałam, że ma być znacznie więcej opakowań papierowych – jestem za! Już teraz w Nestle powstaje Institute of Packaging Sciences, którego zadaniem będzie opracowywanie rozwiązań, które pomogą zastąpić tworzywa sztuczne.

Artykuł dostępny TUTAJ

POLSKA BEZ WODY?

Orlando, Florida, Landscape, Clods, Sky, Nature

Ugryzłam się w język, bo chciałam napisać „pitnej” a przecież Pani Profesor przez wszystkie lata studiów powtarzałam, że jeśli jest woda pitna, to będzie i mytna…krótko mówiąc: Polska bez wody do picia. Widzisz taki scenariusz? Nie wygląda optymistycznie, ale jest bardzo realny. Obecnie nasze zasoby wody słodkiej są porównywalne do niektórych krajów Afryki. Nie można wykluczyć, że za jakiś czas będziemy migrować nie za lepszą pracą i zarobkami, a tam, gdzie dostęp do wody jest większy.

TUTAJ możesz zobaczyć, jak wyglądała mapa dostępności wody na osobę w 2007 roku. Znalazłam też inną, bardzo ciekawą stronę związaną z zasobami wody, TUTAJ.

GRA O TETRAPACK

Chicken, Milk, Dairy, Food, Ingredients, Eat

Jeśli pijesz soki i mleko, zapewne kupujesz je w najpopularniejszym opakowaniu, czyli tetrapacku. Przyznaję, że bardzo ograniczyliśmy spożycie płynnych produktów pakowanych w ten sposób, ponieważ ich recykling jest trudny. Na stronie (TUTAJ) producenta opakowań znalazłam informację, że jedna z przetwórni w Polsce zajmuje się wykorzystywaniem całych kartonów do produkcji wodoodpornych płyt. Próbuję zlokalizować tę firmę, ale jeszcze mi się nie udało, dlatego zapraszam Was do wspólnych poszukiwań :).

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.