DZIECI I RODZINA

Chrzciny w restauracji. Nie popełnij moich błędów.

chrzciny w restauracji

Zaczynam krótki cykl o przygotowaniu Chrztu dziecka. Wiele moich czytelniczek ma ten dzień za sobą, ale wiem że czytają też przyszłe mamy i chętnie się dowiedzą co i jak. Od Chrztu syna minęło już sporo czasu i wciąż pamiętam złą (w naszym przypadku) decyzję o przyjęciu gości w restauracji i dobrą o afterparty w domu. Pewnie się zastanawiacie dlaczego restauracja była niewypałem? Chrzciny w restauracji są przecież najpopularniejszą formą przyjęcia gości w tym szczególnym dniu.

Od początku wiedzieliśmy, że chrzest Antka będzie miał charakter kameralny, uroczysty i w gronie rodzinnym. Świadkami tego ważnego wydarzenia było 16 osób dorosłych i 4 dzieci, nie licząc nas i synka. Chcieliśmy, żeby wszystko odbyło się w czerwcu z nadzieją na piękną pogodę bez upału, długi dzień i sprzyjającą aurę. Pogoda nie zawiodła, było naprawdę pięknie. Chrzest był dla nas ważnym wydarzeniem i udał się znakomicie, o ile można tak określić mszę. Potem przyszedł czas na obiad.

Jak można zepsuć rosół?

Żeby zorganizować udane chrzciny w restauracji, lokal odgrywa kluczową rolę. Na miejsce przyjęcia wybraliśmy pięknie położony zamek, blisko naszego miejsca zamieszkania. Ładna okolica to ogromny plus wybranego obiektu. Po obiedzie goście mogli wyjść na spacer albo napić się herbaty napawając pięknymi widokami. Można powiedzieć, że zdecydowaliśmy się na bardzo tradycyjne menu zaczynając od rosołu, na bukiecie surówek kończąc. Osobne dania miały dzieci i matki karmiące, czyli ja. Chciałabym opisać wszystko w samych superlatywach, ale….rosół był paskudny! Wybraliśmy restaurację o dobrej renomie, polecaną, z pozytywnymi opiniami. Jak można zepsuć rosół?

Chrzciny w restauracji? Nie bójcie się narzekać!

Na dodatek, nie tylko to danie. I tu uwaga pierwsza: jeśli jesteście na przyjęciu, coś wybitnie Wam nie smakuje i wiecie, że innym też (to nie jest normalne!!!) – nie wstydźcie się przekazać dyskretnych uwag organizatorowi/rodzicom. W moim odczuciu to nic złego ani obraźliwego. Przecież nie ja gotowałam ten rosół! Mój byłby jadalny. Przez to, że wszyscy milczeli żeby nas nie stresować, właściciel lokalu uniknął moich gorzkich uwag i utraty części honorarium. Drugi niewypał to mój obiad, sporządzony osobno dla mamy karmiącej. Dieta matek karmiących nie istnieje, ale ja oprócz karmienia piersią musiałam uważać na liczne alergie syna. Zjadłam więc ziemniaki bez smaku i suchą pierś z kurczaka. Mój błąd – nie sprawdziłam czy kucharz ma pojęcie o przygotowaniu pozycji z poza menu. Powinien mieć, jeśli chce się nazywać kucharzem, ale różnie bywa.

Reszta była smaczna (na tyle, na ile przekazali mi goście). Jak było naprawdę niestety nie wiem bo nie mogłam niczego spróbować. I może byłoby w porządku gdyby nie to, że właściciel lokalu w obawie przed upałami…prawie zamroził nasze ciasta (zawiezione na miejsce dzień wcześniej). Góra tortu przystrojona owocami stała się kostką lodu. Na szczęście tort szybko odtajał i był pyszny – akurat tego, pomimo karmienia, sobie nie odmówiłam (a tam bita śmietana i truskawki UPS!). To była wtopa nr 2.

Afterparty

Żeby miło zakończyć dzień, zaprosiliśmy wszystkich gości do domu. W dniu poprzedzającym Chrzest, przygotowaliśmy z TB stół, krzesła i nakrycie. W dniu Chrztu wstałam chwilę przed nomen-omen Budzikiem, przygotowałam przystawki, napoje i pojechaliśmy do kościoła. Pracy było co nie miara. Po nieprzespanej nocy i z dwumiesięcznym dzieckiem przygotowanie przyjęcia w domu nie należy do najprostszych zadań, ale mimo to się udało i o tym opowiem Wam w kolejnym odcinku tego cyklu.

***

 

8 comments

 1. Boodzik 20 stycznia, 2014 at 14:46 Odpowiedz

  Ze mnie też jest Zosia samosia i na dodatek dobra organizatorka, dopieszczam szczegóły (w dzień przed chrzcinami tapicerowałam krzesła w domu!). Niestety w tym względzie musiałam polegać na innych. Tym bardziej się cieszę, że nie ograniczyliśmy się do restauracji, a zaprosiliśmy wszystkich do domu. To było podwójnie trudne.

  Za to pierwsze urodziny wiadomo gdzie będą zorganizowane.

   • Boodzik 20 stycznia, 2014 at 20:26 Odpowiedz

    Knajpa? Sprawdzona i polecana. I na nic to się zdało. Może moi goście mają taki wysublimowany smak jeśli chodzi o rosół ;).
    A zamrożenie owoców na torcie raczej trudno przewidzieć. Eh, życie!

    • Ven 20 stycznia, 2014 at 21:10 Odpowiedz

     Nie o owoce mi chodziło, ale właśnie o ten rosół. U nas to niedzielna tradycja, no dobra u teściów, ale 90% niedziel w roku stołujemy się właśnie u nich. Dlatego nie rozumiem jak może być niedobry.

     No nic szkoda, że niewypał z jedzeniem ale się zdarza, chciałaś dobrze.

     Ja na pewno zrobię w restauracji, ładowanie 10 zmywarek to nie dla mnie, ja mam za delikatne rączki jednak 🙂 Wycałuj Boodzika i co z tym vlogiem?! 😀

     • Boodzik 20 stycznia, 2014 at 21:19 Odpowiedz

      U mnie wszyscy gotują genialny rosół, nie wiedziałam, że można go tak spieprzyć ale widać to był prawdziwy MISZCZ kuchni :D.

      O, ktoś czeka na film 🙂 mam kawałek, w weekend będziemy dalej kręcić a potem muszę zmontować. Nie wiem co z tego wyjdzie, trochę się boję. Jak tylko TB chce filmować, zaczynam się śmiać.

 2. Boodzik 20 stycznia, 2014 at 23:08 Odpowiedz

  Teraz to ja oplułam monitor :).

  Masz rację, w domu warto mieć pomoc chociaż u nas się obyło i wszyscy siedzieli przy stole a mały się zlitował i sporo spał.

  Ściskam!

 3. Magduśka 21 stycznia, 2014 at 21:21 Odpowiedz

  Ja wolę przyjęcia w domu, ale w ten dzień musiałabym liczyć na innych, a tego nie chciałam, dlatego też zdecydowaliśmy się na restaurację. Na szczęście jedzenie było wyśmienite, rosół też ;). I jeszcze kilka plusów tej decyzji – był czas na rozmowy ze wszystkimi, czas na spacer po obiedzie, brak zmęczenia i zadowolenie.
  Pierwsze urodziny dla odmiany były w domu (ale tu restauracji nawet nie braliśmy pod uwagę). Na pewno w bardziej swobodnej atmosferze, ale mimo dużej pomocy mamy i tak miałam mało czasu dla gości.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.