WNĘTRZA

Jak wyczarować przytulny kąt w niewielkim ogrodzie lub na balkonie?

aranżacja balkonu
  •  
  •   

Każdą, nawet najmniejszą, przestrzeń w domu dzielimy z dziećmi. Spędzamy w czwórkę dużo czasu i chcemy to robić w przyjaznej nam i dzieciom przestrzeni. Oczywiście, mogliśmy iść najprostszą drogą i kupić fajny rattanowy zestaw na taras, ale przecież znacznie przyjemniej zapytać każdego członka rodziny czego od tego miejsca oczekuje i stworzyć coś skrojonego pod nasze potrzeby?

Pomysły z tego wpisu nadają się zarówno na taras, ale równie dobrze może to być aranżacja balkonu w bloku. W naszym przypadku przy stoliku musiało być wystarczająco dużo miejsca na postawienie fotelika, a cały kącik wypoczynkowy powinien się znaleźć możliwie najbliżej trawnika, na którym kładziemy kocyk/matę edukacyjną/zabawki i pozwalamy na radosne nicnierobienie. W bloku tę funkcję spełniają drzwi do salonu, w którym matę można rozłożyć.

Starszak jasno zakomunikował, że potrzebuje mieć miejsce na odkładanie książeczek i kolorowanek, chce mieć możliwość posadzenia pupy na miękkiej poduszce i oczywiście stolik do własnego DIY – malowania, wyklejania, kolorowania etc.

Dla mnie ważne jest umiejscowienie: w cieniu, z dobrym widokiem na ogród. W przypadku aranżacji balkonu, a tych też mamy za sobą kilka, zawsze braliśmy pod uwagę wyeksponowanie ładnego widoku i zakrywanie np. drewnianymi lub bambusowymi panelami tego, co brzydkie. Stolik do odstawienia kawy i wygodne siedzisko do czytania książki pod kocykiem. Blisko płotu, żeby sąsiedzi z okien nie zerkali do mojego talerza. Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, wszystkie materiały musiały być odporne, najlepiej gdyby były naturalne. Najważniejsze: w otoczeniu kwiatów i choć nie widać tego na zdjęciu, tuż obok na ścianie wiszą kwiatowe kosze a na rabacie po lewej stronie już niedługo w pełni rozwinie się nasz różany ogród. Mój mąż wykonał siedzisko, przetoczył ciężkie donice i gotowe :).

Zaczynamy zatem sezon tarasowo-balkonowy!

Aranżacja balkonu i niewielkiego tarasu – co jest najważniejsze?

1. Stolik służył nam w starym mieszkaniu. Ponieważ dziecięce palce były na nim notorycznie poodbijane we wszystkich możliwych konfiguracjach, dopiero na zewnątrz spełnia świetnie swoją rolę. Choć przeznaczony do wnętrz, nie niszczeje nawet, kiedy pada przez kilka dni z rzędu. Stół to absolutne must-have na balkonie. Może być niewielki, mieszczący kubek z kawą. Wszystko zależy od miejsca, jakie macie do dyspozycji.

DSC_1843 DSC_1836

2. Siedziska. U nas to DIY z prawdziwego zdarzenia – 2 skrzynie bez dna. Każda z nich jest wykonana z pięciu skręconych ze sobą drewnianych podestów przeznaczonych na podłogę. Służyły nam w poprzednim ogrodzie w miejscach, gdzie wylany był nieestetyczny beton. Użyliśmy standardowych wkrętów do drewna. Skrzynki nie mają dna, ponieważ służą jednocześnie jako schowki na kalosze. Można też kupić zawiasy i zrobić skrzynki otwierane od góry. Wtedy na każdą zużyjemy sześć podestów.

Jak jeszcze można je wykorzystać? Poustawiać jedna na drugiej – wtedy uzyskamy estetyczną, małą drewnianą komodę.

DSC_1847

3. W donicach posadziłam pięknie rozrastające się bratki, trawy ozdobne i bluszcz. Aranżacja balkonu bez zieleni nie ma najmniejszego sensu, bo to właśnie rośliny nadają charakter i zmieniają przestrzeń.

DSC_1833

4. Wrażenie i odczucie przytulności tak we wnętrzach jak i na zewnątrz dają tkaniny. Dlatego w takim kąciku konieczne są poduszki, kocyki, szmery bajery – wszystko to, co wygodne, miłe (+w wersji dla trzylatka: wszystko co da się pobrudzić czekoladą albo pomalować flamastrami).

DSC_1837 DSC_1857 DSC_1829 DSC_1832 DSC_1856 DSC_1858

Lubię spędzać czas na zewnątrz. W ciągu dnia ciepła kawa nigdzie indziej nie smakuje tak dobrze. Wieczorem naszym rozmowom wtórują ptaki. I dźwięki elektronicznej niani, ale nie psujmy nastroju ;). Pamiętam aranżację balkonu z Magdy M., który wydawał mi się bardzo przytulny i pomimo miejskiego charakteru – oddalony od zgiełku.

Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się tym wpisem z bliskimi i dalszymi znajomymi szerując go na facebooku.

Inne wpisy z kategorii wnętrza znajdziesz TUTAJ:

 


  •  
  •   
Share:
avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
10 praktycznych porad: jak udomowić wynajmowane mieszkanie. - SimplyAnnaZłote dodatki DIY, których nie kupisz w żadnym sklepie.Anna Bartnikohdeer_blog Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrypcja  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ohdeer_blog
Gość

Byłam. Widziałam. Jest pięknie.

Zielona trawka i cisza i spokój – to jest to! Widzę, że udało Wam się odgrodzić od tych milusińskich sąsiadów?:)

Anna Bartnik
Gość

Sami się odgrodzili :D. Nie mogli znieść widoku naszego ogródka hahah

trackback

[…] 3. metalowy koszyk (zostały mi jeszcze dwa, też będą złote), jeden z nich pokazywałam już w TYM WPISIE […]

trackback

[…] nie tylko przestrzeń w domu, ale i poza nim. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy dysponuje ogródkiem, szczególnie gdy wynajmuje pierwsze mieszkanie w Polsce albo UK. Ale już parapet mają wszyscy! […]