DOM I PODRÓŻE

5 książek, które mną wstrząsnęły w 2019 roku, w tym jedna o klimacie.

Rok 2019 był dla mnie szczególny, jeśli chodzi o książki. Z dwóch powodów: po pierwsze sięgałam tradycyjnie po literaturę rozrywkową, ale dodałam do niej dokumenty, biografie i treści naukowe. Po drugie udało mi się przeczytać znacznie więcej niż rok wcześniej.

Spośród wszystkich przeczytanych w 2019 roku książek wybrałam 6 takich, które mną mocno wstrząsnęły.

27 śmierci Toby’ego Obeda (kupisz TUTAJ)

Reportaż poleciła u siebie na Instagramie Ania Kęska i zastanawiałam, się o co tyle krzyku oraz jak można płakać czytając? Po pierwszych kilku stronach przekonałam się, że przy tej książce nie da się powstrzymać wzruszenia. Zmarnowane dzieciństwa (ponad 150000 dzieciństw!), ogrom krzywdy i wyrafinowanego okrucieństwa z rąk osób związanych z kościołem. Próby pojednania i różne światy współistniejące obok siebie na terenie Kanady. Poruszająca, ale też dająca mi wiedzę o rzeczach, o których nie mówi się głośno.

Joanna Gierak-Onoszko/materiały prasowe

Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? (kupisz TUTAJ)

„27 śmierci…” zrobiło na mnie ogromne wrażenie, ale tylko na chwilę. Wtedy w moje ręce wpadła książka o siostrze Bernadetcie, a raczej kolejnych skrzywdzonych dzieciach – wychowankach Ośrodka Wychowawczego w Zabrzu, prowadzonego przez siostry boromeuszki. Trudno pojąć piekło zgotowane dzieciom z marginesu, ale też mechanizmy chroniące siostry zakonne i rozgrzeszające je z haniebnych czynów.

Znalezione obrazy dla zapytania czy bóg wybaczy siostrze bernadetcie

Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy. (kupisz TUTAJ)

Asperger kojarzy Ci się jedynie z zespołem Aspergera? Słusznie, od nazwiska Hansa Aspergera pochodzi nazwa zaburzeń, które wcześniej były w terminologii psychiatrycznej autystyczną psychopatią. Książka opowiada o naukowych odkryciach austriackiego pediatry i psychiatry i bazując na historii odczarowuje obraz dobrego lekarza chroniącego dzieci z niepełnosprawnościami. Chronił te, które uznawał za przydatne w społeczeństwie. Ile dzieci niepełnosprawnych umysłowo poddano w III Rzeszy eutanazji?

Arcyciekawa pozycja dla każdego, kto interesuje się zagadnieniami z pogranicza psychiatrii, psychologii i historii.

Znalezione obrazy dla zapytania dzieci aspergera. medycyna na usługach iii rzeszy

Nauka o klimacie. (kupisz TUTAJ)

Wiesz, że zmiany klimatu, ochrona środowiska i ekologia, to (dość szeroki) obszar moich zainteresowań. Podobnie szeroko i bardzo ciekawie omówione zostały mechanizmy działania systemu klimatycznego, prognozowane zmiany klimatyczne oraz obecne zjawiska, z którymi przyszło nam się mierzyć.

Jeśli interesujesz się gazami cieplarnianymi, bilansem energetycznym, historią zmian klimatycznych i prognozami, którym, biorąc pod uwagę bogatą bibliografię i rzetelne źródła, można ufać, to zdecydowanie książka dla Ciebie. Jeśli się tym nie interesujesz, najwyższy czas zacząć.

Znalezione obrazy dla zapytania nauka o klimacie książka

Pilot Ci tego nie powie. (kupisz TUTAJ)

Na koniec zostawiłam książkę zarówno ciekawą, jak i lekką. Idealną na podróż pociągiem i przeznaczoną dla każdego, kogo interesuje latanie. Latanie samolotami zwłaszcza. I tu uwaga, bo nie tylko o pasażerów chodzi, bo Patrick Smith opowiada o własnej karierze i drodze , jaką musiał pokonać, żeby zostać pilotem.

Mi ta książka pomogła racjonalnie podejść do latania i podniebnych podróży. Rozumiem (jakkolwiek to brzmi), które momenty lotu są najbardziej niebezpieczne i jak w ogóle to się dzieje, że tyle ton żelastwa unosi się w powietrzu.

Znalezione obrazy dla zapytania pilot ci tego nie powie

Mam nadzieję, że nie ma tu zawiedzionych faktem, że nie poleciłam Wam książek Olgi Tokarczuk, ale to nie słowa dla każdego. Sama nie przez wszystkie jej książki mogę przebrnąć tak łatwo i przyjemnie, jak oczekuję od literatury. Wszystkie pozycje z dzisiejszego wpisu szczerze polecam Twojej uwadze. Jestem ciekawa, czy którąś z nich już czytałaś?

1 comment

  1. Thomas 14 stycznia, 2020 at 10:01 Odpowiedz

    Bardzo ciekawe tytuły. Od dłuższego czasu przymierzam się do książki „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?”. Wiem jednak jaki temat jest w niej poruszany i mimo tego, że warto wiedzieć o takich sprawach aby móc nie dopuścić do ponownego ich wydarzenia się to odrzuca mnie ból i smutek, który z pewnością będzie towarzyszył mi podczas czytania. Niemniej jednak czas stawić tej książce czoła i zmierzyć się z okrutna rzeczywistością. Pozostałe tytuły są dla mnie nowe ale także chętnie dowiem się o nich czegoś więcej.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.