DZIECKOOPINIE

Współczesna matka. Kobieta – instytucja.


Między jednym praniem a drugim, gdzieś po prasowaniu ale przed włożeniem składników na zupę do garnka, moje dziecko powiedziało “mama daj”. Więc wyciągnęłam tylko sobie znanym sposobem szóstą rękę i podałam jabłko, którego domagał się pierworodny. Wtedy pomyślałam właśnie o tym. Że już nie matki-polki, nie matki-wyrodne, nie matki-piersiowe, matki-butelkowe są wśród nas. Teraz są matki – instytucje. Współczesne takie.

Matka. Ta, która dała nowe życie. Ta od podawania wody, kiedy chce się pić i wycierania tyłka, gdy taka potrzeba. Matka to nie kobieta, a raczej nie tylko kobieta. To supermaszyna do zadań specjalnych. Co prawda w dobie mleka modyfikowanego karmić piersią nie musi, więc w zasadzie, z grubsza, jest…zbędna? Otóż nie! Choć jej płeć nie powoduje uprzywilejowanej  pozycji w stadzie (wręcz przeciwnie),  ona sobie doskonale radzi. Ta siedząca w domu i ta na etacie.

Kim jest matka? Przyjacielem? Mentorem? Drogowskazem? Palcem wskazującym co trzeba zrobić? Jakie są współczesne matki? Czy da się je upchnąć do jednego worka? Pewnie by się pozabijały, bo to kobiety o silnych charakterach. Takie, którym nie nadmuchasz w kaszę, chociaż nie zawsze będą się rozpychały łokciami. Matki z poPRLowskiego pokolenia głośno mówią, że ich siedzenie w domu to nie siedzenie. Buntują się przeciwko zamknięciu z dzieckiem w czterech ścianach. Szukają.

 • Matka szuka radości życia. Jest otwarta, kreatywna, zorganizowana. Nie boi się prosić o pomoc, ale gdy jej nie chce, a Ty wejdziesz z buciorami do jej życia, przegoni Cię miotłą i patelnią, bo tak w sprzątaniu jak na polu kulinarnym (i minowym) sprawdza się świetnie.
 • Matka bez zająknięcia oddaje dziecko do kąpania ojcu (dziecka). Z radością patrzy, gdy maluch przechodzi z rąk do rąk – w końcu jej własne są wolne!
 • Matka zawsze znajdzie czas na dobrą lekturę, wypija w spokoju ciepłą herbatę z cytryną, a kąpiel z bąbelkami przy świecach to już jej rytuał, porównywalny z tym dziecięcym o godzinie 19:00.
 • Matka dba o jakość swojego życia. Odżywia się zdrowo. Jej dieta jest zbilansowana, bogata i na bogato. Czyta etykiety – ma na to czas, bo zakupy robi z mężem w czasie przerwy w pracy, kiedy to dzieckiem zajmuje się wykwalifikowana niania lub ukochana babcia.
 • Matka tuż po poczęciu wybiera żłobek i przedszkole, w żłobku planuje podstawówkę, w przedszkolu liceum, a w podstawówce studia. Wszystko co najlepsze.
 • Matka spędza połowę połowy swojego wolnego czasu na krytykowaniu innych matek w internecie. Fejsbuk się do tego świetnie nadaje. Wystarczy wrzucić zdjęcie matki krzykaczki, matki palaczki albo niemodnej matki i okrasić stosownym podpisem.
 • Matkę poznasz po nienagannie obrysowanych wargach, modnej fryzurze i zadbanych paznokciach.
 • Współczesna matka nigdy się nie spóźnia. Ma kalendarz wypełniony po brzegi, życie zaplanowane co do minuty.
 • Matka ma ultra czyste mieszkanie, buty i samochód. Ulewanie? A co to takiego?
 • Współczesna matka jeszcze przed zapłodnieniem chce zaprogramować jak będzie wyglądało jej dziecko. Blond włosy, niebieskie oczy i małe uszy, nosek odrobinę zadarty. Albo nie! Kręcone czarne pukle, oczy brązowe niczym bursztyny i pyzate policzki.
 • Matka jest zawsze w kontrze, gotowa do ataku. Matka jest agresywna, ale nie dlatego że broni swojego stada. Ona jest agresywna, bo jest wyzwolona. Tak po prostu.

A Ty? Jesteś TAKĄ współczesną matką? Bo jeśli powyższe punkty nie pokrywają się z Twoim stanem obecnym, nie przejmuj się – wszystko jest w normie. Jeśli pokrywają się w części – wszystko nadal jest w normie. Jeśli opisałam Twoje życie to przepraszam, współczuję, ale wszelka zbieżność przypadkowa. Niestety nie wszystkie instytucje działają prawidłowo.