PRZEPISY I TIPY

Syrop z róży + przepis na pyszny dodatek do ciast i deserów.

Lato jest dla mnie czasem zamykania smaków w słoikach. Zrobiłam już mus z jabłek, przetwory z truskawek i syrop z róży pomarszczonej (można go zrobić także z płatków dzikiej róży). Ulubiony mojego męża, więc w wekowanie oprócz pracy włożyłam też mnóstwo miłości.

Nasza róża ma już 40 lat, choć w obecnym ogrodzie rośnie od trzech. Wieczorami pachnie nieziemsko, kwitnie zaskakująco długo – od wiosny do późnej jesieni. Z roku na rok daje nam więcej kwiatów – prawdopodobnie w ten sposób odwdzięcza się za brak pielęgnacji.

Róża pomarszczona to popularna w Polsce roślina, spotykana równie często co dzika róża. Obie sadzone przy drogach (tu nie polecam zbierania płatków ani owoców), w parkach, rosnące przy lasach i stosowane jako rośliny żywopłotowe, ozdobne i lecznicze.

Jak zrobić syrop z róży?

Kiedy kwiaty ukażą całe swoje piękno, 1) zbieramy płatki i suszymy rozkładając cienką warstwą na drewnianym blacie/ściereczce/pergaminie. Czytałam, że białe końcówki płatków powodują goryczkę, ale mój mąż twierdzi, że jego babcia nigdy końcówek nie obcinała, więc i ja tego nie robię.

syrop z róży

.

DSC_0871

.

DSC_0868

.

DSC_0872

.

Po wysuszeniu:

2) wypełniamy słoiki płatkami róży,

3) zasypujemy cukrem (objętość taka jak płatków)

4) dajemy łyżkę soku z cytryny

5) zalewamy wrzątkiem. Im więcej dasz płatków, tym mocniejszy będzie syrop. Moja wersja jest oszczędna, bo syrop schodzi litrami wzbogacając jesienne herbatki. W niektórych przepisach sugeruje się dosypanie odrobiny kwasku cytrynowego, konserwującego syrop, ale osobiście nie lubię tego dodatku i zostaję przy samym cytrynowym soku.

DSC_0874

.

DSC_0876

.

DSC_0878

.

DSC_0879

.

DSC_0883

.
6) Po 2 dniach, kiedy całe dobro różanych kwiatów przejdzie do wody, płatki można odcedzić
i porozlewać syrop do butelek/słoików

 7) dla pewności zagotować słoiki tak, jak się to robi przy większości przetworów.

DSC_0886

.

Jeśli masz wystarczająco dużo płatków, możesz je wykorzystać:

Suszone płatki zmieszaj z cukrem i zamknij w szczelnym pojemniku. W ten sposób powstanie pyszny cukier różany, doskonały dodatek do wypieków lub napojów. W 100% naturalny. Warto też zachować dwie garście ususzonych płatków i dodawać pokruszone do czarnej lub zielonej herbaty. Mam zamiar kolejne świeżo zebrane kwiaty utrzeć z cukrem w makutrze. Zobaczymy co z tego powstanie, wierzę że coś pysznego!

Jedyna osoba, która tych specjałów nie spróbuje to moja mama-różana alergiczka. A czy Ty lubisz różę? Pączki z różą w tłusty czwartek? Może wodę różaną do picia lub mgiełkę do twarzy? Wszystko to możesz zrobić samodzielnie.

 

Zostań ze mną na dłużej na fanpage’u SIMPLYANNA

2 comments

  1. Anna Filinska-Tokarczyk 14 sierpnia, 2014 at 14:14 Odpowiedz

    oj ja nie znoszę róży, jak kupuję pączki to warunek jest jeden…tylko nie z różą…, ale róże kwiaty uwieeeeelbiam

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.