DZIECI I RODZINA

Kiedy dziecko powinno zacząć mówić?

kiedy dziecko powinno zaczac mowic

Kiedy dziecko powinno zacząć mówić? To pytanie zadaje sobie większość z nas. I ja je zadawałam, gdy analizowałam każdą kolejną umiejętność mojego dziecka, dzierżąc książeczkę zdrowia w ręce. Nie przyznajemy się do tego same przed sobą, ale większość z nas to właśnie robi – sprawdza i analizuje. Gdybym teraz, po kilku latach, miała odpowiedzieć…Im później, tym wygodniej. Niekoniecznie lepiej, bo przecież każdy rodzic chce jak najprędzej komunikować się ze swoim dzieckiem w zrozumiały sposób. Często panikujemy już po roku, gdy nie słyszymy nic oprócz „mama” i to niekoniecznie wtedy, gdy młode chce nas zawołać. Oczywiście, że są reguły czy wytyczne, ile i jak dziecko powinno mówić w danym wieku, tylko że sztywne trzymanie się schematu nie prowadzi do niczego dobrego. Zawsze, kiedy mamy jakiekolwiek wątpliwości, wystarczy skonsultować się z osobą, która ma na dany temat pojęcie. Z logopedą, a wcześniej pediatrą podczas rutynowego badania.

Do szóstego miesiąca słyszymy u dziecka głużenie(głużą także dzieci niesłyszące!), później gaworzenie czyli świadome powtarzenie sylab, których dziecko uczy się naśladując naszą mowę. Jednocześnie z gaworzeniem i trochę później zaczyna się pierwsze powtarzanie usłyszanych słów, ale nie oczekujmy, że będą brzmiały identycznie. Aparat mowy dopiero się rozwija i z traktora wyjdzie tata, to dobrze! Już po dwunastym miesiący możemy oczekiwać, że oprócz dziwnych tworów dźwiękonaśladowczych, pojawi się prawdziwe dźwiękonaśladownictwo. Na konkretne przedmioty dziecko będzie mówiło dźwiękami, jakie te przedmioty wydają. Brum, hau, miau itd. Także w tym czasie możemy zachęcać do „prawidłowego” nazywania poprzez zadawanie pytań np. zamiast „jak robi piesek? Hau hau!” zapytajmy „Kto robi hau hau? Piesek!”. Bardzo ważne jest, żebyśmy nie ograniczali rozmowy z dzieckiem jedynie do wyrazów, które jest w stanie naśladować czy powtórzyć. Po 18 miesiącu życia mowa rozwija się już na całego, ale pamiętajcie – to może nastąpić też po drugim roku życia a nawet później.

Możemy zachęcać do mówienia i na przykład zadawać pytania, zamiast zgadywać, co dziecko ma na myśli. Zamiast „podać Ci skakankę?” zapytaj „co Ci podać?” – tak, by samo skinienie głową nie wystarczyło. Dużo czytać i rozmawiać. Nawet jeśli wydaje Ci się, że to do niczego nie prowadzi, bo dziecko nadal nie mówi, musisz wiedzieć, że poszerzasz jego zasób słów. Może i nie powtarza namiętnie każdego twojego proszę i dziękuję, ale z pewnością zna te wyrażenia, wie kiedy ich używamy. Znając brzmienie, będzie mu łatwiej wypowiadać znajome frazy, gdy przyjdzie odpowiednia pora. Zawsze gdy znajoma mi osoba martwi się, że jej dziecko jeszcze nie mówi, przytaczam powtarzany w mojej rodzinie żart:

Rodzice i ich dziecko niemowa jedzą obiad.
Nagle dziecko mówi:
-A gdzie kompot?
Na to zdezorientowana matka:
-Synku! Przez całe życie nic nie powiedziałeś, czemu?!
-Bo zawsze był kompot.

Tymczasem nasz starszak to już gość trzyletni. Zaczął mówić dość szybko, choć nie ponad przeciętnie. I dobrze, bo wcale mi na tym nie zależało. Z mówieniem jest taka zagwozdka, że w pewnym momencie musimy bardzo uważać na to, co sami przy dziecku powtarzamy. Ono bardzo szybko nauczy się nowych słów i chętnie wkomponuje we własną wypowiedź. Skutki są nieraz opłakane. Uważać trzeba też na bajki (i, na litość, ich przeróbki z dubbingiem!), towarzystwo i generalnie całe słowo mówione, z którym nasza latorośl będzie miała kontakt.

Czasem tęsknię za chwilami, kiedy Antek nie mówił, a już lada moment młodszy zaleje nas potokiem słów. Tymczasem jednak, mówienie Antosia daje nam powód do radości i śmiechu, czym często dzielę się z Wami na facebooku. Poniżej próbka jego możliwości. Bo ten post powstał właśnie po to, żeby pokazać Wam możliwie dokładnie, jak słownictwo (a to przecież tylko urywki) trzylatka może wyglądać.

O jedzeniu.

O słuchu.

O mądrościach życiowych.

Czasem lepiej się nie zastanawiać kiedy dziecko powinno zacząć mówić. Bo może ci powiedzieć np. o głupocie.

O kocie.

O spaniu.

O piłce nożnej.

O przekleństwach.

O miłości.

O macierzyństwie.

O rodzeństwie.

I absolutny hit hitów na fejsie. O muzyce…powiedzmy.

Kiedy dziecko powinno zacząć mówić? Jakie jest twoje zdanie?

Po więcej takich historii zapraszam Cię na fp SIMPLY ANNA

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.