PRZEPISY I TIPY

Dieta matki karmiącej piersią.

dieta matki karmiącej piersią

Dieta matki karmiącej piersią? Nie ma takiej diety. Mama karmiąca może jeść wszystko. No, chyba że jest to dieta matki karmiącej piersią alergika. Mama na diecie bezmlecznej i bezjajecznej odmawiać sobie musi wielu smakołyków i zazwyczaj jej jadłospis kończy się na ryżu, jabłku i suchym chlebie (jeśli uda się znaleźć taki, w którym do wypieku nie użyto zakazanych składników, a ich lista jest długa jak tablica Mendelejewa). Niesłusznie, ale o tym za chwilę.

.
Dieta matki karmiącej piersią alergika może, ale nie musi być uboższa od pełnowartościowej diety innych członków rodziny. Oczywiście – można nie jeść nic – ale jeśli chcemy karmić piersią, lepiej odżywiać swój i malucha organizm w możliwie najbardziej optymalny sposób.
.
dieta matki karmiącej piersią.
Kiedy zauważyliśmy, że organizm Antka niepokojąco reaguje na pewne składniki w mojej  diecie i zdiagnozowaliśmy problem, zaczęliśmy komponowanie jadłospisu. Mówi się, że mama karmiąca może jeść wszystko. Rzeczywiście, z drugim dzieckiem nie miałam w tym temacie żadnych problemów. Ale starszak? Wykluczyliśmy większość owoców, mąkę pszenną, nabiał, wszystkie produkty zawierające przetworzone w jakikolwiek sposób mleko i jaja, miód, kakao, orzechy, wywary mięsne, herbatę i kawę (także zbożową), soję i wszystko, co zawiera wymienione składniki nawet jeśli występują w śladowych ilościach. Jak myślicie – ile mi tego zostało? Zgadza się: jabłko, ryż, żytnie pieczywo na zakwasie
.
O serwowaniu jabłek na 1000 sposobów mogłabym napisać książkę i nie wiem czy skończyłaby się na jednym tomie.  Niestety po pewnym czasie okazało się, że i jabłka w nadmiarze szkodzą. Jak zatem poradziłam sobie z dietą matki karmiącej piersią, jeśli nie mogłam spożywać najpopularniejszych produktów spożywczych? Zaczęłam od kilku kroków, które pomogły mi zaakceptować zmiany w diecie, dostarczały takich samych wartości odżywczych i pozwoliły cieszyć się jedzeniem.
Czym zastąpić masło?
.
1) Masło możemy z powodzeniem zastąpić oliwą. Włosi tak robią od dawna, a przecież nie wszyscy karmią piersią! Czosnek też jest niczego sobie. Mogę się założyć, że mój Syn zamiłowanie do tej pachnącej substancji wyssał z mlekiem matki.
.
Oliwą posmarujmy bagietki własnej roboty – te ze zdjęcia wyżej wykonałam sama, kiedy do diety wróciła pszenica i zapewniam, że są bardzo proste do zrobienia.

Przepis na francuskie bagietki

300 ml wody
1 łyżka stołowa cukru (w oryginalnym przepisie znajduje się miód)
1 łyżeczka soli
540 g mąki typu 550
1 łyżeczka suchych drożdży (odpowiednik 12,5 g świeżych drożdży)
.
Po wyrobieniu ciasta, dzielimy je na 2-4 części, formujemy długie bochenki i odstawiamy na 30-40 minut. Nacinamy ciasto ukośnie i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy 15-20 minut w temperaturze 210 stopni.
Czym zastąpić mleko?
Najprościej mlekiem roślinnym. Jestem kawoszem, dla którego kawa bez mleka jest niesmaczna i bezpłciowa. Jeśli lubicie kokosy, to mleko kokosowe jest właśnie dla Was i polecam zrobić je samodzielnie. Wykonanie zajmuje trochę czasu, ale warto. Znakomite do deserów i kawy. Przepis na mleko kokosowe znajdziecie m.in. na blogu justmydelicious.
Przepis na kruche ciasto 
Kruche ciasto jest moim odkryciem. Prosty skład, banalne w wykonaniu, ale zaczęłam je jeść dopiero kiedy przestałam karmić piersią, bo zawiera żółtko jaja.
Kruche ciasto
250 g mąki pszennej lub krupczatki
125 g margaryny bezmlecznej
1 żółtko
5 g soli
50 ml wody
Zagniatamy i wstawiamy na 30 minut do lodówki – jeśli mamy czas. W innym wypadku omijamy ten krok i formujemy dowolną ilość placków lub wykładamy ciastem foremki do tartaletek. Na cieście układamy ulubione składniki i zapiekamy 30-45 minut w 190 stopniach.
.

Jak przyrządzić smaczne jabłka?

Jabłka proponuję pokroić i zagotować z odrobiną cukru. Dżem/marmolada którą otrzymamy jest znakomita do pieczywa.

Drugi sposób, to zagotowanie jabłka i doprawienie cukrem, wanilią i cynamonem.

Dieta matki karmiącej piersią. Uwaga na niby nie-alergeny!

Testujmy, testujmy, testujmy! Mojego Synka uczulały maliny, śliwki, banany itd. Do najczęstszych alergenów zalicza się także pomidory a tu niespodzianka! Okazało się, że pomidory mogę spożywać w dużych ilościach. Żeby nie było tak kolorowo – pomidory musiały pochodzić z własnego ogródka. Tylko wtedy miałam pewność, że do uprawy nie użyto szkodliwych nawozów.

Myślisz sobie „bez jaj!” ale gwarantuję, że później będzie już tylko łatwiej. Dieta matki karmiącej piersią w większości przypadków wygląda, jak dieta innych matek. Opiera się na zimnej kawie, dojadaniu skórek chleba i chowaniu się z czekoladą za fotelem ;).

Inne wpisy, które mogą Ci się spodobać:

wegańskie racuchy

zdjęcia pokazujące macierzyństwo

filmy motywacyjne

.

4 comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.