CZYTAM

5 świetnych książek na ferie.


Ferie tuż tuż i chociaż nic nie zapowiada dla mnie wypoczynku, chciałabym Ci polecić kilka interesujących książek. Może wyłowisz z nich fajną rybkę, oprawisz odpowiednio i schrupiesz na kolację? Wybrałam pozycje z różnych gatunków i na dodatek nie znalazł się wśród nich żaden kryminał – zupełnie do mnie niepodobne.

DSC_0261_1

Co ciekawe, samo jakoś tak wyszło, że dwie książki związane są z wojną, a 4 można podciągnąć pod biografie. Ostatnio to biografie mnie pochłaniają. Dlatego właśnie musisz przeczytać:

1. Maria Czubaszek, Artur Andrus, Każdy szczyt ma swój Czubaszek.

Książka pełna wspomnień, anegdot i charakterystycznych komentarzy Marii Czubaszek. Fragmenty jej twórczości przenikają się z wywiadem i rysunkami Wojciecha Karolaka. Trochę o rodzinie, dzieciństwie, dużo o pracy (czyli powrót do bujnego życia towarzyskiego pani Marii). Jest tak charakterystyczna, jedyna w swoim rodzaju, nazywana anty Matką Polką, że kupuję ją z dobrodziejstwem inwentarza.

DSC_0259_1

2. Dasso Saldivar, Gabriel Garcia Marquez – Podróż do źródła.

Gabriel Garcia Marquez, kolumbijski powieściopisarz, jeden z moich ulubionych obcojęzycznych. Autor niesamowitych Stu lat samotności, Miłości w czasach zarazy, Rzeczy o mych smutnych dziwkach. Mistrz, którego czyta się jednym tchem. Polecana przeze mnie książka nie jest jego autorstwa. Pozwala za to zrozumieć  twórczość Marqueza, czasy jego młodości, pierwowzory postaci, fragmenty historii Ameryki Południowej.

DSC_0255_1

3. Gilly Smith, Jamie Oliver – człowiek, jedzenie, rewolucja.

Jamiego Olivera przedstawiać nie trzeba. Autor świetnych książek kulinarnych (z pięknymi ilustracjami), programów tv i najważniejsze – kucharz. Minister Żywności od lat przeprowadza krok po kroku rewolucję w żywieniu. Zabrał się za szkoły, przetwórnie i nasze ogródki. Warto przeczytać biografię Olivera. Nawet jeśli nie lubicie gotować (bo ja kocham), jest szansa że lubicie dobrze zjeść. Biografia jest nieautoryzowana, agenci Jamiego odmówili współpracy przy tworzeniu książki.

Tak prywatnie wielkie brawa dla Jamiego za propagowanie zdrowego odżywiania (z racjonalnym podejściem) i uprawy warzyw we własnym ogródku (co z uporem maniaka robimy każdego roku).

DSC_0257

4. Roma Ligocka, Dziewczynka w czerwonym płaszczyku.

Ligocka w Dziewczynce wraca do przeszłości. Dzieciństwa spędzonego w getcie krakowskim, uczuć towarzyszących przeżyciom małej dziewczynki, utraty bliskich osób, późniejszego powojennego życia. Wzruszająca powieść, zmuszająca do refleksji.

DSC_0256_1

5. Mark Kurzem, Maskotka.

Na koniec moje odkrycie. Wow. Niesamowita książka, historia ojca spisana przez syna. Po 50 latach wracają (choć tak naprawdę nigdy nie zniknęły) demony przeszłości. Przerażające, wstrząsające, niewiarygodne. Bo czy tak łatwo uwierzyć, że oddział SS przygarnął pod swoje skrzydła żydowskiego chłopca?

DSC_0258_1

***

Tym razem nie polecam książek lekkich, łatwych i przyjemnych. Każda z nich jest mi bardzo bliska, więc wiedz że dzielę się czymś bardzo wyjątkowym. Jeśli czytałaś/czytałeś którąś z nich napisz krótko o swoich odczuciach. A może polecisz mi ciekawą biografię? Jako bonus do tych pięciu polecę jeszcze jedną – Ja,OZZY – Ozzy’ego Osbourne’a. Nie wiem czy nie najlepsza, jaką do tej pory czytałam.